REKLAMA
WAŻNE

Czechy nie będą ubiegać się o reparacje wojenne od Niemiec

2019-11-07 21:49
publikacja
2019-11-07 21:49

Zdaniem ministra spraw zagranicznych Czech Tomasza Petrziczka kwestia wyegzekwowania reparacji wojennych od Niemiec nie jest aktualna. Tak szef MSZ odpowiedział na złożoną w parlamencie interpelację komunistycznego posła Jirzego Valenty.

/ YAY Foto
Valenta domagał się odpowiedzi na pytanie o reparacje, wskazując m.in. na starania rządów Polski i Grecji. „Republika Czeska nie rozważa obecnie możliwości uzyskania odszkodowań od strony niemieckiej” – mówił Petrziczek.

Podkreślił, że zgodnie z czesko-niemiecką deklaracją z 1997 r. wszelkie niesprawiedliwości, popełnione w przeszłości, nie powinny obciążać przyjaznych stosunków obu państw. "Domaganie się reparacji mogłoby podważać klimat wzajemnego zaufania w Europie i z naszymi sąsiadami" - mówił Petrziczek.

Według szefa czeskiej dyplomacji Polska nie ma realnej szansy na odszkodowania wojenne w związku z umową z Poczdamu z lata 1945 r. Jego zdaniem wówczas to ZSRR zobowiązał się do uregulowania odszkodowań wojennych dla Polski.

Poseł Valenta od dłuższego czasu stawia na porządku dziennym w Izbie Poselskiej kwestie reparacji. W styczniu premier Andrej Babisz, odpowiadając na jego interpelację w podobnych duchu jak Petrziczek, "prosił o przewodnik, zgodnie z którym rząd mógłby starać się o uzyskanie reparacji".

Z Pragi Piotr Górecki (

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
eagleeye
@heldbaum szkoda ze mój wpis został ""zredagowany" przez moderatora. Żadnym trollem nie jestem chyba że Ty się za trolla uważasz bo ja nie
eagleeye
Do tego Czechosłowację podczas II Wojny Światowej bez jednego wystrzału zdobyto a do tego Niemców witano jak wyzwolicieli a nie najeżdzców
qqryk
Wady: Polacy nie lubią pepiczków.
Zalety: Niemcy zabili 5,000 obywateli Czech a 5,000,000 obywateli Polski. Czesi stracili 10% swojej infrastruktury a Polacy 80%. Praga nienaruszona a Warszawa zniszczona.

Trzeba być niespełna rozumu, żeby się kopać z koniem - a dokładnie to zrobili Polacy walcząc z Niemcami w 1939 roku.
heldbaum odpowiada qqryk
Czesi sa bardzo wysoko w rankingu nacji lubianych przez Polakow. Nie dziala to w druga strone, ciekawe dlaczego?
Polak to Rosjanin, ktory mysli, ze jest Francuzem, tak o nas tam mowia.
eagleeye
Czesi zawsze takimi fajtłapami byli i zawsze układali się z tymi co im dają więcej. Czytaj Niemcy mają ich Skode a więc po co mają se robić problemy. Sorry ale to jest naród bez kregosłupa
heldbaum
Sam jest fajtlapa bez kregoslupa, platny trol czyli platna ladacznica. Tfu.
piwic
Za co Czesi mieliby niby otrzymać reparacje, za zniszczoną Pragę?
nonnn
dokladnie Praga zostala oszczezona przez Hitlera gdyz ta mu sie akurat bardzo podobala.

Powiązane: Reparacje wojenne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki