REKLAMA
WEBINAR

Czechy: potężna podwyżka stóp procentowych. CNB znów zaskoczył

Michał Żuławiński2021-11-04 14:35analityk Bankier.pl
publikacja
2021-11-04 14:35
Czechy: potężna podwyżka stóp procentowych. CNB znów zaskoczył
Czechy: potężna podwyżka stóp procentowych. CNB znów zaskoczył
fot. Daniel Korzeniewski / / Shutterstock

Narodowy Bank Czech po raz czwarty z rzędu podniósł stopy procentowe. Nasi południowi sąsiedzi ponownie potężnie zaskoczyli rynek, dokonując podwyżki znacznie wyższej od oczekiwań.

Decyzją Narodowego Banku Czech (CNB) referencyjna stopa procentowa została podwyższona z 1,5 proc. do 2,75 proc. Również o 1,25 punktu procentowego wzrosła stopa lombardowa (do 3,75 proc.), natomiast stopa dyskontowa wzrosła z 0,5 do 1,75 proc.

Ostra podwyżka stóp procentowych wywindowała je daleko powyżej poziomu obowiązującego tuż przed pandemią. Po raz ostatni stopy procentowe w Czechach były wyższe w 2008 r. Do obecnego poziomu czeskie władze monetarne doszły wyjątkowo szybko - jeszcze w czerwcu podstawowa stopa procentowa wynosiła 0,25 proc.

Przed dzisiejszą decyzją ekonomiści powszechnie zakładali, że listopadowa podwyżka zamknie się w 0,5 punktu procentowego. Warto dodać, że już pod koniec września CNB solidnie zaskoczył rynek, podnosząc cenę pieniądza o 0,75 punktu procentowego przy oczekiwaniach na poziomie 0,5 p. proc. Dokładnie to samo zrobiła wczoraj Rada Polityki Pieniężnej.

W reakcji na zaskakująco mocne posunięcie CNB, korona czeska wyraźnie się umocniła. Kurs EUR/CZK spadł z 25,55 do 25,40 korony. Umocnienie waluty naszych sąsiadów widać też na parze CZK/PLN. Jedna korona kosztuje już ponad 0,181 zł wobec 0,1795 zł dziś rano.

Ostra walka z inflacją

Jednocześnie była to czwarta w ciągu ostatnich miesięcy podwyżka czeskich stóp procentowych – odejście od historycznie niskiej ceny pieniądza Czesi rozpoczęli już 23 czerwca, podnosząc stawkę referencyjną z 0,25 proc. do 0,5 proc. Kolejny, identyczny w swojej skali ruch, nastąpił 5 sierpnia.

Pięć „popandemicznych” podwyżek stóp procentowych ma już za Narodowy Bank Węgier, który październikową decyzją podwyższył stopy procentowe do 1,8 proc. Stopy procentowe podniesiono także w Rumunii (do 1,5 proc.), choć po wybuchu pandemii w kraju tym nie obniżono ich niemal do zera (utrzymano stawkę 1,25 proc.).

Warto przypomnieć, że czeskie władze monetarne podnosiły stopy – i to w sposób nieoczekiwany dla rynków – jeszcze w lutym 2020 r., tuż przed uderzeniem w Europę pierwszej fali pandemii. Stopa referencyjna wzrosła wówczas do 2,25 proc. Pandemia sprawiła, że cykl podwyżek szybko przekształcił się w cykl obniżek – ostatecznie w maju ubiegłego roku sprowadzono je do 0,25 proc. Było to więc cięcie głębsze niż w Polsce, gdzie stopy w trakcie pandemii spadły z 1,5 proc. do 0,1 proc., czy na Węgrzech, gdzie sprowadzono je z 0,9 proc. do 0,6 proc.

Powodem podwyżek stóp procentowych nad Wełtawą (tak jak nad Dunajem i nad Wisłą) pozostaje inflacja. We wrześniu ceny towarów i usług konsumpcyjnych podrożały rok do roku o 4,9 proc. wobec oczekiwań na poziomie 4,5 proc. Ponadto dynamika PKB w III kwartale tego roku wyniosła 1,4 proc. k/k i 2,8 proc. r/r wobec konsensusu zakładającego 1,8 proc. k/k i 3,2 proc. r/r.

Niezmiennie warto także przypomnieć, że cel inflacyjny Narodowego Banku Czech wynosi 2 proc. z dopuszczalnymi odchyleniami o 1 punkt procentowy. To mniej niż w przypadku Narodowego Banku Polskiego (2,5 proc. +/- 1 p.p.) czy Narodowego Banku Węgier (3 proc. +/- 1 p.p.).

Kolejne i ostatnie w tym roku posiedzenie decyzyjne zarządu Narodowego Banku Czech zaplanowano na 22 grudnia. Dwa tygodnie wcześniej – 8 grudnia – po raz ostatni w tym roku zbierze się Rada Polityki Pieniężnej.

Źródło:
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (143)

dodaj komentarz
marok
Czesi jeszcze gospodarczo nie wrócili do czasów sprzed pandemii, my wróciliśmy już w drugim kwartale tego roku. Co więcej, mamy sporą nadwyżkę wymiany handlowej z Czechami, która jeszcze się zwiększy. Więc tak silne podniesienie stóp jest wybitnie szkodliwe dla rozowju gospodarczego.
Dlaczego Czechy nie sa dla nas dobrym przykładem?
Czesi jeszcze gospodarczo nie wrócili do czasów sprzed pandemii, my wróciliśmy już w drugim kwartale tego roku. Co więcej, mamy sporą nadwyżkę wymiany handlowej z Czechami, która jeszcze się zwiększy. Więc tak silne podniesienie stóp jest wybitnie szkodliwe dla rozowju gospodarczego.
Dlaczego Czechy nie sa dla nas dobrym przykładem? Bo gospodarka czeska została przejęta przez niemiecką. Czechom nie zależy na słabej walucie, jak każdemu eksporterowi, bo to problem Niemców, którzy wykupili czeskie zakłady produkcyjne.
osiemgwiazd
Długo nad tym myślałeś? Czy był przekaz dnia?
dolar36
bierzmy przykład z nic nieznaczących Czechów lub Węgrów masakra, a może tak popatrzeć na FED to oni rozdają karty
3456
Czesi zawsze lepiej stali jak Polska to inny kraj i ta różnica będzie się pogłebiać już teraz tam robotnik zarobi około 1500 zł więcej jak w Polsce , dużo ludzi , z miejscowości przygranicznych tam pracuje oni podążają inną ścieżką . u nas propaganda jak za Gebelsa.
stachsgh
A u Nas jak podwyższą jednorazowo powyżej 2% to pewnie tytuł artykułu będzie taki "Galaktyczna podwyżka stóp procentowych" :-D
friedens
Dumne, odpowiedzialne, prounijne i świeckie Czechy; inflacja 4,9, stopy procentowe 2,75%. Podwyżki dla polityków i bankierów centralnych 0,0%.
Rozmodlona na pokaz, pełna zabobonu Pislandia: inflacja 7%, a stopy proc. to tylko żałosne 1,25%., Natomiast podwyżki antyinflacyjne dla polityków reżimu i reżimowych bankierów centralnych:
Dumne, odpowiedzialne, prounijne i świeckie Czechy; inflacja 4,9, stopy procentowe 2,75%. Podwyżki dla polityków i bankierów centralnych 0,0%.
Rozmodlona na pokaz, pełna zabobonu Pislandia: inflacja 7%, a stopy proc. to tylko żałosne 1,25%., Natomiast podwyżki antyinflacyjne dla polityków reżimu i reżimowych bankierów centralnych: niemal 100 procent. Które z tych państw zasługuje na określenie "państwo sezonowe"?

,
jas2
Znowu nastąpi wzrost eksportu z Polski do Czech. Mają swojego Balcerowicza.
neuelukas
Co tam ich Skoda teraz oni od nas będą kupować Elektryki bo u nas będzie taniej. Milion samochodów już nie długo będzie na sprzedaż
dolar36 odpowiada 300_pala
a kto je wykona, takie twory społeczne jak ty z telefonem przy czole?

Powiązane: Czechy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki