Czechy: Babisz za opodatkowaniem restytucji mienia kościelnego

Czeski premier Andrej Babisz zadeklarował w poniedziałek swą zgodę na postulat Komunistycznej Partii Czech i Moraw (KSCM), by opodatkować fundusze, które będą przekazywane Kościołom w charakterze odszkodowania za powojenne konfiskaty ich mienia.

(fot. David W Cerny / FORUM)

Jest to jeden z warunków, od których komuniści uzależniają swe poparcie dla tworzonego obecnie przez Babisza nowego rządu jego centroprawicowego ruchu ANO i Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CSSD).

"Wartość restytucji była zawyżona o 54 mld koron (9 mld złotych) i dlatego od pięciu lat mówię, że trzeba to opodatkować" - powiedział premier na konferencji prasowej w ministerstwie transportu.

"My się na to zgadzamy od dawna, zakładam, że CSSD się do tego przyłączy. Nie jest to nowy temat, nie mówiliśmy nawet o tym w ramach negocjacji na temat ewentualnego poparcia ze strony KSCM" - zaznaczył.

Czeska Izba Poselska przyjęła w lutym w pierwszym czytaniu projekt ustawy o opodatkowaniu wypłacanych Kościołom w corocznych ratach odszkodowań pieniężnych za mienie, którego nie odzyskały w naturze. Zgłoszony przez KSCM projekt poparli deputowani ANO, CSSD oraz antyimigranckiego ugrupowania Wolność i Demokracja Bezpośrednia (SPD). Kościoły sygnalizowały już, że w razie uchwalenia ustawy zaskarżą ją w Trybunale Konstytucyjnym.

Na konferencji prasowej Babisz wyraził także opinię, że niezbędne dla wyliczenia odszkodowań oszacowanie wartości mienia, które nie zostanie zwrócone w naturze, przeprowadzono w sposób niestandardowy. "Istnieją nawet wskazania, iż wydaje się jakoby zwracano również majątek, który być może miał nie podlegać restytucji" - powiedział.

Stanowisko Babisza poparł przewodniczący CSSD Jan Hamaczek. "Deputowani CSSD opowiedzieli się jednoznacznie w pierwszym czytaniu za opodatkowaniem rekompensat i nie zamierzamy niczego w tym zmieniać" - napisał na Twitterze.

ANO i CSSD mają w 200-osobowej Izbie Poselskiej łącznie 93 mandaty, ale 15 posłów KSCM mogłoby zapewnić rządowi w głosowaniach niezbędną większość. (PAP)

dmi/ kar/

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 16 karbinadel

U nas żadna władza nie odważyła się na takie świętokradztwo, nawet SLD

! Odpowiedz
1 13 pluto85md

U nas bylo to samo. Zbieralo sie w niejasnych okolicznosciach komisje, ktore poswiadczaly ze dany grunt nalezal do Kosciola. Na tych gruntach uwlaszczali sie potem osoby prywatne.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

    Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.