Czabański: Nowy system finansowania mediów publicznych najwcześniej w 2021 roku

2019-10-03 14:20
publikacja
2019-10-03 14:20
fot. Grazyna Myslinska / FORUM

Nowy system finansowania mediów publicznych - najpewniej wprost z budżetu - może wejść w życie najwcześniej w 2021 roku - powiedział w czwartek w Grudziądzu szef RMN Krzysztof Czabański. Zaproponował także przekazanie radioodbiorników cyfrowych tym, którzy płacą uczciwie abonament.

Czabański zauważył, że obecnie istniejące rozwiązanie, czyli abonament RTV, wyczerpał swoje możliwości i nic nie zapowiada raptownego wzrostu liczby gospodarstw domowych, które go - zgodnie z nadal obowiązującym prawem - regulują. Przyznał, że w nowej kadencji Sejmu musi zostać wprowadzony w życie inny system finansowania mediów publicznych.

"Obecnie ok. miliona gospodarstw domowych rzetelnie i od lat płaci abonament RTV. Są to ludzie, którzy zarówno przestrzegają prawa, jak i widzą potrzebę istnienia mediów publicznych. Wydaje mi się, że gdy będziemy systemowo załatwiać tę sprawę, to trzeba tych ludzi docenić. Wydaje mi się, że godnym +rozstaniem+ z tymi ludźmi w momencie przejścia na inny system finansowania byłoby przekazaniem im nieodpłatnie radioodbiorników cyfrowych" - powiedział Czabański.

Szef Rady Mediów Narodowych powiedział, że obecnie kosztują one od 80 do 100 zł, a przy tak dużym zamówieniu - w jego ocenie - cena byłaby niższa, więc budżet państwa znacząco by nie zubożał w wyniku takiego podarunku. Radiofonia publiczna w Polsce - jak powiedział Czabański - cyfryzuje się i zaczyna nadawać w systemie DAB+ (system daje możliwość emisji dźwięku cyfrowego, ale też dodatkowo np przesyłania opisów i obrazów). Poinformował, że obecnie ok. 1/3 powierzchni kraju jest w zasięgu DAB+, a dostęp do tego systemu ma ok. połowa ludności.

"Jedną z przeszkód w rozwoju radiofonii cyfrowej, w której zresztą nie chcą uczestniczyć największe grupy komercyjne, jest mała liczba aparatów cyfrowych w Polsce. Tego rodzaju ruch, który zaproponowałem, dość radykalnie zmieniłby tę sytuację. Byłoby to z korzyścią nie tylko dla osób, które otrzymałyby te odbiorniki, ale z korzyścią dla radiofonii cyfrowej. To drugie oznacza radykalne poszerzenie rynku radiowego, gdyż tradycyjne częstotliwości są już zajęte przez główne grupy radiowe. +Cyfra+ oznaczałaby wejście dużej konkurencji na rynek radiowy, czyli to, o co nam chodzi" - powiedział Czabański, który kandyduje do Sejmu z 2. miejsca na liście PiS w okręgu toruńsko-włocławskim.

Pytany o to, kiedy może wejść w życie nowy system finansowania mediów publicznych powiedział, że najwcześniej będzie to w 2021 roku, gdyż taka zmiana będzie wymagała przynajmniej konsultacji z Komisją Europejską. Dodał po raz kolejny, że najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem jest przejście na finansowanie mediów publicznych wprost z budżetu państwa. (PAP)

autor: Tomasz Więcławski

twi/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Abonament RTV

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki