Czabański: Na rynku medialnym dzięki TVP jest pluralizm

Telewizja Polska dopuściła do przekazu informacyjno-publicystycznego rzeczy, które przez lata były niedopuszczane, albo wręcz wyśmiewane i niszczone; dzięki niej na rynku medialnym jest pluralizm - powiedział w piątek szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.

(fot. Simona Supino / )

Czabański, pytany na antenie Radia ZET, czy pozycja prezesa TVP Jacka Kurskiego na stanowisku jest zagrożona, odparł: "Jeżeli będzie robił taką telewizję, która będzie spełniała misję kultury, jest niezagrożona".

Szef RMN był też pytany o medialne doniesienia, z których wynika, że ona sam miałby stanąć na czele Telewizji Polskiej. Wskazał, że praca w niej wymaga "niewiarygodnej energii". "Trzeba mieć o 20 lat mniej" - stwierdził.

Dopytywany, czy nie ma na to "ochoty", zaznaczył: "Moim zdaniem nie byłoby to dobre rozwiązanie, nie mówiąc o tym, że jest prezes - aktywny, dynamiczny - który ma wizję, z którą ja nie do końca się zgadzam". Wyjaśnił, że elementy, w których różni się z Kurskim, dotyczą zwłaszcza kultury. "Ale dyskutujemy" - podkreślił.

Czabański podkreślił także, że to nie Kurski jest winien temu, że jego telewizja musiała otrzymać pod koniec lipca pożyczkę ze środków Funduszu Reprywatyzacji w wysokości 800 mln zł.

Jak ocenił, jedną z "wad" TVP jest brak prowadzenia systematycznego monitoringu wewnętrznego tego, co jest na ekranie. "Nie są wyciągane w związku z tym na bieżąco wnioski, ale to też będziemy naprawiać, bo takie rozmowy z kierownictwem telewizji prowadzimy" - wskazał.

Czabański był pytany, czy kiedy jako wieloletni dziennikarz patrzy na to, co robi TVP w sferze informacyjno-publicystycznej, czuje dumę czy wstyd. "Do tego przekazu informacyjno-publicystycznego zostały dopuszczone rzeczy, które przez lata były niedopuszczane, albo wręcz wyśmiewane i niszczone". "Na rynku medialnym dzięki Telewizji (Polskiej) jest pluralizm" - ocenił.

Według niego informacja w TVP podawana jest w taki sposób, który "odsłania" rzeczywistość Polską i międzynarodową. Przekonywał również, że także sama TVP jest pluralistyczna, ponieważ - jak uzasadniał - w debatach, które się w niej odbywają, spierają się różne osoby.

Zaznaczył jednak, że "inną sprawą, są sprawy warsztatowe". "Na ile to jest robione dobrze, a niedobrze - to zawsze można usiąść i dyskutować" - powiedział.

Poproszony o ocenę, czy TVP podaje obiektywne informacje, Czabański odparł: "Wielokrotnie zwracam się do kierownictwa Telewizji z prośbą o wyjaśnienie pewnych zjawisk, które się tam dzieją - wśród nich są również takie, które mnie niepokoją".

"Jest wiele pracy do zrobienia w Telewizji Publicznej, w mediach publicznych, cały czas staram się mówić szefom tych mediów o pracy, która ich czeka, a nie chwalić ich za to, co zrobili, chociaż jest wiele rzeczy za które można ich pochwalić" - mówił szef RMN.

Jego zdaniem głównym problemem TVP jest dotarcie do oryginalnej i istotnej informacji.(PAP)

autor: Anna Tustanowska

amt/ hgt/

Źródło: PAP
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
20 29 marcin321

Niezły żarcik na poprawę humoru, uśmiałem się :)

! Odpowiedz
23 28 antybolszewik

Jedynym rozwiązaniem aby takie indywidua jak Czabański nie traktowały własności obywateli jak swojego folwarku jest niestety likwidacja mediów publicznych. Niech ten Pan założy własną stację ich niech za swoje pieniądze szuka naiwnych.

! Odpowiedz
25 30 ajwaj

We wrześniu „Teleexpress” zanotował najgorszy wynik oglądalności w swojej historii. Według danych firmy Nielsen Audience Measurement, na które powołuje się portal Wirtualne Media, w ciągu ostatnich dwóch lat (licząc od września) „Teleexpress” stracił 1,4 mln widzów, a „Wiadomości” 1,3 mln widzów. To bezprecedensowe w historii, 40-procentowe spadki widowni flagowych programów informacyjnych.

Albowiem:
""swiat sie zmienia
coraz trudniej o jelenia""

http://wyborcza.pl/7,155287,22477565,tvp-traci-widzow-wiec-zmienia-sposob-pomiaru-ogladalnosci.html?disableRedirects=true#BoxGWImg

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
31 44 karbinadel

Ostatni raz taka prymitywna propaganda była w czasach Jaruzelskiego i Urbana. Chociaż Urban przeważnie kłamał nieco bardziej inteligentnie

! Odpowiedz
27 29 trollmaster

Nie bądź tak surowy dla TVN, taka Olejnik na przykład czasem nawet dopuszcza gościa do głosu.

! Odpowiedz
24 24 karbinadel odpowiada trollmaster

Słabe to

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl