REKLAMA

Cyfryzacja w Poczcie Polskiej? Posłowie składają projekt ustawy

2023-12-07 13:50
publikacja
2023-12-07 13:50

Poczta Polska nie jest gotowa na obsługę techniczną systemu doręczeń elektronicznych; składamy projekt ustawy przewidujący przesunięcie do 1 stycznia 2025 r. obowiązku korzystania z e-doręczeń m.in. przez adwokatów i notariuszy - poinformował w czwartek poseł Polski-2050-TD Paweł Śliz.

Cyfryzacja w Poczcie Polskiej? Posłowie składają projekt ustawy
Cyfryzacja w Poczcie Polskiej? Posłowie składają projekt ustawy
fot. Gold Picture / / Shutterstock

Posłowie Polski 2050 - Trzecia Droga Paweł Śliz i Michał Gramatyka w czwartek podczas konferencji w Sejmie poinformowali o złożeniu poselskiego projektu zmian w ustawie o doręczeniach elektronicznych.

Śliz przypomniał, że według obowiązującej ustawy, przedstawiciele zawodów zaufania publicznego, czyli m.in. adwokaci, notariusze i rzecznicy patentowi mają obowiązek założenia do 1 stycznia 2024 r. specjalnej skrzynki do elektronicznej komunikacji z urzędami.

"My tę datę projektem ustawy przesuwamy o kolejny rok, dlatego że Poczta Polska, która miała prowadzić całą techniczną część doręczeń, jest niegotowa" - powiedział poseł. Jak dodał, pod projektem ustawy podpisali się wszyscy koalicjanci tj. KO, Trzecia Droga i Lewica. Wyraził jednocześnie nadzieję na ponadpartyjne porozumienie w tej sprawie.

Gramatyka podkreślił, że cyfryzacja w Polsce powinna być dobrem powszechnym, a same terminy wskazane w ustawie nie są jedynym wyzwaniem w kontekście systemu elektronicznych doręczeń. Podkreślił, że e-doręczenia powinny być darmowe oraz kompatybilne z komercyjnymi usługami, co jednak nie zostało przewidziane przez Pocztę Polską, która "nie umożliwia synchronizacji takich wiadomości".

Według informacji podanych na rządowej stronie gov.pl e-Doręczenia to usługa, która umożliwia wysyłanie i odbieranie korespondencji elektronicznie ze skutkiem równoważnym z listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Każdy urząd, obywatel i przedsiębiorca będzie miał jeden adres do kontaktu i zabezpieczoną skrzynkę e-doręczeniową. Docelowo cała korespondencja podmiotów publicznych nadawana będzie w postaci elektronicznej.(PAP)

Autor: Adrian Kowarzyk

amk/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki