Cudzoziemcy podporą budżetu

Zagraniczni pracownicy zaczęli wypełniać lukę w finansach ZUS. Resort pracy chce ułatwić ich zatrudnianie - czytamy w piątkowej w "Rzeczpospolitej".

(fot. Piotr Malecki / FORUM)

Cudzoziemcy nie tylko z powodzeniem ratują polski rynek pracy, ale też stają się coraz większym wsparciem dla finansów publicznych - czytamy w artykule.

Jak wynika z szacunków "Rzeczpospolitej", w zeszłym roku mogli oni oddać państwu nawet 3-6 mld zł w postaci różnych danin. Chodzi o osoby, które są zarejestrowane w ZUS, pracują legalnie na umowę-zlecenie lub na umowę o pracę i odprowadzają składki na ubezpieczenia społeczne oraz PIT. Ich liczba według danych ZUS na koniec 2017 r. sięgnęła już 440 tys. i była aż o 50 proc. większa niż przed rokiem i o 140 proc. większa niż przed dwoma laty.

Wpływy podatkowe i składkowe od cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS mogą wynosić 5,2 mld zł" - wylicza dla "Rz" Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP. "To orientacyjne kwoty, bez wątpienia jednak szybki przyrost cudzoziemców w rejestrach ubezpieczonych jest jedną z przyczyn stosunkowo dobrej sytuacji finansowej ZUS, który rok zakończył z deficytem mniejszym, niż planowano" - dodał.

"To pozytywne zjawisko. Nie tylko dlatego, ze cudzoziemcy wspierają ubezpieczenia społeczne i budżet państwa, ale też dlatego, że poprawiają fatalną u nas proporcje między osobami pracującymi a nie pracującymi. W pewien sposób dorzuca się więc do kosztów świadczeń wypłacanych niepracującym Polakom" - uważa Jeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji Lewiatan.

march/ bos/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 18 antek10

Po kilku miesiącach pracy w naszym kraju Ukraińcowi nalezy sie polska emerytura. Ukraińcy juz takie emerytury pobierają. Umowy podpisało PO. PIS nic z tym nie robi , narazie jest to sprawa marginalna. Ciekawe co zrobi rząd jak dostanie milion wniosków od Ukraińców że chca pobierac polską emeryturę i na dodatek gwarantuje im to umowa miedzynarodowa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 kerad_

Ale muszą mieszkać w Polsce.

! Odpowiedz
2 1 silvio_gesell

Każdy powinien płacić składki emerytalne w kraju pochodzenia, więc także Polacy na zachodzie powinni placic ZUS na swoich rodziców.

! Odpowiedz
16 18 slc350

cyt. "To pozytywne zjawisko" Jak można nazwać pozytywnym zjawiskiem odbieranie pracy ludziom na niskich stanowiskach bez szans na wyższe i zaniżanie w ten sposób pensji.. Bo po co dawać więcej jak Ukrainiec będzie robił za mniej. Do tego, te pieniądze są wywożone...

! Odpowiedz
16 24 walentys

W Czechach ludzi jest mniej i jak nie chcą pracować za grosze to muszą im dać podwyżki aby ktoś pracował bo nie wpuścili Ukraińców (niedawna informacja o pensjach minimalnych w Lidlu w Czechach zrównujących się ze średnią pensją dla całej Polski). Balcerowicz wymyślił, że ludzie w Polsce mają mało zarabiać aby kraj był konkurencyjny (niedawna informacja o tym, że siła nabywcza Chińczyka za 5 lat przeskoczy siłę nabywczą Polaka). U nas ludzi jest więcej więc nawet gdy większość młodych głosuje nogami i nie chce pracować za grosze (powyższy fragment: fatalną u nas proporcje między osobami pracującymi a nie pracującymi) to znajdowali się tacy co szli z grosze bo politycy odbierali im dzieci z biedy (tysiące dzieci oddanych za platformy do rodzin zastępczych, które dostawały dużo wyższą kasę niż 500+ i to był tylko bat na opornych, którzy nie chcieli pracować za nędzne ochłapy, z tego też powodu zmniejszyła się dzietność bo młodzi nie chcieli ryzykować odebrania dzieci). Teraz zamiast podnieść pensje aby ci Polacy w końcu zechcieli pójść do pracy wpuszczono do Polski Ukraińców (do których nic nie mam bo to nie ich wina) i ogłasza się sukces. Skoro tak niewiele potrzeba do sukcesu to może wystarczyłoby podnieść pensję minimalną bo u nas Niemcy nie będą pracować na kasach w Lidlu tylko Polacy (ups... Ukraińcy) więc więcej by dostali i wszystko by zaczęło normalnie działać. W czyim interesie jest to aby Polacy byli tacy biedni, bo na pewno nie w interesie Polski. Otwarcie rynku pracy dla Ukraińców niszczy ten biedny polski rynek pracy i odbiera Polakom ostatnią szansę na wymuszenie wyższych płac przez unikanie niskich pensji. Dlaczego kopie się własnych obywateli po to aby obcy kapitał się jeszcze na nich dorabiał?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil