REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

Czechy muszą wycofać spór z Trybunału. To warunek umowy z Polską ws. Turowa

2021-12-09 09:20
publikacja
2021-12-09 09:20

Jednym z kluczowych elementów negocjowanej umowy ws. Turowa jest zobowiązanie strony czeskiej do wycofania sporu z Trybunału w ciągu trzech dni, czyli - patrzą na procedury europejskie - natychmiast - powiedziała w czwartek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Czechy muszą wycofać spór z Trybunału. To warunek umowy z Polską ws. Turowa
Czechy muszą wycofać spór z Trybunału. To warunek umowy z Polską ws. Turowa
fot. Kacper Kowalski / / FORUM

Dodała, że jak tylko zostanie powołany nowy czeski minister ds. klimatu "jestem w absolutnej gotowości, żeby rozmowy wznowić i zakończyć".

Jak przypomniała Moskwa, ostatnie spotkanie ws. Turowa z Czechami 5 listopada mogło zakończyć się sukcesem, ale do podpisania umowy "zabrakło determinacji" po stronie czeskiej. "Wysłaliśmy naszą ostateczną dobrą propozycję; dostaliśmy odpowiedź ze strony czeskiej, że porozumienie końcowe, lepiej, żeby odbyło się z nowym rządem" - powiedziała minister.

Anna Moskwa pytana w czwartkowej audycji na antenie Programu I Polskiego Radia o negocjowane porozumienie z Czechami ws. kopalni węgla brunatnego i związane z tym kary wskazała: "Jednym z kluczowych elementów tej umowy jest zobowiązanie strony czeskiej do wycofania naszego sporu z Trybunału w ciągu trzech dni - czyli patrząc na procedury europejskie to jest natychmiast".

Minister zaznaczyła, że to kluczowy wątek polsko-czeskiego porozumienia. "Stąd też bardzo nam zależy na jak najszybszym podpisaniu tej umowy" - stwierdziła.

Zapytana, czy Trybunał nalicza Polsce kary Moskwa odpowiedziała: "Oczywiście nalicza te dziwne kary - 500 tys. euro, bezprecedensowe, za dzień".

Jak powiedziała Moskwa, nie wiadomo, komu one mają służyć i co przynieść - "na pewno nie stronie czeskiej".

Szefowa resortu klimatu i środowiska dopytywana, czy te kary płacimy odpowiedziała: "Nasze ministerstwo nie wykonało żadnego przelewu na rzecz Trybunału".

Polsko-czeskie negocjacje dotyczące kopalni Turów rozpoczęły się w czerwcu br. Prowadził je minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, a następnie Anna Moskwa. Przerwane 30 września rozmowy zostały wznowione 5 listopada br. Z uwagi na proces tworzenia się nowego rządu w Czechach nie były kontynuowane.

Czechy wniosły do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni Turów pod koniec lutego br. Jednocześnie domagały się zastosowania tzw. środka tymczasowego, czyli nakazu wstrzymania wydobycia. Strona czeska uważa, że rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców Liberca do wody; skarżą się oni także na hałas i pył związany z eksploatacją węgla brunatnego.

20 września TSUE postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni.

W czwartek w Brukseli odbyło się posiedzenie komisji petycji Parlamentu Europejskiego. Jednym z tematów były petycje dotyczące kopalni Turów. Władze samorządu w Libercu, który to region sąsiaduje z polską kopalnią, nawiązując do postępowania w komisji PE, zaapelowały o zwiększenie wysokości kary dla Polski.

Opinia rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie dotyczącej kopalni węgla brunatnego Turów zostanie ogłoszona 3 lutego 2022 roku. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (21)

dodaj komentarz
anty12
HAHAHAHAAH ale sie usmialem. Czechy nic musza. Wlaczyla sie choroba psychoczna pisiorow.
arzab
Pani ministra nie wie komu kary mają służyć i co przynieść. W takim razie ja pani powiem - mają utemperować butnych i aroganckich urzędników, którym się wydaje, że wszystko wiedzą lepiej i tylko ich zdanie jest ważne oraz nie muszą się liczyć z nikim kto ma odmienne poglądy na sprawę !
grab
Długo się Polski rząd do tego przymierzał, a przecież nasz kochany premier mówił wiele miesięcy temu, że wszystko z Czechami załatwił pozytywnie. Powinien teraz kary do UE zapłacić ze swojej kieszeni!
arzab
Działki sprzedaje to może się przymierza
zosia3005
To przede wszystkim nieprofesjonalne . W negocjacjach cwaniactwo i upór nie popłacają a my na dzień dobry pokazaliśmy cwaniactwo i złą wolę przedłużając cichaczem koncesję do 2044 roku . To elementarne zasady - będąc na przegranej pozycji ( a na takiej jest Polska skłócona całą Unią ) można coś zyskać tylko po dobroci ... ale nie To przede wszystkim nieprofesjonalne . W negocjacjach cwaniactwo i upór nie popłacają a my na dzień dobry pokazaliśmy cwaniactwo i złą wolę przedłużając cichaczem koncesję do 2044 roku . To elementarne zasady - będąc na przegranej pozycji ( a na takiej jest Polska skłócona całą Unią ) można coś zyskać tylko po dobroci ... ale nie , my dalej jak rozkapryszony bachor , tupiemy nogami i wrzeszczymy na cały "sklep" : CHCĘ tego lizaka ! Efekt będzie taki , że zamiast "lizaka" bąbelek dostanie szlaban na gry przez tydzień ... :-))
faramir_z_gondoru
Czesi mogą, nic nie muszą. Musicie Wy.
my_kroolik
Ha, ha, a jak nie wycofają to co? Będziemy w akcie nacisku nadal płacić po pół bańki Euro dziennie? Tzn. nie będziemy płacić, tylko zaczekamy aż sobie Trybunał odliczy sam od należnych nam funduszy unijnych. PIS naprawdę uważa, że nadal jest Spritem? Otóż już od dawna, w Europie jest wyłącznie pragnieniem.
nasch_tschalnik
Oni chcą szczuć dalej ciemny lud Czechami. Im nie zależy na kompromisie i zgodzie. Zaraz zażądają odszkodowań za czeskie najazdy w czasach Piastöw.
antek10
Pisiorom jest na rękę aby ten konflikt sie tlił wtedy mogą w swoich mediach przekazywać jak to Unia gnębi Polskę. Celem jest obniżenie poparcia w narodzie na członkowstwo w UE.Tylko tak PIS moze utrzymać sie u władzy. Jak nie to wiadomo ferajna bedzie miała swój ostatni program: CELA +
zosia3005
Negocjacje i dyplomacja to jak widać mega-mocne strony naszego rządu .. zapewne mieliby kłopot aby kupić piasek na pustyni czy lód na biegunie .... KATASTROFA

Powiązane: Kopalnia Turów - spór Polski i Czech

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki