Cymański o podpisaniu noweli ws. pomocy kredytobiorcom: to dobra wiadomość dla rodzin

Podpisanie przez prezydenta nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców to jest bardzo dobra wiadomość dla dużej liczby polskich rodzin, zarówno złotówkowiczów, jak i frankowiczów - powiedział w czwartek w radiowej Trójce poseł Tadeusz Cymański (PiS).

(fot. Maciej Łuczniewski / FORUM)

O podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy, poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta RP.

Cymański, który był w Sejmie sprawozdawcą prezydenckiego projektu nowelizacji pytany, jak zareagował na wiadomość o podpisaniu noweli powiedział, że była to "radość spodziewana". "Cieszyłem się, że udało się zwiększyć zakres pomocy, nie tylko dla frankowiczów. To bardzo ważny szczegół: ta ustawa zwiększa zakres pomocy i ułatwia dostęp do tej pomocy nie tylko dla frankowiczów, ale też dla złotówkowiczów" - zaznaczył.

"Byłem natomiast zdziwiony i rozczarowany przy tej okazji stanowiskiem Związku Banków Polskich, który nie był tym zachwycony i taki bardzo dziwny tekst wysłał do sejmowej komisji finansów krytykując niektóre ustalenia. To może nie jest cud miód, ale ważna rzecz, zwłaszcza dla rodzin, które wzięły kredyty hipoteczne i mają problemy w spłacie. To jest pomoc wyraźna, znamienna, i mówię to z pełnym przekonaniem" - dodał.

Pytany o głosy frankowiczów, którzy nie są zadowoleni z uchwalonej nowelizacji, gdyż oczekiwali czegoś innego, co im obiecywano w kampanii wyborczej, odpowiedział: "To rozczarowanie frankowiczów dotyczy innej sfery. Oni się spodziewali swoich sformułowanych jasno i czytelnie, daleko idących zmian, by ustawa doprowadziła do przewalutowania na warunkach oczekiwanych przez nich". "Ale od razu powiem: w tej chwili jesteśmy w przededniu, spodziewamy się przynajmniej, są zapowiedzi rzecznika Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, gdzie się spodziewamy korzystnego, albo bardzo korzystnego werdyktu na rzecz frankowiczów" - dodał.

"Powiem też tutaj - żeby być precyzyjnym - frankowiczów nie zadawalały rozwiązania, które myśmy wypracowali w zakresie tzw. funduszu konwersji. To są szczegóły, których nie chcę tutaj rozwijać, ale konkludując pan prezydent podpisał i to jest bardzo dobra wiadomość dla jednak dużej liczby polskich młodych rodzin, które się borykają ze spłatą kredytów hipotecznych, podkreślam: i złotówkowiczów, i frankowiczów" - powiedział Cymański.

Nowela zakłada m.in. uelastycznienie zasad udzielania pomocy z tzw. Funduszu Wsparcia tym posiadaczom kredytów - nie tylko walutowych, ale także złotowych - którzy są w trudnej sytuacji. Pomoc będzie większa i będzie udzielana dłużej, niż zakładała pierwotna ustawa uchwalona w 2015 roku.

W Sejmie do ustawy wprowadzono poprawki klubu PiS, zakładające skreślenie przepisów tzw. Funduszu Konwersji, na który miałyby się składać banki, a z którego finansowano by przewalutowanie kredytów. Autorzy tej poprawki argumentowali m.in., że ewentualnymi klauzulami niedozwolonymi w umowach frankowych ma się też zająć Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a przyjęcie zapisów o konwersji skomplikowałoby okoliczności, w których TSUE będzie wydawał werdykt.

Wniosek w trybie rozstrzygnięcia prejudycjalnego w sprawie związanej z umową kredytu indeksowanego do franka szwajcarskiego skierował do Trybunału Sprawiedliwości UE warszawski Sąd Okręgowy. "Została już w tej kwestii sformułowana opinia rzecznika generalnego TSUE, która jest bardzo korzystna dla kredytobiorców; idzie w kierunku takim, że sąd ma się zachować przy rozstrzyganiu sprawy tak, żeby to było jak najbardziej korzystne dla konsumenta" - powiedział w ubiegłym tygodniu wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha. Dodał, że w przeważającej większości przypadków opinia rzecznika generalnego TSUE i ostateczne orzeczenie Trybunału są takie same, choć - zaznaczył - nie można z całą pewnością zakładać, że tak będzie i w tym wypadku.

W sierpniu 2017 roku prezydent złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy z 2015 roku o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy. To jedyny projekt dotyczący frankowiczów, który dotąd został uchwalony.

Prezydencki projekt rozszerzał działanie Funduszu Wsparcia. Zakładał m.in. dwukrotne podniesienie minimum dochodowego umożliwiającego wnioskowanie o wsparcie. Zgodnie z propozycją, byłaby to sytuacja, gdy koszty kredytów przekraczają 50 proc. dochodów (dotąd było 60 proc.). Ponadto zwiększona miałaby zostać wysokość możliwego comiesięcznego wsparcia z 1,5 tys. do 2 tys. złotych, wydłużony okres możliwego wsparcia z 18 do 36 miesięcy (co w sumie dawałoby kwotę 72 tys. zł) oraz wydłużony okres bezprocentowej spłaty otrzymanego z Funduszu Wsparcia z 8 do 12 lat. Możliwe byłoby także umorzenie części zobowiązań z tytułu wsparcia, szczególnie w sytuacji regularnego spłacania rat.

Rachunek Funduszu Wsparcia prowadzić będzie Bank Gospodarstwa Krajowego i on dokonywałby wypłat. Od decyzji o odmowie wsparcia kredytobiorca będzie mógł się odwołać do Rady Funduszu. Pieniądze z Funduszu Wsparcia mają służyć wszystkim kredytobiorcom, zarówno złotowym, jak i walutowym.

Z myślą o tych ostatnich prezydencki projekt wprowadzał natomiast inny fundusz - Fundusz Konwersji. Miał on zostać utworzony z wpłacanych kwartalnie składek banków, uzależnionych od wielkości ich własnych portfeli kredytów denominowanych i indeksowanych (maksymalnie 0,5 proc. wartości bilansowej portfela kredytów podlegających restrukturyzacji). Banki, które zdecydowałyby się "odwalutowywać" kredyty odnoszone do walut obcych, mogłyby - w myśl tamtych przepisów - liczyć na zwrot różnic bilansowych między wartością kredytów przed i po restrukturyzacji (konwersji). Spory o przepisy dotyczące Funduszu Konwersji - zdecydowany sprzeciw wyrażał m.in. sektor bankowy - powodowały, że ustawa długo nie była uchwalana, a zajmująca się nią podkomisja nie kończyła pracy. Ostatecznie zapisy o tym Funduszu zniknęły z ustawy. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ pad/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 jes

To kłamczuszek ...

! Odpowiedz
0 10 anna_domagalczyk

A jeszcze lepszą wiadomością dla rodzin jest informacja rzecznika TSUE.

! Odpowiedz
0 12 leonidass

Mydlenie oczu, h.. jemuje i takie tam.
Btw oddajcie spready, o czym mówił w kampanii Mr Duda

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne