Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w sobotę zatwierdził sankcje wobec 300 osób cywilnych i 141 podmiotów prawnych z Rosji, Iranu i Syrii. Wśród osób objętych sankcjami jest syryjski dyktator Baszar al-Asad.


Jak podaje agencja Interfax-Ukraina, Zełenski podpisał dekret w tej sprawie, potwierdzając sankcje zaproponowane przez Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO). Dekret opublikowano na oficjalnej stronie internetowej prezydenta Ukrainy.
Wśród osób fizycznych, których dotyczą restrykcje jest trzech obywateli Syrii, siedem - Iranu, a pozostałe osoby to obywatele Rosji. Sankcje przewidują m.in. 10-letnie zamrożenie aktywów i zakaz podróży na terytorium Ukrainy, jak również zakaz udziału w prywatyzacji i kupnie ziemi.
Na liście podmiotów prawnych objętych sankcjami są głównie firmy rosyjskiego sektora obronnego, m.in. koncerny zbrojeniowe: Kałasznikow i Ałmaz-Antej, a także: zakłady samochodowe Ural, Zjednoczona Korporacja Stoczniowa i Państwowe Produkcyjno-Badawcze Centrum Kosmiczne im. Michaiła Chruniczewa. W wykazie znalazły się także zakłady znajdujące się na terenie anektowanego przez Rosję Krymu.
Na "czarną listę" Ukraina wpisała 16 firm irańskich, (w tym znane podmioty pod angielskimi nazwami: Shahed Aviation Industries Company, Iran Aircraft Industries Company i Safiran Airport Services) oraz trzy firmy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Chodzi o linie lotnicze: Success Aviation Services i Jet Global (iJet). Według strony ukraińskiej linie te współpracowały z firmą Safiran w celu koordynacji rejsów pomiędzy Iranem i Rosją, w tym związanych z transportem dronów irańskich, którymi Rosja atakuje Ukrainę. (PAP)

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy
Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl
awl/ tebe/