REKLAMA

Czarnogóra wydali rosyjskiego dyplomatę po ataku na Skripala

2018-03-28 13:19
publikacja
2018-03-28 13:19

Władze Czarnogóry zadecydowały w środę, że wydalą z kraju rosyjskiego dyplomatę w związku z próbą otrucia byłego pułkownika rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU i brytyjskiego agenta Siergieja Skripala, o co brytyjski rząd oskarżył Moskwę.

fot. SteveAllenPhoto / / YAY Foto

W oświadczeniu rząd Czarnogóry - najmłodszego członka NATO i kraju aspirującego do członkostwa w Unii Europejskiej - poinformował, że decyzję podjęto w zgodzie z działaniami "sojuszników i partnerów (kraju), UE i NATO" oraz w ramach solidarności z Wielką Brytanią.

Podgorica wycofała ponadto zgodę na działalność w kraju konsula honorowego Rosji.

Wraz z Czarnogórą od poniedziałku 27 państw, w tym USA, Australia i 18 krajów UE, zapowiedziało wydalanie rosyjskich dyplomatów w związku z atakiem na Skripala. Dotyczy to ponad 140 osób.

Wcześniej Wielka Brytania wydaliła 23 rosyjskich dyplomatów; taka sama liczba brytyjskich dyplomatów musiała opuścić Rosję.

W środę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zapowiedział, że w stosownym czasie Rosja odpowie na te kroki, a reakcja będzie zgodna z interesami Moskwy. Rosja odrzuca oskarżenia o atak na Skripala; Pieskow ocenił, że brytyjskie władze nie przedstawiły dowodów na rzecz stanowiska, jakie zajęły w tej sprawie.

Skripal oraz towarzysząca mu córka Julia 4 marca trafili do szpitala w stanie krytycznym, gdy stracili przytomność w Salisbury w Wielkiej Brytanii. W toku śledztwa, prowadzonego z udziałem m.in. policyjnych sił antyterrorystycznych i wojskowych ekspertów ds. broni chemicznej, odkryto, że do próby otrucia wykorzystano produkowaną w Rosji broń chemiczną typu Nowiczok. (PAP)

ulb/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki