Czas na rewolucję 4G

Niebawem czeka nas kolejna technologiczna rewolucja w telefonii komórkowej. Sieci 3G za dwa lata zaczną być zastępowane rozwiązaniami nowej generacji (4G) określanymi nazwą LTE (Long Term Evolution). Technologia ta umożliwia pobieranie danych z prędkością w granicach 170 Mbps. Dla porównania w oferowanej dziś szybkiej technologii HSPA* maksymalny pułap to 14,6 Mbps.

Zainteresowanie polskich operatorów komórkowych tą technologią potwierdza Lars E. Svensson, prezes firmy Ericsson w Polsce.

"
Operatorzy telekomunikacyjni w Polsce planują przeprowadzenie próbnych instalacji sieci LTE w tym roku. Ericsson jest gotowy do takich prób" - mówi Svensson. W sierpniu 2008 r. wykorzystując rozwiązanie LTE Ericsson zademonstrował w Sydney przepływności rzędu 160 Mbps, a w tym roku podpisał kontrakt na uruchomienie takiej sieci w Szwecji z firmą TeliaSonera. Sieć ta ma być uruchomiona komercyjnie w 2010 r. Zdaniem Svenssona w Polsce sieci 4G mogłaby być uruchomione już w 2011 r.

Operatorzy zainteresowani

Zaawansowane testy tej technologii prowadzą też operatorzy komórkowi, np. niemiecki T-Mobile.

"
Jestem pewien, że komercyjnie tę technologię będziemy oferować już w 2010 roku" – twierdzi Joachim Horn, szef działu technologii w T-Mobile.  Niektórzy z rynkowych graczy łączą nawet swe siły, by być lepiej przygotowani do kolejnej technologicznej rewolucji w branży komórkowej. I tak Alcatel-Lucent i NEC rok temu ogłosiły utworzenie spółkę joint venture, która będzie  rozwijać technologię  bezprzewodowego dostępu szerokopasmowego opartych na platformie LTE.

Szansa na IP w komórce

Jedną z zalet LTE jest to, że lepiej niż obecne technologie bezprzewodowe radzi sobie z obsługą  protokołu IP (Internet Protocol), co jest ważne przy korzystaniu z  takich aplikacji jak przeglądarki internetowe, e-mail, telefonia IP czy wideokonferencje. Jej wdrożenie pozwoli więc operatorom komórkowym szerzej oferować takie usługi. Dla użytkowników ważną zaletą przy korzystaniu z niej jest nie tylko znacznie szybszy transfer danych, ale i  około 6 razy mniejsze opóźnienie w ich przesyle – podczas gdy w HSPA wynosi on 60 milisekund, to w LTE około 10 milisekund. Inną istotną korzyścią dla operatorów jest też  około 10 krotny spadek kosztu przesyłu 1 MB danych w porównaniu z HSPA.

Technologia mobilnego Internetu

LTE jest więc technologią, która stwarza nowe możliwości operatorom komórkowym, których przychody z usług głosowych spadają, i muszą sobie to  rekompensować sprzedażą usług mobilnego Internetu. W tej sytuacji zdaniem rynkowych analityków inwestycje w nowe technologie i usługi dodane są konieczne. Szacuje się, że w 2015 roku z LTE na świecie będzie korzystać  pond 400 mln abonentów. A firma badawcza ABI Research podaje, że w 2012 r. rynek LTE osiągnie wartość 2,1 mld euro. 

Według ekspertów i rynkowych analityków LTE jest skazana na sukces, bo oznacza nową erę dla mobilnego Internetu. Dziś w technologii 3G większość polskich operatorów oferuje zazwyczaj prędkość transferu danych 3,6 Mbps, a w niektórych miastach zwiększana jest ona do 7,2 Mbps. Przewiduje się, że do końca tej dekady rozwój technologii 3G może pozwolić na zwiększenie prędkości do 30 Mbps w Europie. Tymczasem LTE może przenieść użytkowników komórek na zupełnie inny poziom.

* HSPA (High Speed Packet Access) - Szybka Transmisja Pakietowa jest połączeniem technologii HSDPA High Speed Downlink Packet Access (Szybkiej Transmisji Pakietowej do Klienta) oraz HSUPA High Speed Uplink Packet Access (Szybkiej Transmisji Pakietowej od Klienta); oferuje prędkość do 14,4 Mbit/s.

Marek Jaślan
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne