Cyklon Nisarga uderzył w zachodnie wybrzeże Indii, 100 tys. ewakuowanych

2020-06-03 16:26
publikacja
2020-06-03 16:26

Cyklon Nisarga, który powstał nad zachodnią częścią Oceanu Indyjskiego, dotarł do wybrzeża Indii, 75 km na południe od Bombaju. Zdaniem synoptyków cyklon przesunie się na północny wschód, omijając tę drugą po Delhi najludniejszą aglomerację.

/ fot. FRANCIS MASCARENHAS / Reuters

Wcześniej z wybrzeża ewakuowano ponad 100 tys. ludzi.

Dziennik "Hindustan Times", cytując indyjskie służby meteorologiczne, podał, że wiatr w oku cyklonu osiągnął prędkości 120-140 km/h nad lądem. Nad morzem wiał nieco słabiej z prędkością 110-120 km/h. W dystrykcie Raigad, gdzie uderzył po południu czasu lokalnego, wyrywał drzewa i przewracał słupy sieci elektrycznej.

Indyjski sztab kryzysowy obawiał się dużych szkód i powodzi w Bombaju; w czasie monsunu dochodzi tam do częstych podtopień, w wyniku czego giną ludzie. Cyklon przesuwa się jednak na północny wschód i prawdopodobnie ominie finansową stolicę Indii, liczącą ponad 12 mln ludzi (cała aglomeracja liczy ponad 20 mln mieszkańców).

Władze stanu Maharasztra, którego Bombaj jest stolicą, wcześniej ewakuowały 60 tys. osób, w tym 10 tys. mieszkańców nisko położonych dzielnic miasta. Kolejne 50 tys. ludzi ewakuowano w stanie Gudźarat, który graniczy z Maharasztrą od północy. Oba stany są w czołówce zachorowań na koronawirusa w kraju.

Dziennik "The Hindu" informuje, że władze wstrzymały ruch na bombajskim lotnisku do godz. 19 czasu lokalnego (godz. 15.30 w Polsce), gdy samolot transportowy przy lądowaniu w trudnych warunkach pogodowych zjechał z pasa startowego.

Cyklon Nisarga pojawiał się w Indiach niespełna dwa tygodnie po cyklonie Amphan, który zdewastował wschodnie wybrzeże Indii i południe Bangladeszu.

Paweł Skawiński (PAP)

pas/ cyk/ kar/

Źródło:PAP
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Niebezpieczne żywioły

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki