REKLAMA
APOGEUM IV FALI

Czarnek: Zrealizowałem to, co zaplanowałem

2021-10-19 14:46, akt.2021-10-19 16:47
publikacja
2021-10-19 14:46
aktualizacja
2021-10-19 16:47
Czarnek: Zrealizowałem to, co zaplanowałem
Czarnek: Zrealizowałem to, co zaplanowałem
fot. Adam Chelstowski / / FORUM

Wszystkie punkty, które zostały założone przed objęciem urzędu i uzgodnione z premierem i z kierownictwem mojego ugrupowania, są zrealizowane – powiedział we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, podsumowując rok pełnienia funkcji szefa MEiN.

We wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podsumował rok pracy na stanowisku szefa resortu.

"Wszystkie punkty, które zostały założone tuż przed objęciem urzędu i uzgodnione z panem premierem Mateuszem Morawieckim oraz z kierownictwem naszego ugrupowania, są zrealizowane. Kolejne będą realizowane w kolejnych miesiącach" – zapowiedział.

Szef resortu ocenił, że czas sprawowania przez niego tego funkcji "bardzo szybko zleciał". "Ale też w czasie tego roku zostało wykonane ogromnie wiele działań w ministerstwie, które zakończyły się konkretnymi efektami" – zapewnił.

Czarnek stwierdził, że w niektórych "materiałach internetowych" brak jest konkretnych informacji na temat działania MEiN, dlatego "wyszedł z pomocną dłonią" i wyliczał realizowane przedsięwzięcia.

Szef resortu jako pierwsze dokonanie wskazał program wsparcia uczniów po pandemii. "Jesteśmy w pandemii koronawirusa, ale po tej drugiej i trzeciej fali – tak został nazwany – jest częścią Polskiego Ładu za 244 mln zł" – wskazał. Mówił też o programie aktywny powrót uczniów do szkoły, którego w ramach są realizowane zajęcia wspomagające o wartości 177 mln zł.

W ramach dodatkowego miliarda na naukę w tym roku - do 100 mln zł na instytuty sieci Łukasiewicz

Szef MEiN Przemysław Czarnek poinformował na początku października, że Ministerstwo Edukacji i Nauki przekaże uczelniom dodatkowe środki na inwestycje w infrastrukturę badawczą i dydaktyczną. Będzie to kwota 1 mld zł.

Z noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2021 oraz ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego wynika, że w roku 2021 uczelnie publiczne, uczelnie uprawnione dofinansowania na zasadach określonych dla uczelni publicznych oraz instytuty działające w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz, oprócz środków, o których mowa w ustawie o szkolnictwie wyższym, otrzymują w formie subwencji miliard złotych. Nowela czeka teraz na podpis prezydenta.

Szef MEiN pytany w czasie konferencji prasowej przez PAP, jaki będzie rozdział tych środków stwierdził, że "wszystko jest przed nami, bo proces legislacyjny się nie zakończył".

"Jak to wejdzie w życie, wtedy ten miliard podzielimy. My mamy jedno założenie - będziemy pomagać proporcjonalnie bardziej tym, którzy są słabsi, którzy bardziej tej pomocy potrzebują, czyli nastąpi pewne spłaszczenie; nie będzie wielkich różnic między uczelniami wielkimi, które mają ogrom środków, a uczelniami, które rzeczywiście cierpią na niedobór środków, są w mniejszych ośrodkach naukowych" - mówił.

"Jeśli chodzi o instytuty Łukasiewicza zakładaliśmy, że będzie to do 100 mln z tego miliarda. Dokładnie ile, to zobaczymy" - sprecyzował. Czarnek dopytywany o to, czy instytuty PAN mogą liczyć na wsparcie z tej dodatkowej puli stwierdził: "Nie wiemy jeszcze. Zastanawiamy się nad tym i jeśli już, to które instytuty miałyby to dostać" - powiedział.

Szef MEiN powiedział, że PAN "do końca nie podlega ministrowi edukacji i nauki". "My mówimy o środkach, które podlegają ministrowi edukacji i nauki" - dodał.

autor: Szymon Zdziebłowski

Czarnek mówił też o sportklubach, szkoleniach dla nauczycieli WF-u realizowanych przez AWF w całej Polsce. Wymienił też wiele innych przedsięwzięć resortu.

Minister wspomniał też o programie Laboratoria Przyszłości o wartości 1 mld zł. Pieniądze te przeznaczone są na nowoczesne laboratoria techniczne i ich wyposażenie m.in. w drukarki 3D.

"Cieszy się to ogromnym zainteresowanie ze strony organów prowadzących" – powiedział. Zapowiedział, że z tego programu skorzysta ponad 3 mln uczniów z blisko 15 tys. szkół w Polsce.

Czarnek poinformował, że nowy program Poznaj Polskę cieszy się największym zainteresowaniem. "Teraz korzysta z tych wyjazdów ponad 150 tys. dzieci. Chce państwa poinformować, że dokładamy kolejne miliony złotych – w przyszłym tygodniu będzie ogłoszenie i kolejny nabór na wycieczki, jeszcze tegoroczne. A na przyszły rok będziemy mieli sto kilkadziesiąt milionów złotych na program Poznaj Polskę, a zatem wyjazdy dopiero się zaczęły" – zapewnił.

Przypomniał też o zmianach dotyczących pracy nauczycieli i o działaniach zmierzających do odbiurokratyzowania tego zawodu.

Minister mówił też o działaniach związanych ze szkolnictwem wyższym i nauką. "Pakiet wolności akademickiej – coś, co zostało uchwalone na ostatnim posiedzeniu Sejmu trafia do Senatu. Jestem przekonany, że jesienią tego roku będziemy mieli największy zakres wolności akademickiej w całej Europie" – przekonywał.

Mówił tez o miliardzie złotych na podwyżki wynagrodzeń dla pracowników szkół wyższych. "To było przeznaczone jeszcze na początku tego roku" – wskazał. Przypomniał również o 420 mln zł wsparcia dla uczelni w przeciwdziałaniu skutkom pandemii i o innych programach na rzecz szkół wyższych.

"Wiosną tego roku dokonaliśmy reformy – i to dużej reformy – punktacji czasopism (naukowych – PAP), skandalicznej punktacji czasopism, które uniemożliwiała bardzo często publikowanie wyników badań naukowych polskim naukowcom, a czeka nas za kilka tygodni kolejna, jeszcze większa reforma punktacji czasopism. Wszystko po to, żeby uwolnić naukę, żeby polscy naukowcy mogli swobodnie publikować swoje wyniki badań naukowych" – przekonywał.

Szczegóły przedmiotu "Historia i teraźniejszość" są dopracowywane

W wywiadzie w tygodniku "Sieci" minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował o tym, że uczniowie od pierwszych klas szkół ponadpodstawowych będą nauczani nowego przedmiotu "Historia i teraźniejszość".

"Zapowiadał to hasłowo prezes Jarosław Kaczyński podczas prezentacji Polskiego Ładu. Niezbędna jest nam nauka historii prowadzona w nowoczesny sposób, podzielona na historię Polski i historię powszechną. Wierzę, że to będzie HiT nie tylko z nazwy" – powiedział tygodnikowi.

We wtorek w czasie konferencji prasowej, podczas której Czarnek podsumowywał rok pełnienia urzędu, pytany był m.in. o szczegóły tego przedmiotu.

"Na szczegóły przyjdzie czas, myślę, za dwa tygodnie najdalej" – powiedział.

"To jest kontynuacja zapowiedzi pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego z Polskiego Ładu, kiedy mówił o nowoczesnej formie przekazywania i nowej formie przekazywania historii tej najnowszej, 2 poł. XX w. i pierwszych dekad XXI w." – dodał szef MEiN.

Ujawnił, że nauczyciele historii będą mieli do dyspozycji nowy podręcznik

Pytany przez dziennikarzy o odniesienie się do opinii części opozycji, wedle której HiT będzie ideologizowaniem lekcji historii, stwierdził: "A skąd ktoś może wiedzieć, że jest to ideologizowanie lekcji historii, jak nawet ja nie wiem, co będzie w tym programie?".

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ joz/

(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (6)

dodaj komentarz
antek10
Dno, średniowiecze, zabobon, ordo luris , zapyziałe szkolnictwo. Tak to widzę co on zrobił.
daniel_1
Czy to prawda, że nauczyciel matematyki zarabia tyle samo za godzinę pracy co ksiądz opowiadający baśnie?
lobotomek
Jak powszechnie wiadomo, jedynym zadaniem czarnka było odwrócenie uwagi od problemów władzy, kiedy konus z Żoliborza wrzucił granat do szamba każąc "TK" orzec w sprawie aborcji, jak orzekł. Ten człowiek jest irytujący pod każdym względem a jego kariera naukowa mogłaby być gotowym aktem oskarżenia o przekręty Jak powszechnie wiadomo, jedynym zadaniem czarnka było odwrócenie uwagi od problemów władzy, kiedy konus z Żoliborza wrzucił granat do szamba każąc "TK" orzec w sprawie aborcji, jak orzekł. Ten człowiek jest irytujący pod każdym względem a jego kariera naukowa mogłaby być gotowym aktem oskarżenia o przekręty w polskiej nauce.
jarunia
nie zauważono żadnych realnych działań

Powiązane: Zarobki nauczycieli

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki