Czasochłonne zajęcia księgowych

Obsługa niepoprawnych faktur i korekta błędów spowodowanych przez systemy finansowe to według księgowych najbardziej czasochłonne czynności w codziennej pracy działów finansowo-księgowych – wynika z badań firmy Accace.

Badania przeprowadzone w grudniu 2011 r. przez firmę Accace pokazują, że pracownicy działów finansowo-księgowych zbyt dużo czasu poświęcają obsłudze błędnych faktur – aż 69 proc. badanych uważa, że to właśnie korekta niepoprawnych danych jest najbardziej czasochłonnym i nieprzekładającym się na wyniki pracy procesem księgowym. Ponad połowa respondentów (57 proc.) twierdzi, że czasochłonne jest poprawianie błędów systemów finansowych, a co drugi badany wskazuje na optymalizację podatkową i szukanie interpretacji.

Dla ponad 40 proc. księgowych do zadań długotrwałych należy sporządzanie raportów giełdowych, grupowych czy do GUS, a także wystawianie faktur sprzedaży bez automatyzacji i windykacja faktur. Na przeciwnym biegunie znalazła się kalkulacja podatkowa – jedynie 15 proc. ankietowanych uznało ją za zajęcie, na które poświęca się dużo czasu. Mniej wskazań uzyskały też takie obowiązki jak księgowanie faktur i księgowanie wyciągów bankowych bez automatyzacji – co trzeci  badany ocenia te czynności jako czasochłonne.

Badania dotyczące nieefektywnych procesów księgowych, w których czasochłonność nie przekłada się na wyniki pracy, zostały zrealizowane przez firmę Accace w grudniu 2011 r. Standaryzowany wywiad przy użyciu elektronicznego kwestionariusza został przeprowadzony na reprezentatywnej próbie 100 osób, specjalistów księgowych z małych i średnich firm. Respondenci to osoby w wieku minimum 30 lat, pracujące minimum 30 godzin tygodniowo.

/ Accace
Źródło: Accace

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne