REKLAMA
WAŻNE

Cyfryzacja nie ułatwia życia studentom

2019-10-23 02:23
publikacja
2019-10-23 02:23

Choć wiele szkół wyższych wprowadziło e-indeksy, przed dziekanatami wciąż stoją kolejki. O ważnych rzeczach żacy dowiadują się z kartek na drzwiach - pisze w środowym wydaniu "Rzeczpospolita".

/ fot. Tatiana Jachyra / FORUM

Jak zaznacza "Rz" 60 proc. badanych przez Niezależne Zrzeszenie Studentów nadal nie ma dostępu do elektronicznego indeksu, "choć uczelnie mają możliwość ich wykorzystywania już dziesięć lat". Gazeta, powołując się na raport NZS, podkreśla, że elektroniczne systemy obsługi uczelni, którymi posługują się szkoły wyższe, nie są dostosowane do potrzeb studentów.

"Prócz podstawowego braku dostępu do indeksów studenci zmagają się z utrudnionym kontaktem z wykładowcami oraz niską dostępnością materiałów dydaktycznych. Wprowadzenie na uczelnie internetowych systemów, niestety, nie uprościło studentom życia" - ocenia cytowany przez "RZ" wiceprzewodniczący ds. studenckich Krzysztof Białas.

Zdaniem prezes Stowarzyszenia Forum Dziekanatów Katarzyny Górak-Sosnowskiej wiele zależy od uczelni, bo "prawo pozostawia szkołom wyższym wiele swobody w organizacji dokumentacji dotyczącej przebiegu studiów".

Według badań, które publikuje "Rz", 46 proc. badanych jest niezadowolonych z funkcjonowania wirtualnego dziekanatu na swojej uczelni, zaś 77 proc. ankietowanych chciałoby otrzymywać przypomnienia o terminie egzaminu. Z kolei 50 proc. badanych studentów twierdzi, że nauczyciele akademiccy nie korzystają z możliwości kontaktu przez system informatyczny.

mchom/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
marianpazdzioch
Każda uczelnia ma informatyków, a nawet całe wydziały. Ciekawe czym oni się zajmują, skoro nie potrafią nawet obsługiwać e-maila, w epoce aplikacji na smartfonach? Wcale nie dziwię się że najlepsza polska uczelnia buja się w okolicach światowej 5 setki.
zenonn
To może jakiś przykład uczelni, gdzie studenci są zadowoleni z systemu informatycznego?
Zacznijmy od wydziałów mających w nazwie "informatyka". Też nie działa tam to dobrze - dlaczego?
przemo_slack
Kożmiński. Wszystkoe przez wirtualną uczelnię i mailowo. Da się to zrobić ale nie na państwowej uczelni.
cowabunga
Nie od dziś wiadomo, że najważniejsza na uczelni jest pani w dziekanacie a nie jakiś tam rektor czy profesór doktór. Każdy kto miał styczność z uczelniami w Polsce wie o co chodzi.

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki