Czechy: W następstwie powodzi Skoda Auto musi wstrzymać produkcję

11.08. Praga (PAP) - Największa czeska firma motoryzacyjna, Skoda Auto w następstwie powodzi na północy kraju musi wstrzymać produkcję samochodów - poinformował w środę rzecznik przedsiębiorstwa Jaroslav Czerny.

Przerwa produkcyjna w zakładach w mieście Mlada Boleslav rozpocznie się w czwartek o godzinie 14 i potrwa do końca tygodnia. Przyczyną przestoju - jak tłumaczył Czerny - jest brak części produkowanych w dotkniętym przez powódź kraju libereckim.

Przestój dotknie też zakłady Skody w Kvasinach pod Hradcem Kralove. Odwołano tam sobotnią zmianę.

Według związków zawodowych Skody, pracownicy do poniedziałku pozostaną w domu. Firma wypłaci im jednak normalne wynagrodzenie.

Części dla Skody wytwarza firma Grupo Antolin Bohemia z Chrastavy. Przedsiębiorstwo w sobotę zalała Nysa Łużycka. Produkcja w tym tygodniu jest niemożliwa, gdyż ponad dwumetrowa fala powodziowa uszkodziła maszyny i urządzenia. Trwa usuwanie szkód.

Pracę musiała także wstrzymać fabryka samochodów małolitrażowych TPCA z Kolina. Również i dla niej części dostarcza Grupo Antolin Bohemia. Robotnicy do końca tygodnia mają urlop.

Straty po nagłych weekendowych powodziach na północy kraju wycenia się na około cztery miliardy koron (640 mln zł). W krajach libereckim i usteckim zalanych zostało ponad 1200 domów; wezbrana woda podmyła drogi, mosty, tory kolejowe i zapory wodne. Władze potwierdziły także śmierć czterech osób.

Michał Zabłocki (PAP)

zab/ pad/ jbr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil