Czechy bardziej atrakcyjne dla inwestorów niż Polska

W zeszłym roku Czechy przerwały passę Polski, która przez 3 lata z rzędu była oceniana przez inwestorów zagranicznych jako najbardziej atrakcyjny kraj w Europie Środkowo-Wschodniej. Teraz Polska ponownie znalazła się na drugim miejscu, choć skróciliśmy dystans do południowego sąsiada. Zdaniem zarządzających zagranicznym kapitałem w Polsce problemem jest przede wszystkim sytuacja polityczno-społeczna.

Zagraniczni inwestorzy oceniali kraje w 21 kategoriach, stosując skalę od 1 do 6 punktów. Polska uzyskała średnią 4,09 pkt., o 0,09 więcej niż przed rokiem. Pierwsze w rankingu Czechy mogą się pochwalić wynikiem 4,13 pkt., o 0,02 wyższym w porównaniu do poprzedniego roku.

(AHK/PAIH)

Inwestorzy doceniają Polskę przede wszystkim za członkostwo w Unii Europejskiej i kwalifikacje pracowników - wynika z 12. edycji Ankiety Koniunkturalnej Polsko–Niemieckiej Izby Przemysłowo–Handlowej, przeprowadzonej we współpracy z trzynastoma izbami bilateralnymi w Polsce, zrzeszonymi w International Group of Chambers of Commerce. Innymi ważnymi czynnikami są jakość i dostępność poddostawców oraz wykształcenie akademickie. Pierwszą piątkę zamyka produktywność i zmotywowanie pracowników.

Na drugim biegunie znalazły się kwestie przewidywalności polityki gospodarczej oraz stabilność polityczna i społeczna. Zagraniczni inwestorzy mają również zastrzeżenia do systemu i instytucji podatkowych, systemu kształcenia zawodowego oraz elastyczności prawa pracy.

Walka z korupcją na plus, elastyczność pracy na minus

W porównaniu do ubiegłego roku największej poprawie uległa przejrzystość prawa zamówień publicznych i skuteczność walki z korupcją i przestępczością gospodarczą. Polska poprawiła również miejsce w rankingu kosztów pracy oraz administracji publicznej.

Inwestorzy zauważyli także lepszą jakość warunków dla badań i rozwoju w Polsce. Jak przekonywał wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Krzysztof Senger, właśnie innowacyjne projekty powinny odgrywać coraz większą rolę w bezpośrednich inwestycjach zagranicznych. - Mamy dużą scenę start-upową, to przyszłość krajobrazu inwestycyjnego, która zmieni rynek pracy i inwestycji w Polsce – mówił Senger.

Gorzej niż przed rokiem zostały ocenione m.in. dostępność wykwalifikowanej kadry i system kształcenia zawodowego. Zdaniem prezes polskiego oddziału Boscha Krystyny Boczkowskiej jest to efekt rozdźwięku między szybkim rozwojem gospodarczym, a niedopasowaniem oferty edukacyjnej w Polsce.

Inwestorzy narzekają również na elastyczności prawa pracy. Prezes Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej Carsten Nilsen tłumaczy jednak, polskie prawodawstwo pracy - na tle wielu krajów Europy - pozostaje nadal bardzo atrakcyjne.

Aż 95,6% inwestorów jest zadowolonych z działalności gospodarczej w naszym kraju. Lepszym sentymentem cieszyliśmy się tylko w 2015 roku.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 8 ~WL

Atrakcyjność Polski spadła bo Pani "Krysia" z urzędu skarbowego wysłąła kolene wezwanie do wszystkich podatników zerejestrowanych w jej oddziale aby stawili się w ciągu 7 dni w celu wyjaśnienia zeznania podatkowego z roku X w pozycji wpłacone składki....
Nic to, że co roku przysyłąją jej podatnicy kolejne dowody, że składki były wpłącone. Pani Krysia co roku nie sprawdzi otrzymanej korespondencji i zeznań tylko wyśle nowe wezwanie aby podatnik znów dowodził, że nie jest wielbłądem i że w dwóch poprzednich latach to już udowadniał....podatnik w starciu z takimi gigantami jakich mamy w urzędach skarbowych nie ma szans....dlatego Polska przegrywa pod względem atrakcyjności z krajami ościennymi...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 6 ~aurelia

ranking dotyczy mozliwosci okradania danrgo kraju z przychodów czas dokrecic srubke zachodnim cwaniaczkom

! Odpowiedz
2 6 ~miś

nie jestem za ani przeciw. jestem tu dla hejtu

! Odpowiedz
6 8 ~Fiona

Najwazniejsze jest półniewolnictwo.

! Odpowiedz
5 14 ~Kerad

Skoro Czechy przed rokiem maiły 4,11 (o 0,02 mniej) a Polska przed rokiem 4,00 (o 0,09 mniej)
to jak Polska mogła być przed Czechami? Przecież z tych wyników wynika, że w bardzo szybkim tempie gonimy Czechy, a wniosek z artykułu jest, że Czechy nas wyprzedziły i nam uciekają???

! Odpowiedz
21 12 ~Antypis

Czy wy pisowcy umiecie czytać? Cytat z początku artykułu: "W zeszłym roku Czechy przerwały passę Polski, która przez 3 lata z rzędu była oceniana przez inwestorów zagranicznych jako najbardziej atrakcyjny kraj w Europie Środkowo-Wschodniej."
Czyli za PO Polska była przez 3 lata cały czas top 1, przyszedł PiS spadliśmy za Czechy, capiche?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 14 ~AntyPO odpowiada ~Antypis

A mi się wydawało, że oceny zbierane w 2016 dotyczyły roku 2015 kiedy rządziło PO, a oceny zbierane teraz dotyczą roku 2016 !!!

! Odpowiedz
11 5 ~Europejczyk odpowiada ~Antypis

W 2016 Polska poprawiła swój wynik bardziej niż Czechy, które praktycznie stanęły w rozwoju - Polska zrobiła większy postęp. Czechy to kraj wielkości polskiego województwa. Tam katastrofalne zmiany mogą nastąpić błyskawicznie, a na lepsze już nie ma szans..

! Odpowiedz
11 8 ~manifestant

Ten portal redagują spadkobiercy z WSI , organizujący też marsze KOD.

! Odpowiedz
0 3 ~lekarz odpowiada ~Europejczyk

jesteś chory
patrz zarobki i ilu polaków niekoniecznie tylko fizycznych tam pracuje oraz patrz na ich budżet gdzie nam brakuje jakieś 100 lat:) to jedna z najsilniejszych gospodarek w europie

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IX 2017
PKB rdr 3,9% II kw. 2017
Stopa bezrobocia 7,0% VIII 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 501,22 zł VII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 4,3% IX 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl