Cybulski: W MF powstanie baza danych o sprzedaży detalicznej

W przyszłym roku w Ministerstwie Finansów powstanie baza danych o sprzedaży detalicznej, uruchomiony zostanie też rejestr dłużników publicznoprawnych - powiedział PAP wiceminister finansów, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej Paweł Cybulski.

Paweł Cybulski
Paweł Cybulski (Ministerstwo Finansów)

"Przewidujemy budowę Centralnego Repozytorium Danych o Sprzedaży Detalicznej, które pozwoli na szerszą analizę danych wynikających ze sprzedaży prowadzonej przez przedsiębiorców konsumentom. Oprzemy się na informacjach z kas fiskalnych powiązanych online z centralną bazą danych - powiedział Cybulski.

Dzięki temu fiskus bliżej przyjrzy się transakcjom detalicznym. Wiceminister zapewnił, że z jednej strony zwiększy się bezpieczeństwo obrotu gospodarczego, a z drugiej ograniczona zostanie liczba zbędnych kontroli prowadzonych przez organy podatkowe. System ułatwi życie podatnikom i zwiększy konkurencyjność firm rzetelnie rozliczających się z fiskusem.

Cybulski wyjaśnił, że analizy pozwolą ustalić dokładną specyfikę sprzedaży, częstotliwość obrotu, ilość sprzedawanego towaru. Na tej podstawie - według niego - będzie można pokusić się o ustalenie m.in. tego, czy dotychczas podatnik rozliczał się w sposób prawidłowy.

"W resorcie finansów powołano zespół, prace są mocno zaawansowane. Przewidujemy, że zakończą się w II-III kwartale 2018 r. Wtedy ta baza zaczęłaby funkcjonować, choć teraz trudno w szczegółach powiedzieć, w jakim zakresie i jaką grupę podatników obejmie w pierwszej kolejności, prace trwają" - poinformował wiceminister.

Wskazał, że podatników korzystających z kas fiskalnych jest obecnie 1,2 mln. "Będziemy szli w tym kierunku, aby całą tę grupę objąć taką analityką jak najszybciej, choć mam świadomość wielkości skali i uwarunkowań technicznych" - przyznał. Zaznaczył, że aby uruchomić system, potrzebne będą również zmiany ustawowe.

Dodał, że dla podatników, którzy będą używać kas rejestrujących, resort finansów stworzy możliwość ich fiskalizacji online.

"Nie należy oczekiwać zagrożeń ze strony fiskusa, ale korzyści. Wierzę, że te podmioty, które uczciwie prowadzą działalność, a jest ich zdecydowana większość, nie mają się czego obawiać" - podkreślił.

Wiceminister poinformował ponadto, że dobiegają końca prace nad stworzeniem rejestru dłużników publicznoprawnych. Rejestr ma ruszyć 1 stycznia 2018 r. Potrzebne jest jeszcze wydanie rozporządzenia szczegółowo określającego warunki korzystania z rejestru.

Rejestr obejmowałby dłużników, którzy mają zobowiązania wymagalne powyżej 5 tys. zł, biorąc pod uwagę odsetki - powiedział Cybulski.

Z rejestru będą mogły korzystać nie tylko organy posiadające do tego ustawowe prawo np. CBA, prokuratura, ale także osoby prywatne, które np. będą chciały sprawdzić wiarygodność swojego kontrahenta - za jego zgodą.

Pytany o budowę centralnej bazy faktur online, Cybulski poinformował, że na razie resort skupiony jest na pozyskiwaniu danych o transakcjach z Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Zakładamy, że koncepcja centralnej bazy faktur wyklaruje nam się około połowy przyszłego roku i wtedy powinniśmy zaproponować konkretną budowę takiego rejestru. Teraz kładziemy nacisk na rozwój JPK, który istotnie pomaga nam w analizie danych z faktur - dodał.

MF przygotowuje pakiet odbiurokratyzowania administracji skarbowej

Resort finansów przygotowuje kolejny - m.in. po paliwowym i przewozowym - pakiet zmian prawnych oraz organizacyjnych. Tym razem zamierza odbiurokratyzować administrację skarbową.

To olbrzymie zadanie, pakiet będzie obejmował szereg różnych obszarów - działań, które już możemy podjąć oraz koniecznych zmian legislacyjnych w najbliższej przyszłości - powiedział wiceminister.

Cybulski podał, że powołane przez MF zespoły pracują nad poszczególnymi zagadnieniami dotyczącymi odbiurokratyzowania siedemnastu obszarów.

Konkretne rozwiązania opracowywane przez zespoły mają na celu ułatwienie pracy, czyli pozbycie się zbędnych czynności, które utrudniają pracę administracji oraz komplikują niejednokrotnie życie samym podatnikom - wyjaśnił Cybulski. Jego zdaniem wszyscy, zarówno urzędnicy, jak i podatnicy mają świadomość, że administracja celno-skarbowa jest nadmiernie zbiurokratyzowana. Nadszedł czas, aby po konsolidacji administracji skarbowej zrealizować projekt jej odbiurokratyzowania - podkreślił.

Poinformował, że w skład pakietu na pewno będzie też wchodził projekt nowej ustawy o egzekucji administracyjnej. To zmiany oczekiwane społecznie. Mamy świadomość, że obecna ustawa jest ustawą bardzo wiekową (1966 r.), nie uwzględniającą obecnych realiów gospodarczych i społecznych - powiedział.

Według Cybulskiego nowa ustawa ma nie tylko poprawić efektywność urzędników, ale także ułatwić życie dłużnikom. Obecnie egzekucja administracyjna, urzędy komornicze działają w sposób bardzo rozproszony, chcemy te działania scentralizować, aby były one bardziej skuteczne, transparentne dla wierzycieli i dłużników, a także mniej zbiurokratyzowane - wytłumaczył.

Wiceminister wskazał ponadto, że resort opracował też projekt Power - Elektronicznej Płaszczyzny Komunikacji z Podatnikiem, która pozwoli na "szerszy dialog z podatnikami". Ma on być oparty o możliwości prowadzenia różnego rodzaju ankiet, opiniowania, wydawania uwag na temat pracy organów podatkowych.

"Zakładamy, że ten projekt będzie szedł w kierunku pełnej współpracy i komunikacji z podatnikiem, aby usłyszeć jego głos krytyczny, oczekiwania, propozycje ewentualnych zmian. Chodzi o to, abyśmy mogli na bieżąco, jako nowoczesna administracja skarbowa dostosowywać się do tych uwag - o ile będzie to możliwe do wykonania" - wyjaśnił.

Dodał, że projekt powinien wejść w pełni w życie w perspektywie roku, maksymalnie dwóch lat.

Cybulski podkreślił w rozmowie z PAP, że założeniem KAS jest nie tylko walka z oszustwami podatkowymi, ale też praca z uczciwymi podatnikami, także tymi, którzy chcą się prawidłowo rozliczać, ale nie zawsze potrafią, czy też mają jakieś obawy.

"Chcemy wykonać ukłon w ich stronę. Widzimy siebie w roli usługodawcy, chcielibyśmy tym podatnikom pomóc, widząc niejednokrotnie błędy w wypełnianiu przez nich obowiązków podatkowych" - powiedział.

Pilotaż tzw. kluczowych podmiotów

Wiceminister przypomniał także, że od 1 lipca trwa pilotaż obsługi tzw. kluczowych podmiotów przez Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie. Bierze w nim udział 200 największych przedsiębiorstw podlegających rzeczowo temu urzędowi. Docelowo urząd, który zostanie specjalnie w tym celu utworzony, ma obsługiwać firmy z całej Polski osiągające przychody w wysokości powyżej 50 mln euro rocznie.

Mamy pierwsze efekty pilotażu, potwierdzające, że jest to dobry pomysł. W działaniach z dużymi podmiotami przyjęliśmy, że obsługujemy te podmioty branżowo, biorąc pod uwagę specyfikę poszczególnych branż powiedział.

To bardzo ważne, bowiem niejednokrotnie zarzucano nam, że nie znamy specyfiki danej branży i w ten sposób traktujemy podmioty niesprawiedliwie - powiedział. Zaznaczył, że szczególnego rodzaju obsługa kluczowych podmiotów jest oparta na współpracy z nimi, ich monitoringu czy możliwości zaproponowania im dodatkowych usług (np. informacyjnych, szkoleniowych), z których standardowo nie korzystają pozostali podatnicy.

Według wiceministra obsługa dużych podmiotów z pewnością przyczyni się również do zwiększenia bezpieczeństwa biznesowego dużych firm w Polsce.

Jego zdaniem także fiskus może odnieść korzyści, na przykład zyskując informacje o praktykach stosowanych na rynku, czy o ewentualnych nieprawidłowych zachowaniach kontrahentów, z którymi współpracują kluczowe podmioty, co w ostatecznym rozrachunku pozwoli uniknąć wielu niepotrzebnych nieporozumień w dochodzeniu należności podatkowych.

Takie rozwiązanie z pewnością jest akceptowane i korzystne również dla wszystkich firm deklarujących uczciwe zasady gry na rynku - uważa wiceminister.

Pilotaż ma potrwać do 1 kwietnia 2018 r. Zakładamy, że 1 kwietnia przyszłego roku ruszymy z pierwszą partią obsługi dużych podmiotów w nowym ujęciu organizacyjnym - dodał Cybulski.

mmu/ son/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 6 karbinadel

Inaczej mówiąc, totalna inwigilacja przedsiębiorców 24 godziny na dobę - i to na ich koszt.

! Odpowiedz
0 6 ahim

Jak ktoś działa całkowicie w szarej strefie to i tak sobie poradzi, bo nie musi mieć kasy fiskalnej.

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

    Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

    Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl