Czechy: Parlament zmienia prawo podatkowe, zwiększa ulgi na dzieci

Parlament Czech znowelizował w środę prawo podatkowe: podwyższył ulgi na drugie i kolejne dzieci, przywrócił ulgi dla pracujących emerytów, ograniczył odpisy od ryczałtów osobom prowadzącym działalność gospodarczą. Wprowadził też nową, obniżoną stawkę VAT.

Źródło: Thinkstock

Za wprowadzeniem zmian głosowali posłowie rządzącej centrolewicowej koalicji oraz komuniści, w sumie 118 osób w 200-miejscowej Izbie Poselskiej. Sprzeciwiali się im reprezentanci prawicy.

Obecnie w Czechach za każde dziecko można miesięcznie odliczyć od podatku 1 117 koron (blisko 170 zł). Uchwalona nowelizacja podwyższa ulgi na drugie dziecko o 200 koron miesięcznie (ok. 30 zł), a na trzecie i kolejne - o 300 koron (ok. 45 zł).

Rząd proponuje stopniowe podwyższanie odliczeń podatkowych za dzieci za pomocą kolejnych nowelizacji prawa podatkowego. Chciałby, aby w 2017 roku miesięczna ulga na drugie dziecko wzrosła o 500 koron, a na trzecie - o 900.

"Koalicja rządząca planuje podwyższać ulgi na dzieci i wspierać rodziny w kolejnych latach, ponieważ właśnie aktywna polityka prorodzinna jest jednym z priorytetów mojego rządu" - oświadczył po głosowaniu należący do Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CzSSD) premier Bohuslav Sobotka.

Czechy wprowadzają nową stawkę VAT

Przyjęta nowela o podatkach dochodowych przywraca podatek dla emerytów, którzy pracując, podejmując działalność gospodarczą, czy też wynajmując nieruchomości, zarabiają rocznie więcej niż 840 tys. koron (ponad 127 tys. zł).

Pracujący emeryci dzięki decyzji czeskich parlamentarzystów będą mogli od przyszłego roku odpisać od rocznego podatku 24 840 koron (równowartość 3 767 zł). Ulgę stracili w 2012 roku w ramach pakietu podatkowego centroprawicowego rządu Petra Neczasa.

Zgodnie z decyzją parlamentu ograniczono także odpisy od ryczałtów u osób samodzielnie prowadzących działalność gospodarczą. Od stycznia odpisy nie będą mogły przekroczyć kwoty 2 mln koron (300 tys. zł).

Izba Poselska opowiedziała się także za wprowadzeniem od stycznia nowej, obniżonej do 10 proc. stawki podatku VAT na książki, żywność dla niemowląt oraz leki. W Czechach obecnie obowiązują dwie stawki podatku VAT: 15 i 21 proc.

Według agencji Reutera rząd oczekuje, że wprowadzenie nowelizacji prawa podatkowego oznacza utratę 5 mld koron (758 mln zł) dla budżetu w 2015 r.

Nowelizacja przepisów podatkowych trafi teraz pod obrady Senatu. Później będzie je jeszcze musiał zatwierdzić prezydent Milosz Zeman.(PAP)

zab/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 5 ~zacny

Podnoszenie podatków podnosi efektywność branży a obniżka podatków spowoduje spadek efektywności ;-) Tak piszą eksperci w artykule (na tym portalu "Eksperci: rolnicy powinni płacić podatek dochodowy") o tym żeby wprowadzić podatek dochodowy dla rolników. Idąc tą logiką w Czechach będzie coraz gorzej ;-)

! Odpowiedz
0 23 ~azaz

To jednak można być w UE i obniżać podatki, bo nam się wiecznie wmawia że to z powodu UE następują ich podwyżki !

! Odpowiedz
1 17 ~as

Świat oszalał - lewica obniża podatki, a prawica protestuje.

! Odpowiedz
1 15 ~sa

nic nowego panie kolego :) PO też przecież prawicowe a nawet liberalne:) a podatki nam zdrowo podnieśli i ulgi polikwidowali i ograniczyli , nie znam sie na czeskiej polityce ,ale byc może ta ich prawica jest tak prawicowa jak "nasze" PO , jak są w opozycji to obiecują obniżenie podatków a jak się dorwą do panstwoewej kasy to ciągną ile wlezie i podatki podnosza bo brakuje ,takie mają ssanie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Irol odpowiada ~sa

popaprancy prawicowi??????toz to przeciez taka samaprawica jak towarzysz Ziuk Pilsudski heheh

! Odpowiedz
0 6 ~wiesiek_polyntek odpowiada ~sa

PO nie jest partią prawicową (nawet oficjalnie deklarują centryzm - wiki). W rzeczywistości to, tfu, socjaliści.

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

CZK 0,12% 0,1647
2018-04-20

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,3% III 2018
PKB rdr 5,1% IV kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,8% II 2018
Przeciętne wynagrodzenie 4 599,72 zł II 2018
Produkcja przemysłowa rdr 2,9% III 2018

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl