REKLAMA

Cyberatak w Szwecji. Bezrobotni nie mogą otrzymać zasiłku

2022-12-05 13:35
publikacja
2022-12-05 13:35

W Szwecji po ubiegłotygodniowym cyberataku na system informatyczny niemożliwa jest wypłata zasiłków dla bezrobotnych - poinformowała w poniedziałek organizacja Sveriges a-kassor, zrzeszająca 23 szwedzkie branżowe kasy ubezpieczenia od bezrobocia.

Cyberatak w Szwecji. Bezrobotni nie mogą otrzymać zasiłku
Cyberatak w Szwecji. Bezrobotni nie mogą otrzymać zasiłku
fot. Elzbieta Krzysztof / / Shutterstock

"Wypłata zasiłków ze względów bezpieczeństwa odbędzie się w najbliższym możliwym terminie. Pracujemy nad rozwiązaniem problemu" - przekazano w komunikacie.

Według szwedzkiego Urzędu ds. Zarządzania Kryzysowego (MSB) w piątek doszło do ataku na system informatyczny jednej z kas ubezpieczenia od bezrobocia. Po tym incydencie zdecydowano o zamknięciu dostępu do wszystkich instytucji wypłacających zasiłki, gdyż korzystają one z tego samego oprogramowania.

Problemy techniczne miały w ostatnich dniach także inne instytucje w Szwecji. W czwartek przez 10 minut nie działała strona internetowa szwedzkich sił zbrojnych na skutek ataku przeciążeniowego - sztucznie generowanej dużej liczby wejść. Jak podało w komunikacie wojsko, awaria nie wpłynęła na działalność operacyjną sił obrony kraju. Wciąż w pełni nie działa system informatyczny miasta Norrkopeping, zakłócając pracę urzędników.

W ostatnich dniach wystąpiły także problemy m.in. z elektronicznym systemem rezerwacji pralni we wspólnotach mieszkaniowych.

Według mediów przyczyną większości problemów różnych instytucji mógł być cyberatak na dostawcę rozwiązań informatycznych koncernu Softronic, z których korzysta wiele urzędów oraz instytucji. W poniedziałek firma przekazała w komunikacie rozesłanym mediom, że "wciąż pracuje nad rozwiązaniem problemu związanego z bezpieczeństwem".

MSB poinformowało, że jest prowadzone dochodzenie w sprawie cyberataków, na razie nieznany jest jego sprawca.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk 

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
zoomek
ciapate rozniosą coniektóre miejscówki
wyborca
Ciekawe czy Rosjanom uda się w ten sposób odwrócić decyzję Szwecji o wejściu do NATO :)
Trolle od Prigozina, wpisujcie Rosyjkie miasta, które tak myślą.
baibina
O to sie inzyniwerowie wkurzą ze nie dostali pieniędzy ktore im się po prostu należa! Coś czuje ze w ramach demokratycznych protestów spalą szwedom troche samochodów XD

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki