Ćwiąkalski ws. Tomasza Komendy: Będziemy domagać się ponad 10 mln zł odszkodowania

Państwo musi ponieść konsekwencje tego, że na 18 lat wsadziło do więzienia niewinnego człowieka i zniszczyło mu całą młodość - powiedział w środę obrońca Tomasza Komendy, mec. Zbigniew Ćwiąkalski. Zapowiedział, że będzie domagał się ponad 10 mln zł odszkodowania w jego imieniu.

(fot. Mateusz Wlodarczyk / FORUM)

Sąd Najwyższy uniewinnił w środę Tomasza Komendę, skazanego prawomocnie w 2004 r. na 25 lat więzienia za zabójstwo i zgwałcenie 15-latki. Mężczyzna spędził w więzieniu 18 lat.

Ćwiąkalski podczas konferencji prasowej powiedział, że "Komenda musi teraz dojść do siebie po tych wszystkich przeżyciach i emocjach".

"Musi mi powiedzieć w jakich zakładach karnych przebywał, w jakich celach, jak był traktowany przez współwięźniów. Człowiek z takimi zarzutami, z taką kwalifikacją prawną jest traktowany najgorzej jak można" - zaznaczył prawnik.

Zapowiedział, że w imieniu Tomasza Komendy będzie domagał się od państwa odszkodowania. "Będziemy żądać dużej kwoty. Mogę w tej chwili powiedzieć, na pewno chcę, żeby było to ponad 10 mln zł." - wskazał.

"Szczegółami będziemy się dopiero zajmowali. Właściwy jest tutaj Sąd Okręgowy we Wrocławiu. Od dzisiejszego dnia mamy rok na złożenie takiego wniosku. Wniosek musi uwzględniać zarówno kwestie związane z odszkodowaniem, czyli z tym co się wiąże z rzeczywistą utratą wynagrodzenia w tym okresie; zadośćuczynienie za krzywdy moralne też musi być osobno potraktowane" - dodał Ćwiąkalski. (PAP)

autor: Mateusz Mikowski, Marcin Jabłoński

mm/ mja/ zub/ par/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 2kbb

Przedsiębiorca który natknie się na oszusta w biznesie musi ponieść konsekwencje odpowiadając swoim majątkiem, czy choćby człowiek który przekazał swoje oszczędności całego życia takiemu Amber Gold chronionego przez urzędników i polityków stracił wszystko....!!!
Zaś urzędnicy , cała Palestra , Policjanci, i wszelkie inne służby państwowe nie odpowiadają za nic.... Ktoś z nas Polaków sobie kpi i pluje nam w twarz... Teraz z naszych podatków będziemy płacić odszkodowania za przekręty i błędy sędziów, policjantów , prokuratorów..... To jest Skandal !!! Ci ludzie mieszkają dzisiaj w okazałych willach, jeżdżą najlepszymi samochodami i palą cygara. Gdzie jest Ziobro ? Ci urzędnicy i służby państwowe które brały przecież wynagrodzenia powinny dzisiaj pokryć straty Skarbu Państwa z tych błędów jakie dokonali

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 5 kolumb1234

Sędzia który zawiesił mu karę tłumaczył swoich kolegów ze trzeba ich zrozumieć bo byli pod duża presją społeczeństwa i te słowa to skandal

! Odpowiedz
2 12 search

10 baniek powinni zaplacic sedziowie i prokuratorzy co wydali wyrok i jeszcze dolozyli 10 lat. Za ledy baranow teraz kazdy podatnik ma placic. Chlopakowi sie nalezy odszkodowanie a sedziowie powinni za to beknac. Sedziowie dobrze zarabiaja i maja z czego

! Odpowiedz
7 1 pkc

z mojego? a taki wał

! Odpowiedz
1 43 karbinadel

A mnie interesuje, czy zostaną pociągnięci do odpowiedzialności policjanci i prokuratorzy, którzy manipulowali dowodami

! Odpowiedz
2 25 sloneczkodzg

Sędzia też nie jest bez winy . Na ofierze były DNA nie należące do Komendy a mimo to sędzia wsadził go do pudła .

! Odpowiedz
3 25 karbinadel odpowiada sloneczkodzg

Nie mówiąc już o tym, że kilkanaście osób niezależnie od siebie dawało mu alibi. Widać bardziej liczyła się "wykrywalność" niż prawda. Ktoś musi za to beknąć

! Odpowiedz
2 19 kaczka-po-smolensku odpowiada karbinadel

prędzej wygram w eurojackpot 10 razy z rzędu główną pulę ,nim jakikolwiek urzędnik odpowie za zniszczenie temu człowiekowi 18 lat życia.

! Odpowiedz
4 11 mhm

Skoro sam Prokurator Generalny Lech K. naciskał na szybkie skazanie (by gawiedź czuła, że dobry pan o nich dba i by wiedzieli na kogo głosować), to czy ma sens zajmowanie się podrzędnymi policjantami i prokuratorami?

! Odpowiedz