REKLAMA

Czechy luzują obostrzenia

2021-04-22 20:56
publikacja
2021-04-22 20:56
Czechy luzują obostrzenia
Czechy luzują obostrzenia
fot. Lukas Uchytil / / Shutterstock

Czeski rząd zdecydował w czwartek o stopniowym uwolnieniu obowiązujących restrykcji. W poniedziałek mają zostać otwarte plenerowe galerie, a od 3 maja większość sklepów i usług. Zapowiedziom towarzyszy zastrzeżenie, że nie mogą pogorszyć się warunki epidemiczne.

Jeżeli do 26 kwietnia nie pogorszą się dane związane z pandemią, to 3 maja będą mogły zostać otwarte zakłady kosmetyczne i fryzjerskie, sklepy detaliczne, galerie i muzea dla indywidualnych zwiedzających. W tym samym czasie mają zostać otwarte sanatoria, ale tylko dla osób, które wymagają opieki po przebytej chorobie Covid-19.

Od 3 maja będą możliwe odwiedziny w salonach kosmetycznych dla czworonożnych pupili. Kolejne fazy odchodzenia od restrykcji będą związane z liczbą nowo zakażonych na 100 tys. mieszkańców w ciągu 7 dni.

Rząd przyjął zasadę, że o planowanych zmianach będzie informować w poniedziałki, a w czwartki, w zależności od sytuacji epidemicznej, plany będą potwierdzane.

Osobne regulacje dotyczą szkolnictwa. 26 kwietnia do klas wrócą uczniowie szkół średnich i będą umożliwione treningi dla dzieci i młodzieży w dwóch grupach po 6 osób. Tydzień później zaczną uczyć się w klasach starsze roczniki szkół średnich, a uprawiający sport będą mogli spotykać się w grupach dwudziestoosobowych.

Sytuacja pandemiczna w Czechach poprawia się od kilku tygodni. W środę zanotowano 2942 nowe przypadki zakażeń koronawirusem. To najniższy wynik od 30 września 2020 r. Zmniejsza się także liczba pacjentów w szpitalach. W środę hospitalizowanych z Covid-19 było 3909 osób. Najmniej od połowy października ubiegłego roku. Na oddziałach intensywnej terapii jest 862 pacjentów.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (1)

dodaj komentarz
ajwaj_
W Rosji nie bylo 2, 3 lock-downa,
zycie norm, szok dla Niemców, Polaków, UE > miasta pelne, wiosna, zakupy itd.
smigaja samoloty np. do Egiptu na plaze, dlugie swieta (znowu) jasne bez lock-downa

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki