REKLAMA

Czarnek: Mam nadzieję na powrót klas I-III do szkół 26 kwietnia

2021-04-16 08:32
publikacja
2021-04-16 08:32
fot. Grzegorz Krzyżewski / FotoNews

Mamy nadzieję na powrót do szkół dzieci klas I-III 26 kwietnia - oświadczył w piątek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Dodał, że wszystko uzależnione jest od sytuacji epidemicznej. Nie wykluczył też, że maturzyści będą testowani na obecność koronawirusa.

Szef resortu edukacji i nauki Przemysław Czarnek mówił w piątek w TVN24 o tym, czy uczniowie klas I-III wrócą do nauczania stacjonarnego 26 kwietnia.

"Mamy taką nadzieję, dlatego te obostrzenia i tę naukę zdalną przesunęliśmy o tydzień jeszcze, (...) mając nadzieję, że sytuacja pandemiczna pozwoli nam w perspektywie tygodnia na podejmowanie tych dobrych decyzji" - powiedział.

Czarnek pytany, przy jakiej liczbie zachorowań i trendzie taki powrót będzie możliwy, powiedział, że nie jest to uzależniony od konkretnej liczny zakażeń.

"To jest kwestia tego trendu, o którym mówiłem, czyli pewnej dynamiki koronawirusa i tej dynamiki spadkowej.(...) Nie sama liczba zakażeń jest decydująca, tylko sytuacja w służbie zdrowia i wydolność w służbie zdrowia. Widzimy od kilku dni i słyszymy dobre informacje pośród morza tych złych informacji, dotyczących koronawirusa, że i miejsc w szpitalach jest coraz więcej i respiratorów jest coraz więcej. Jeśli to się utrzyma, to będzie wskaźnik i wskazówka, by podejmować dobre decyzje w oświacie" - mówił.

Czarnek odniósł się też do pytania dotyczącego tegorocznych matur, które mają odbywać się w sposób stacjonarny. Przyznał, że w resorcie trwają rozmowy na temat testowania pod kątem koronawirusa i szczepienia młodzieży.

"Będziemy we wtorek mieli długie posiedzenie razem z członkami Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i znów z Radą Konsultacyjną ds. Bezpieczeństwa w Edukacji i będziemy analizować wszystkie przesłanki" - mówił. Zapewnił, ze tematem rozmów będzie to, w jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo na jeszcze wyższym poziomie.

Dodał, że próbne matury pokazały, że można zachować reżim sanitarny i przeprowadzić te egzaminy w sposób bezpieczny.

Dopytywany, czy maturzyści powinni być szczepieni w pierwszej kolejności powiedział, że najpierw powinny być to osoby bardziej zagrożone - czyli starsze.

Odniósł się też do testowania maturzystów na obecność koronawirsua. "Z pewnością jest to jeden z pomysłów, jak zwiększyć bezpieczeństwo podczas matur. Będziemy o tym rozmywać w przyszłym tygodniu" - uciął.

autor: Szymon Zdziebłowski

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
lelo1949
Zrezygnować z matur w tym roku,wiele państw tak zrobiło,po co narażać tysiące dzieci o nauczycielach nie wspomnę,chyba,że chcą oni podreperować swoje ego i jeszcze na sam koniec pognębić troszkę swych podopiecznych,nie ucząc przez dwa lata niczego
eagleeye
Na jakiej podstawie prawnej ma być "testowany maturzysta" i co to do cholery ma znaczyć. Co brakuje wam PESEL-i do których można dopisać kod DNA

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki