REKLAMA

Czarnogóra zostanie członkiem NATO

2017-06-05 04:14
publikacja
2017-06-05 04:14
fot. Zhou Lei / Xinhua

NATO będzie mieć od dzisiaj nowy, 29. kraj członkowski. W skład sojuszu formalnie wejdzie Czarnogóra. Władze tego bałkańskiego kraju oficjalnie złożą dzisiaj dokumenty członkowskie w siedzibie Departamentu Stanu w Waszyngtonie.

/ nato.int

Droga Czarnogóry do NATO była wyjątkowo krótka. W 2006 roku kraj ten formalnie odłączył się od Serbii, a już w trzy lata później sojusz otworzył formalną drogę do przyjęcia Czarnogóry. W 2010 roku Podgorica otrzymała też status kandydata do Unii Europejskiej.

W maju ubiegłego roku w Brukseli premier Czarnogóry podpisał protokół akcesyjny. Milo Djukanowić deklarował wówczas kolejne, niezbędne reformy w kraju. - Będziemy ciężko pracować nad zmianami w prawie, walką z kryminalną korupcją i nad zwiększeniem poparcia mieszkańców dla naszego członkostwa w NATO - mówił wówczas Djukanowić. - Kiedy już 28 członków sojuszu ratyfikuje protokół akcesyjny, wówczas Czarnogóra musi złożyć protokół w depozyt do Waszyngtonu - dodawał przed rokiem sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. W ostatnich 12 miesiącach Czarnogóra uczestniczyła jako obserwator bez prawa głosu we wszystkich spotkaniach NATO, w tym w szczytach w Warszawie i Brukseli. Od dzisiaj będzie już pełnoprawnym członkiem sojuszu. To pierwsze rozszerzenie NATO od 2009 roku, kiedy to do paktu przystąpiły Albania i Chorwacja.

Członkostwu Czarnogóry w NATO sprzeciwia się Rosja, która uważa to za zagrożenie bezpieczeństwa na Bałkanach. Jednym z najgłośniejszych adwokatów Czarnogóry w NATO była Polska.

Jednym z największych wyzwań dla władz w Podgoricy przed formalnym wstąpieniem do NATO było przekonanie mieszkańców do poparcia akcesji. Wielu Czarnogórców pamiętało bowiem prowadzone przez sojusz bombardowania sąsiedniej Serbii z końca XX wieku.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski/wcześn./kl

Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~peace
jeszcze Macedonia i na Bałkanach będzie stabilniej.ciekawe co za to trzeba dać Grekom..
~StanRS
Wejście Czarnogóry to duże wzmocnienie NATO. Jeszcze większe byłoby jakby przyjęto Kosowo do UE i NATO, bo naród kosowarów nie może się już doczekać otwarcia granic. A teraz zyski z przestępczości, prostytucji, handlu bronią, organami ludzkimi i narkotykami wlicza się do PKB w Unii. To Kosowo mogłoby dać dużo Europie,Wejście Czarnogóry to duże wzmocnienie NATO. Jeszcze większe byłoby jakby przyjęto Kosowo do UE i NATO, bo naród kosowarów nie może się już doczekać otwarcia granic. A teraz zyski z przestępczości, prostytucji, handlu bronią, organami ludzkimi i narkotykami wlicza się do PKB w Unii. To Kosowo mogłoby dać dużo Europie, łącznie z ubogaceniem kulturowym, jaką daje muzułmańska społeczność.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki