REKLAMA

Czechy: Umowa z Polską ws. Turowa nie może być jeszcze podpisana

2022-01-26 23:03
publikacja
2022-01-26 23:03
Czechy: Umowa z Polską ws. Turowa nie może być jeszcze podpisana
Czechy: Umowa z Polską ws. Turowa nie może być jeszcze podpisana
/ Reuters

Negocjacje z Polską w sprawie kopalni węgla brunatnego "Turów" nie zostały jeszcze zakończone i nie można podpisać umowy - powiedział w środę po posiedzeniu rządu szef czeskiego gabinetu Petr Fiala. Zapowiedział kontynuowanie rozmów, najprawdopodobniej na szczeblu premierów.

Fiala potwierdził, że głównymi problemami pozostają: wysokość rekompensaty finansowej i długość nadzoru sądowego nad przestrzeganiem porozumienia. "Nie jesteśmy w stanie podpisać umowy. Negocjacje będą kontynuowane. Poszukamy rozwiązania prawdopodobnie z udziałem premierów obu krajów" – stwierdził premier, nie podając żadnych ewentualnych terminów kolejnych polsko-czeskich spotkań.

Czeski projekt umowy, który na posiedzeniu gabinetu przedstawiała minister środowiska Anna Hubaczkova, zakłada rekompensatę dla Pragi w wysokości 50 mln euro za szkody spowodowane w wyniku działalność kopalni. Polska oferuje 40 mln euro. Spór toczy się również o czeskie żądanie dziesięcioletniego nadzoru sądowego. Warszawa mówi o dwóch latach.

"To sprawy, które są nadal otwarte, w których nie ma porozumienia między czeską a polską stroną” – powiedział Fiala. Jego zdaniem, inne problemy mają charakter techniczny i są przedmiotem rozmów ministerstw obu krajów.

Czeskie media zacytowały rzecznika polskiego ministerstwa klimatu i środowiska Aleksandra Brzózkę, który na Twitterze podziękował czeskiej stronie za negocjacje i otwartość na polskie propozycje. Negocjacje on-line odbywały się jeszcze w środę przed posiedzeniem czeskiego rządu.

Polsko-czeskie rozmowy dotyczące kopalni węgla brunatnego "Turów" rozpoczęły się w czerwcu 2021 roku, gdy czeska strona wniosła do Trybunału Sprawiedliwości UE skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni. Jednocześnie Praga domagała się zastosowania tzw. środka tymczasowego, czyli nakazu wstrzymania wydobycia. Strona czeska uważa, że rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców Liberca do wody; skarżą się oni także na hałas i pył związany z działalnością kopalni.

20 września TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni. Polski rząd deklaruje, że płacić kary nie zamierza. Opinia rzecznika generalnego Trybunału ma zostać ogłoszona 3 lutego br. Czeska strona zapowiada, że osiągnięcie porozumienia z Polską będzie oznaczać wycofanie skargi złożonej do TSUE.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ zm/

Źródło:PAP
Tematy
Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Komentarze (10)

dodaj komentarz
tommytomcio
przecie pinokio juz to szytko dawno zalatwil
lancealot
Właśnie. Tak jak Polski Ład, niskie ceny w sklepach i niskie rachunki za gaz i energię..
qonradx
60 lat jak elektrownia tam działa a oni nagle że im szkody powodowac zaczeła. Jasne że górnictwo odkrywkowe powoduje szkody, zwlaszcza prowadzi do obnizenia poziomu wód gruntowych co mysleliscie. Czy mozna jakoś im przeciwdziałać ? NIE BARDZO . kazdy to wie. My to wiemy, Komisja to wie, Czesi to wiedzą. 60 lat jest w tym miejscu 60 lat jak elektrownia tam działa a oni nagle że im szkody powodowac zaczeła. Jasne że górnictwo odkrywkowe powoduje szkody, zwlaszcza prowadzi do obnizenia poziomu wód gruntowych co mysleliscie. Czy mozna jakoś im przeciwdziałać ? NIE BARDZO . kazdy to wie. My to wiemy, Komisja to wie, Czesi to wiedzą. 60 lat jest w tym miejscu i jest jak było. A mimo wszysrtko rozpoczeli tą awanturę i ją wyeskalowali. Raczej sami sa za ciency na taką ostrą gre z nami, to chyba niemcy ich podpuścily zeby odstawić swój teatrzyk zły POlicjant, dobry Policjant. Zły Policjant Czesi i dobry niemcy - którzy jakiś zgniły kompromis nam za to zaoferują. Praworzadnośc za turów czy coś takiego. Żygać się chce jak się patrzy na to wszystko, ja już na pewno wiecej zateckiego, kozela ani skody nie kupie.
wtomek
"60 lat jak elektrownia tam działa " - przecież tu chodzi o kolejną rozbudowę złoża, która już jest w prawie na granicy. Czytanie ze zrozumieniem kłania się w pas.
lancealot odpowiada wtomek
Nie za dużo wymagasz?
greatmongo
czesi powinni dostac srogi wpierdol za to jak postepuja z turowem.
lancealot
Ale wszyscy czy tylko ci blisko Turowa?
Może zajmiemy im Zaolzie?
lorelie
przeciągają przeciągają i robota cenowo. mały kraj a super dba o swoje interesy nie licząc się z nikim
lancealot
Wstydź się. Tak chwalić osiągnięcia wrogich sąsiadów. Naszemu rządowi też w końcu się uda!
heldbaum
Międzymorze jest jak granit.

Powiązane: Kopalnia Turów - spór Polski i Czech

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki