REKLAMA
WAŻNE

Cypr Północny: turystyka, nauka i... hazard

2014-11-17 19:51
publikacja
2014-11-17 19:51
fot. iStockphoto / Thinkstock / Thinkstock

Turecka społeczność Cypru usiłuje przełamać międzynarodową izolację, szczególnie dotkliwą po przyjęciu części greckiej do Unii Europejskiej. Władze północnej części liczą, że pomoże im w tym turystyka, nauka i... hazard.

Sieć kasyn skutecznie przyciąga turystów (fot. iStockphoto / Thinkstock)

Turecka część Cypru, objęta międzynarodowym embargiem, poszukuje własnych źródeł rozwoju gospodarczego i wyjścia z ekonomicznej izolacji. To niewielkie państwo, którego nie ma na większości map, postawiło na turystykę. Północ wyspy odwiedziło ponad milion turystów.

Pomysłem na uatrakcyjnienie hoteli było stworzenie sieci kasyn, które skutecznie przyciągają turystów, szczególnie z Turcji i państw Bliskiego Wschodu, gdzie hazard jest zabroniony - mówi szef Izby Handlowej Fikri Toros. Innym sposobem wsparcia budżetu jest edukacja.

ZOBACZ TEŻ:Tam mieszkam: Cypr

Turecka część wyspy z około 300 tysiącami mieszkańców ma 8 uniwersytetów i ponad 65 tysięcy studentów. Większość to obcokrajowcy. Rocznie uczelnie przynoszą ponad 900 tysięcy dolarów dochodu.

Rektor Wschodniego Uniwersytetu Śródziemnomorskiego w Famaguście profesor Hassan Amca z satysfakcją stwierdza, że dyplomy jego uczelni, z angielskim językiem wykładowym, są respektowane na świecie. Problem - jak mówi - stanowi nieuznawanie przez greckie władze Cypru uniwersytetów tureckiej części wyspy.

Na skutek tej politycznej izolacji studenci z ponad 90 krajów zostali pozbawieni możliwości korzystania z unijnych programów wymiany.


Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Andrzej Geber/em/

Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki