REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

Czarnek: Rozwój kierunków medycznych w Polsce to priorytet państwa

2022-05-19 14:51
publikacja
2022-05-19 14:51
Czarnek: Rozwój kierunków medycznych w Polsce to priorytet państwa
Czarnek: Rozwój kierunków medycznych w Polsce to priorytet państwa
/ Ministerstwo Edukacji i Nauki

"Rozwój kierunków medycznych w Polsce przy bardzo dużym zapotrzebowaniu na kadry medyczne, to priorytet polityki państwa polskiego" – powiedział w czwartek w Szczecinie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Minister Czarnek wraz z wojewodą zachodniopomorskim Zbigniewem Boguckim i rektorem Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie prof. Bogusławem Machalińskim zainaugurował oficjalnie działalność Międzywydziałowego Centrum Dydaktyki PUM. Jednostka przeznaczona jest przede wszystkim dla studentów i kadry akademickiej na kierunku farmacja.

"Rozwój Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego jest interesie państwa polskiego i całego społeczeństwa polskiego. Rozwój kierunków medycznych w Polsce przy zapotrzebowaniu na kadry medyczne, bardzo dużym, i to w każdym obszarze, to jest priorytet polityki państwa polskiego" – powiedział szef resortu nauki.

Dodał, że "stąd uwzględnianie wniosków", które rektor i władze Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego "składały i składają", stąd też prawie 37 mln zł na Międzywydziałowe Centrum Dydaktyczne ze środków MEiN.

Czarnek wskazał, że prowadzone są "rozmowy na temat dalszej współpracy i dalszego wspomagania rozwoju infrastruktury Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego".

"A że to się nam wszystkim, całemu społeczeństwu, opłaca, świadczą o tym – wstępne – wyniki ewaluacji, które otrzymaliśmy od KEN i które w tym momencie podlegają dalszej weryfikacji" – mówił minister Czarnek.

Zaznaczył, że wyniki te wskazują, iż nauki farmaceutyczne na PUM, choć są nowością, "stoją na najwyższym poziomie w Polsce i otrzymały najwyższą kategorię". Wskazał, że pozostałe dyscypliny – nauki medyczne i nauki o zdrowiu utrzymały swoje dotychczasowe "bardzo wysokie standardy" i wszystkie uprawnienia, jakie posiadały.

"Wstępna weryfikacja pokazuje wielki sukces Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego; on może być jeszcze większy, bo będziemy w dalszym ciągu te wyniki weryfikować. Teraz nasze zbiory wartości referencyjnych trafiły z powrotem do Komisji Ewaluacji Nauki. Komisja podejmie uchwałę, na bazie tej uchwały będziemy wydawać decyzje, a jeszcze decyzje mogą spotkać się z odwołaniem poszczególnych placówek, ośrodków naukowych i akademickich, i te odwołania też będziemy rozpatrywać" – mówił Czarnek.

Dodał, że proces ewaluacji zakończy się w lipcu lub w sierpniu. (PAP)

Autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (10)

dodaj komentarz
powiemwamcomysle
Mysle lekarz zawod jak wiele innych a ludzie chca zarabiac to proste. Uwazam ze pompowanie kasy w uczelnie nie zalatwi podstawowego problemu czyli ucieczki wyksztalconej kadry za granice. Te studia powinny byc platne a nie na koszt podatnika ile kosztuje jeden student zeby go wyksztalcic ze 100 kola? Reforma jest potrzebna prywatna Mysle lekarz zawod jak wiele innych a ludzie chca zarabiac to proste. Uwazam ze pompowanie kasy w uczelnie nie zalatwi podstawowego problemu czyli ucieczki wyksztalconej kadry za granice. Te studia powinny byc platne a nie na koszt podatnika ile kosztuje jeden student zeby go wyksztalcic ze 100 kola? Reforma jest potrzebna prywatna sluzba zdrowia zlikwidowac ten nfz albo zredukowac do minimum, zlikwidowac obowiazkowe skladki zdrowotne, uwolnic rynek w koncu z rego reliktu komuny place lekarzy wzrosna beda siedziec u nas a za studia sobie maja zaplacic sami sa programy kredytow studenckich programow stypendialnych mozna kazdemu nawet jak nie ma kasy odroczyc czesne mysle ze do zrobienia a nie jak teraz ksztalca sie za frajer i jada za granice to jest niepowazne jak to jest rozwiazane
forfun
będą kierunki:
- zdrowaśkowy
- modlitewny
- papieski
- klauzula sumienia
- ..........
- ......................
ruryk_czarny
…wszystko super, tylko ja jestem bardzo ciekaw dwóch rzeczy:
1)kto pójdzie na studia, po których na dzień dzisiejszy do 35go roku życia zarabia się 3500pln…?
2)kto miałby tych nowych studentów kształcić…?
W kwestii pierwszej, moja ostatnia polska pensja wynosiła 2600plb brutto.Moja pierwsza niemiecka pensja to 6000€. Ja
…wszystko super, tylko ja jestem bardzo ciekaw dwóch rzeczy:
1)kto pójdzie na studia, po których na dzień dzisiejszy do 35go roku życia zarabia się 3500pln…?
2)kto miałby tych nowych studentów kształcić…?
W kwestii pierwszej, moja ostatnia polska pensja wynosiła 2600plb brutto.Moja pierwsza niemiecka pensja to 6000€. Ja naprawdę nie wiem, skąd magiczne opowieści o zarobkach w Polsce rzędu kilkudziesięciu tysięcy, nie spotkałem się z tym przez szereg lat. Chcecie, grajcie sobie dalej w te propagandę pt. „zły zachłanny lekarz”, ale fakty są takie, że w systemie zostali głownie emeryci (resztę skutecznie przepedziliscie-jak to było…?#niechjadą…?), którzy za chwilę po prostu powymierają (znam osobiście dwóch aktywnych zawodowo 90ciolatków, chirurga i radiologa), a młodzi w ogóle nie są zainteresowani studiami, po których tak słabo się zarabia-i to juz od kilku lat, na chwilę obecną doszliśmy do etapu, gdzie nie ma chętnych na specjalizację-po ostatnim „poborze” została z samej chirurgii nieobsadzona ponad połowa miejsc. Tak więc, krzyżyk na drogę…
niederfurzdorf
Dobra, dobra!!! Proszę powiedzieć narodowi KTO USTALA ILOŚĆ MIEJSC NA SPECJALIZACJACH ?????? Podpowiem; lekarze!!!! Krajowi konsultanci w poszczególnych dziedzinach medycznych dbają o to aby nie było zbyt wielu specjalistów a zatem konkurencji. Pogadajcie ze studentami medycyny i młodymi lekarzami, to Wam powiedzą jak i kto się dostaje Dobra, dobra!!! Proszę powiedzieć narodowi KTO USTALA ILOŚĆ MIEJSC NA SPECJALIZACJACH ?????? Podpowiem; lekarze!!!! Krajowi konsultanci w poszczególnych dziedzinach medycznych dbają o to aby nie było zbyt wielu specjalistów a zatem konkurencji. Pogadajcie ze studentami medycyny i młodymi lekarzami, to Wam powiedzą jak i kto się dostaje ma specjalizację. Komentarze w stylu, wynik egzaminu lek , proszę sobie darować. Bajki dla grzecznych dzieci.
ruryk_czarny
…dziwnym trafem zniknęło, więc jeszcze raz: połowa miejsc specjalizacyjnych jest nieobsadzona. Bo nie ma chętnych na tak słabo płatna pracę. Na dobra sprawę, obecnie można ze słabymi wynikami otworzyć praktycznie każda specjalizacje. Ponadto, jestem pierwszym lekarzem w rodzinie, po studiach bezproblemowo otworzyłem dokładnie te …dziwnym trafem zniknęło, więc jeszcze raz: połowa miejsc specjalizacyjnych jest nieobsadzona. Bo nie ma chętnych na tak słabo płatna pracę. Na dobra sprawę, obecnie można ze słabymi wynikami otworzyć praktycznie każda specjalizacje. Ponadto, jestem pierwszym lekarzem w rodzinie, po studiach bezproblemowo otworzyłem dokładnie te specjalizacje, która chciałem-wąska zabiegowke, jeżeli miałoby byc tak jak mowisz, to byłoby to nierealne. Czemu powtarzasz tę dziwną propagandę…?
niederfurzdorf odpowiada ruryk_czarny
No cóż. No cóż. No cóż. twój wpis sugeruje, że żyjemy na dwóch różnych planetach prawda jest taka, że mam w rodzinie młodych lekarzy i dlatego piszę co wiem, mówię jak jest….PS. Endokrynologia 4 , słownie cztery miejsca na 38 milionowy kraj!!!
ruryk_czarny odpowiada niederfurzdorf
...cos sluchales, ale niezbyt dokladnie. Miejsc szkoleniowych jest duzo wiecej. Za miejsca rezydenckie placi bezposrednio ministerstwo-ale nadal jest ich wiecej...niz chetnych. Endokrynologia to mala dzialka, PODSPECJALIZACJA chorob wewnetrznych. Watpie, zeby w skali kraju bylo na te miejsca wiecej chetnych. Jak ja zdawalem, juz ...cos sluchales, ale niezbyt dokladnie. Miejsc szkoleniowych jest duzo wiecej. Za miejsca rezydenckie placi bezposrednio ministerstwo-ale nadal jest ich wiecej...niz chetnych. Endokrynologia to mala dzialka, PODSPECJALIZACJA chorob wewnetrznych. Watpie, zeby w skali kraju bylo na te miejsca wiecej chetnych. Jak ja zdawalem, juz sporo czasu wstecz, gdzie nadal bylo zdecydowanie wiecej chetnych niz teraz, na moja specjalizacje bylo w skali kraju bodajze 5 miejsc. Z tego 2 zostaly nieobsadzone-brak chetnych...
ddaamm
Coś jest nie tak ze współczesna medycyna, skoro im jej więcej tym żyjemy gorzej i krócej.
Daje do myślenia fakt, ze średnia długość życia lekarzy jest niższa niż ogółu społeczeństwa.

Zgadza się, ze medycyna potrafi nas uratować, gdy dojdzie do rozwalenia organizmu: w wyniku wypadku bądź przewlekłego oddziaływania przez
Coś jest nie tak ze współczesna medycyna, skoro im jej więcej tym żyjemy gorzej i krócej.
Daje do myślenia fakt, ze średnia długość życia lekarzy jest niższa niż ogółu społeczeństwa.

Zgadza się, ze medycyna potrafi nas uratować, gdy dojdzie do rozwalenia organizmu: w wyniku wypadku bądź przewlekłego oddziaływania przez lata.
Ale to powinna być sytuacja wyjątkowa, a jest normą!

Następna kwestia to żywność, środowisko.
Problem w tym, ze nikt nie zwraca uwagi na to, żeby tych oddziaływań było jak najmniej.
Pacjent ma żyć, ale przewlekłe chory.

Radzę zwrócić uwagę na: glifosat, cukier, gluten - pszenice, żywność z wysokim indeksem glikchemicznym, brakiem witamin, minerałów, fitozwiazkow, odpowiednich tłuszczów.

Współczesna dieta zapewnia kcal, natomiast organizm jest ciagle na głodzie.

Duzo zdrowiej jeść kasze z zsiadłym mlekiem i kiszonym ogórkiem za pare zł niż przetworzona żywność.

ruryk_czarny
…żyjemy dwa razy dłużej, niż przed II wojną światową, chorujemy na choroby wieku sędziwego, którego wcześniej 95% społeczeństwa nie dożywało. Naprawdę trzeba szukać jakichś niestworzonych pseudomedycznych teorii z YouTube…?
jas2
"Duzo zdrowiej jeść kasze z zsiadłym mlekiem i kiszonym ogórkiem za pare zł niż przetworzona żywność."

Czyżby to było zabronione?

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki