Cymański: Nie ma powodów, by wstrzymywać prace nad ustawą "frankową"

Podkomisja ds. projektów ustaw frankowych zajmie się prezydenckim projektem ustawy o wsparciu kredytobiorców w przyszłym tygodniu i jest szansa, że ustawa wejdzie w życie przed końcem marca 2019 r. Nie ma powodów, by wstrzymywać nad nią prace, banki będą musiały poradzić sobie z kosztami jej funkcjonowania - poinformował PAP Biznes Tadeusz Cymański, szef sejmowej podkomisji.

(fot. Jerzy Dudek / FORUM)

Z harmonogramu prac komisji i podkomisji rozpatrującej projekty ustaw związanych ze wsparciem kredytobiorców wynika, że podkomisja zbierze się 18 grudnia. Przewodniczący poinformował, że nastąpi zmiana terminu posiedzenia - komisja zebrać się ma w czwartek, 20 grudnia.

"Planujemy procedować nad drukiem numer 1863, punkt po punkcie, chcemy głosować nad tym projektem i potem przekazać go z rekomendacją do Komisji (Finansów Publicznych - PAP)" - powiedział PAP Biznes Cymański.

"Chciałbym, żeby ustawa weszła w życie w miarę szybko (...) myślę, że ustawa mogłaby wejść w życie jeszcze przed wiosną. Wydaje mi się, że jest szansa, by tę ustawę wreszcie przyjąć, jako kolejny krok do przodu" - dodał.

Poseł ocenił, że nie ma powodów, by wstrzymywać prace nad ustawą, a banki będą musiały poradzić sobie z kosztami funkcjonowania Funduszu Restrukturyzacyjnego.

"Pojawiły się ostatnio ciekawe opracowania i liczyłem, że może będzie pomysł, by ominąć pewne problemy, które są wpisane w tę ustawę, ale jeżeli nie ma takich pomysłów, to będziemy procedować nad dokumentem, który jest w obecnym kształcie. Część pomocowa projektu jest bezsporna, a z drugą częścią, związaną z funduszami restrukturyzacyjnymi, banki będą musiały sobie jakoś poradzić. Nie widzę powodu, żeby wstrzymywać prace nad ustawą w nieskończoność" - powiedział Cymański.

"Banki mają w swoich aktywach już część kapitału, który teraz będą musiały +wyłożyć+, a co do banków zagrożonych czy w postępowaniu (naprawczym - PAP) to jeszcze inna kwestia, chyba najtrudniejsza" - dodał, nie podając szczegółów.

Poseł pytany o pojawiające się wcześniej informacje o poprawkach wnioskodawcy powiedział "były takie rozmowy i propozycje, ale nie zostały one potwierdzone".

Według wcześniejszych informacji Kancelaria Prezydenta RP złożyć miała 29 poprawek do tego projektu. Poseł Cymański informował we wrześniu, że niektóre artykuły prezydenckiego projektu o wsparciu kredytobiorców wymagały jeszcze analizy prawnej.

W sierpniu 2017 roku prezydent złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy z 2015 roku o wsparciu kredytobiorców, znajdujących się w trudnej sytuacji, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy.

Zakłada on m.in. dwukrotne podniesienie minimum dochodowego umożliwiającego wnioskowanie o wsparcie, w stosunku do ustawy z 2015 roku. Zakłada też, że ze składek banków powstanie Fundusz Restrukturyzacyjny, który rocznie może kosztować sektor do 3,2 mld zł.

Ostatnie posiedzenie podkomisji odbyło się w marcu br., natomiast w sierpniu br. tematem ustaw frankowych zajmowała się cała komisja finansów.(PAP Biznes)

seb/ ana/

Źródło: PAP Biznes
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 18 annat

Panie Cymański nikt nie nabierze się kolejny raz na puste obietnice PiS. Idziecie ramię w ramie z banksterami zamiast bronić interesu Polaków i polskiej gospodarki.

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT
USD/PLN 0,09% 3,8039
2019-04-22 20:21:00
EUR/PLN 0,23% 4,2829
2019-04-22 20:20:00
EUR/USD 0,12% 1,1258
2019-04-22 20:20:00
CHF/PLN 0,04% 3,7453
2019-04-22 20:20:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil