Cybulski: Od przyszłego roku 1,6 mln mikrofirm będzie musiało składać JPK

Od przyszłego roku 1,6 mln mikrofirm ma wysyłać fiskusowi informacje o transakcjach VAT w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego - poinformował w środę na konferencji wiceminister finansów Paweł Cybulski. MF zaczęło kampanię informacyjną w tej sprawie.

Cybulski, który jest również zastępcą szefa Krajowej Administracji Skarbowej podkreślił, że finanse publiczne są w bardzo dobrej kondycji, a sukces ten jest m.in. wynikiem działań rządu w kierunku uszczelnienia systemu podatkowego. Przypomniał w tym kontekście, że zbliża się kolejny etap wdrażania JPK - narzędzia stosowanego przez największe firmy od 2016 r.

"Grupa, która już objęta jest JPK w dłuższej perspektywie czasowej chwali to rozwiązanie. Chcemy iść dalej, chcemy wprowadzić JPK VAT w stosunku do szerszej grupy przedsiębiorców. Tym razem od 1 stycznia 2018 r. będą to mikroprzedsiębiorcy. Zakładamy, że będzie to grupa około 1,6 mln podatników" - powiedział Cybulski.

Przyznał, że zawsze w przypadku nowości rodzą się obawy, pytania i niepokoje. "Zapewniam, że nie ma powodów do niepokojów. To kolejny etap porządkowania pewnych spraw. Porządkujemy życie gospodarcze w Polsce poprzez stworzenie narzędzi przyjaznych zarówno dla podatnika, jak i dla administracji" - wyjaśnił.

Wiceminister wymienił korzyści, które będą wiązać się ze stosowaniem JPK VAT dla najmniejszych firm. Wśród nich wskazał: eliminację nieuczciwych kontrahentów; możliwość uporządkowania danych na temat transakcji w firmie, co pozwala im na lepszą kontrolę wewnętrzną; mniejszą liczba kontroli, które będą bardziej efektywne i nakierowane na oszustów; możliwość skorygowania danych przez firmę bez negatywnych konsekwencji; większą wiarygodność firmy objętej JPK; sprawniejszy zwrot VAT.

"Przewidujemy możliwość skrócenia tego czasu (na zwrot - PAP) z 60 na 25 dni" - powiedział. Zastrzegł, że chodzi o najmniejsze firmy, które postanowią przesyłać JPK VAT za październik, listopad i grudzień tego roku, czyli przed wejściem w życie nowych obowiązków. "A więc jest możliwość już skorzystania z tego narzędzia przed 1 stycznia 2018 r. W zamian dajemy możliwości szybszego zwrotu podatku VAT" - zachęcał.

Dodał, że resort finansów ma świadomość tego, iż JPK to dodatkowy obowiązek dla firm i nowe obciążenie. "Ale również w dalszej perspektywie przewidujemy uproszczenia podatkowe, jeśli chodzi o deklaracje VAT, czy chociażby deklaracje PIT. Dlatego, że JPK daje nam dużo wiedzy" - poinformował. Wyjaśnił, że po zweryfikowaniu tych informacji zostaną podjęte dalsze decyzje, które pozwolą ułatwić rozliczenia zarówno firm i obywateli.

"Być może od niektórych kwestionariuszy w ogóle odstąpimy" - zapowiedział. Zaznaczył, że resort finansów "idzie w kierunku" zniesienia deklaracji VAT, ale teraz trudno jest powiedzieć, kiedy to nastąpi. Zapowiedział też odbiurokratyzowanie administracji.

Rzecznik prasowy resortu finansów Łukasz Świerżewski poinformował, że ministerstwo startuje z kampanią informacyjną dla firm poświęconą nowym obowiązkom związanym z JPK. "W praktyce oznacza to, że do 1 stycznia 2018 r. będziemy informować przedsiębiorców o nowych obowiązkach, jak i zachęcać do tego, aby już teraz próbnie (...) zaczęli wysyłać pliki JPK" - powiedział. Dodał, że wszystkie firmy otrzymają z ZUS listy z informacjami na temat JPK, w urzędach skarbowych będą się odbywały spotkania oraz szkolenia, w listopadzie ruszy też kampania w mediach - radiu i telewizji.

Zastępca dyrektora departamentu poboru podatków w MF wyjaśnił, że JPK VAT składa już 107 tys. firm. Wskazał, że dla najmniejszych firm, które już teraz chciałyby złożyć JPK, ministerstwo przygotowało aplikację Klient JPK 2.0, która umożliwia bezpłatne i bezpieczne wygenerowanie oraz wysłanie pliku. System można przetestować korzystając ze strony www.jpk.mf.gov.pl, na której znajduje się także wiele informacji na temat JPK. Na początku przyszłego roku MF ma udostępnić - specjalnie dla najmniejszych firm - bezpłatną aplikację do wystawiania i ewidencjonowania faktur VAT oraz generowania i wysyłania JPK VAT.

Wiliński poinformował, że JPK VAT składa się drogą elektroniczną do 25 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Dotyczy to także firm rozliczających się kwartalnie. Plik zawiera informacje o zakupach i sprzedaży, które wynikają z ewidencji VAT. Dane te są pobierane bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych.

Pytany, czy po 1 lipca 2018 r. firmy składające JPK też będą korzystać z szybszego zwrotu VAT Wiliński poinformował, że w tej chwili MF nie może "takiej deklaracji przedstawić".

"Ja mogę zapewnić o jednej kwestii, że mając JPK w formie elektronicznej potrafimy przeprowadzić o wiele szybszą analizę ryzyka, niż to wynika z dowodów bądź ewidencji prowadzonych w sposób papierowy bądź nieusystematyzowany. Na pewno jest to z korzyścią dla nas (...) jak i dla przedsiębiorców dlatego, że nie będziemy niepotrzebnie wzywać podatnika (...)" - zapewnił.

Program wdrażania JPK był rozłożony na trzy etapy. 1 lipca 2016 r. obowiązek objął największe firmy, ok. 7 tys. podmiotów, a 1 stycznia 2017 - duże, średnie i małe. Od tego czasu ok. 107 tys. firm składa co miesiąc JPK. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

Edytor: Bożena Dymkowska

mmu/ dym/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Przeczytaj więcej na temat: Prawo przedsiębiorcy

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 9 ciemny_lud

Obecnie JPK składa 107 tysięcy firm, a od 2018 dojdzie 1,6 mln - czyli 15 razy tyle! O co zakład, że administracja nie przerobi takiej ilości danych? Nawet jak zatrudnią kolejne 100 tysięcy urzędasów. To zwykłe gnębienie przedsiębiorców - szczególnie tych najmnijeszych

! Odpowiedz
1 14 karbinadel

Totalny bezsens: warzywniaki i fryzjerzy będą miały takie same obowiązki sprawozdawcze jak Orlen czy Pekao. Mam nadzieję, że się udławicie tymi danymi - bo nie wierzę, żebyście byli w stanie to przerobić.

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

    Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

    Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

    Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl