REKLAMA

Czarnek: Wprowadzenie "Historii i teraźniejszości" nie wydłuży czasu przebywania uczniów w szkołach

2021-10-26 09:12
publikacja
2021-10-26 09:12
Czarnek: Wprowadzenie "Historii i teraźniejszości" nie wydłuży czasu przebywania uczniów w szkołach
Czarnek: Wprowadzenie "Historii i teraźniejszości" nie wydłuży czasu przebywania uczniów w szkołach
fot. Grzegorz Krzyżewski / / FotoNews

Wprowadzenie nowego przedmiotu "Historia i teraźniejszość" nie spowodowuje wydłużenia czasu przebywania uczniów w szkołach - podkreślił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jak dodał wprowadzeniu go towarzyszyć będzie ograniczenie materiału na innych przedmiotach.

Szef MEiN pytany był we wtorek w Polskim Radiu 24 o nowy przedmiot "Historia i teraźniejszość", kto będzie uczył tego przedmiotu i od kiedy będzie on realizowany w szkołach podkreślił, że "na pewno nie będą to nowi nauczyciele, tylko ci, którzy już teraz w szkołach są". "Mamy wielu historyków zatrudnionych w szkołach i oni będą tego przedmiotu uczyć" - odpowiedział Czarnek.

Jak zaznaczył, "zespół ekspertów, który pracuje intensywnie nad podstawami programowymi tego przedmiotu" spotkał się w poniedziałek z wiceministrem edukacji i nauki Dariuszem Piontkowskim. "Chcemy, aby od 1 września 2022 r., czyli od przyszłego roku szkolnego wszedł on do siatki godzin w szkołach ponadpodstawowych, od klasy I szkoły ponadpodstawowej" - mówił szef MEiN.

Pytany, czy można już mówić o zrębach programowych tego przedmiotu, czy jest jeszcze na to za wcześnie odparł: "Od tego są eksperci. Nie jestem historykiem i nie wtrącam się w prace ekspertów, jak będą gotowe podstawy programowe przedstawimy je publicznie. Wszyscy muszą się z nimi zapoznać, zwłaszcza nauczyciele, po to by nie budził najmniejszych wątpliwości".

Minister podał, że jednocześnie inne zespoły programowe pracują nad tym, żeby ograniczyć materiał w innych przedmiotach, również w historii w zakresie nauczania o Starożytności czy Średniowieczu. "Nie wyciąć całkowicie, bo jest nam potrzebna również wiedza na temat Starożytności i Średniowiecza, ale nieco ograniczyć, tak, aby nowy przedmiot - tu pragnę uspokoić - nie spowodował wydłużenia czasu przebywania uczniów w szkołach" - zaznaczył Czarnek.

W ubiegłym tygodniu, podczas której szef MEiN podsumowywał rok pełnienia urzędu, pytany był m.in. o szczegóły tego przedmiotu. "Na szczegóły przyjdzie czas, myślę, za dwa tygodnie najdalej" – powiedział. "To jest kontynuacja zapowiedzi pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego z Polskiego Ładu, kiedy mówił o nowoczesnej formie przekazywania i nowej formie przekazywania historii tej najnowszej, drugiej połowy XX w. i pierwszych dekad XXI w." – dodał szef MEiN. Jak dodał, nauczyciele historii będą mieli do dyspozycji nowy podręcznik.

Podstawa programowa - nazywane jest tak potocznie rozporządzenie ministra edukacji i nauki w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego - to dokument, w którym opisane jest to, co uczeń powinien umieć z danego przedmiotu po danym etapie edukacyjnym; każdy przedmiot opisany jest w nim osobno. Programy nauczania i podręczniki muszą być zgodne z podstawą, a nauczyciel ma obowiązek realizacji wszystkich treści w nim zawartych. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
grab
Czy premier miał zaćmienie kompletne, powołując Czarnka na ministra?
Czy naprawdę PiS nie ma wartościowych i otwarcie myślących ludzi?
volksempfanger
Kategoria: królowa nauk

M A T _ _ _ _ _ K A


Matematyka?

Matka Boska!!!
wizytator
A może by tak wprowadzić przedmiot polityka i ekonomia?
forfun
czyli co obcinamy - religie??
aaa nie raczej chemie biologie matme fizyke polski.
do klepania po tyłku przez wielebnego, skręcania długopisów i wierzenie w TVP te drugie nie są potrzebne - wręcz niewygodne co towarzyszu czerniak.
broiniac
Pewnie przez 2-3 lata będzie historia, a w przez resztę nowy przedmiot.
Nie mogą ciąć przedmiotów ścisłych, bo to wymagałoby rozszerzenia czasu pracy historyków (więcej godzin). Ilość godzin się nie zmieni.

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki