REKLAMA

Crouzet: Francja i Polska mogą razem budować elektrownie jądrowe

2021-03-27 07:51, akt.2021-03-27 08:48
publikacja
2021-03-27 07:51
aktualizacja
2021-03-27 08:48
Crouzet: Francja i Polska mogą razem budować elektrownie jądrowe
Crouzet: Francja i Polska mogą razem budować elektrownie jądrowe
fot. VINCENT KESSLER / / Forum

Francja planuje projekt jądrowy o rozmiarach porównywalnych z polskim i w tym samym czasie; polski przemysł mógłby pracować na potrzeby dwóch projektów - powiedział PAP wysoki przedstawiciel rządu Francji ds. współpracy z Polską w dziedzinie cywilnej energetyki jądrowej, Philippe Crouzet.

W Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę 6 bloków o mocy do 9 GW. Zgodnie z PPEJ, Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. Francuski EDF oferuje spełniający te wymagania reaktor EPR.

Polski rząd oczekuje, że partner w programie jądrowym obejmie także 49 proc. udziałów w specjalnej spółce, dostarczy odpowiedniego finansowania i będzie uczestniczył nie tylko w budowie, ale i eksploatacji elektrowni jądrowych.

Jak przypomniał w rozmowie z PAP Crouzet, w następnej dekadzie Francja planuje zastąpić nowymi blokami część najstarszych reaktorów z lat 80. To oznacza, że w tym samym czasie w Europie będą toczyć się dwa projekty jądrowe o porównywalnych rozmiarach. Jeżeli będą realizowane w bliskiej współpracy, w jednej francuskiej technologii, efekty gospodarcze synergii będą znaczące - ocenił

Francuski przedstawiciel przypomniał polskie deklaracje, że w projekcie jądrowym poszukuje partnera na dekady. „Odpowiedź Francji jest taka: będziemy budować reaktory EPR o tym samym czasie życia w tym samym momencie, co w Polsce. Zatem francuskie zaangażowanie byłoby dokładnie takie, jakiego oczekujecie” - oświadczył Philippe Crouzet.

Co więcej, jak dodał, Francja ma interes w tym, by to w Polsce rozwijały się kompetencje przemysłowe sektora nuklearnego. „Dwa równoległe programy jądrowe to sytuacja typu win-win, w której wszyscy wygrywają. Francja wykorzystuje swoje zasoby, a Polska rozwija swoje” - wskazał, dodając, że polski przemysł pracowałby wtedy także na rzecz projektu francuskiego.

„W ciągu kilku miesięcy pokażemy korzyści dla polskiego przemysłu z tego, że będzie się rozwijać, mając także dostęp do programu francuskiego. Będzie więc zaangażowany w dwa programy równocześnie” - zapowiedział.

Francuski przedstawiciel zauważył też, że w przypadku wyboru Francji na partnera atutem będzie to, że po drugiej stronie znajdzie się tylko jeden podmiot - EDF.

To nie tylko operator elektrowni jądrowych, ale firma, która ma zdolności produkcyjne, w tym i możliwość wytwarzania najważniejszych elementów reaktora. EDF ma pod kontrolą cały łańcuch dostaw. "W tym i również udział lokalnego przemysłu". - podkreślił.

Jak zauważył, doskonałym przykładem praktycznym, a nie teoretycznym jest budowa elektrowni Hinkley Point C w Wielkiej Brytanii, gdzie dwie trzecie dostaw pochodzi od wytwórców brytyjskich.

„Francja właśnie tak demonstruje, że wie jak wykorzystać potencjał lokalnego przemysłu” - wskazał Crouzet. Przypomniał, że przy budowie HP C EDF współpracuje z 40 polskimi firmami, i dlatego polscy partnerzy są francuskiemu koncernowi doskonale znani.

Finansowe oferty różnych potencjalnych partnerów w polskim projekcie jądrowym będą porównywalne - ocenia wysoki przedstawiciel rządu Francji ds. współpracy z Polską w dziedzinie cywilnej energetyki jądrowej, Philippe Crouzet.

„Sądzę, że jeżeli chodzi o kwestie finansowania, nie będzie większych różnic między propozycjami takich partnerów jak Francja czy Stany Zjednoczone” - powiedział PAP Crouzet. Jak przypomniał, oba państwa muszą np. przestrzegać reguł, obowiązujących w OECD. Dotyczą one m. in. kredytów eksportowych czy pożyczek międzyrządowych.

Jak zaznaczył przedstawiciel rządu Francji, projekty w typie polskiego programu jądrowego mogą być finansowane długiem do poziomu 70-80 proc. W pozostałej części może to być to finansowanie typu equity, w dodatku typowo rozłożone na 20 lat. Podkreślił, że są to kwoty w zasięgu finansowania, którego może dostarczyć Francja, w takiej czy innej formie.

Philippe Crouzet ocenił jednak, że przy programie wielkości polskiego, kwestie finansowe są raczej drugorzędne. Jego koszty zostaną rozłożone na 20 lat, w którym to czasie pierwsze reaktory zaczną produkować energię i dostarczać rentowności zanim inne zostaną skończone, a nawet zaczęte - ocenił.

„Najważniejsza będzie natura partnerstwa od strony technologicznej i przemysłowej. Sądzę, że jeśli chodzi o stronę przemysłową, mamy wiele atutów” - podkreślił. Jak przypomniał, w przypadku Francji strona polska miałaby po drugiej stronie jeden podmiot - EDF, ze zintegrowaną ofertą, także dla polskiego przemysłu.

autor: Wojciech Krzyczkowski

wkr/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (10)

dodaj komentarz
kkk1111
powinniśmy postawić na nowoczesność a nie ciągle sprowadzać jakieś złomy lub przestarzale technologie ,to ze nie mamy żadnej elektrowni atomowej jest dla nas szansa na budowanie nowoczesne .może czas pomyśleć o elektrowniach małych ale nowoczesnych albo termojądrowych ,a nie budować to od czego świat odchodzi ,niech powinniśmy postawić na nowoczesność a nie ciągle sprowadzać jakieś złomy lub przestarzale technologie ,to ze nie mamy żadnej elektrowni atomowej jest dla nas szansa na budowanie nowoczesne .może czas pomyśleć o elektrowniach małych ale nowoczesnych albo termojądrowych ,a nie budować to od czego świat odchodzi ,niech sprawdza ile niemców kosztuje usuniecie jednej elektrowni i ile to trwa a o odpadach nawet nie wspominam ,choc to ogromne koszty ,i szkodzenie środowisku na wieki
demeryt_69
"Powinniśmy postawić na nowoczesność" - bezcenne!

For everything else is MasterCard :)
billbill85
Do budowy CPK wybiorą Azjatów ale do elektrowni wybiorą USA . Francja ma niej do zaoferowania niż USA za elektrownia przyjdą inne firmy za Oceanu ( ruszy cała machina) np Google, Microsoft, duże banki które będą uczestniczyć w inicjatywie trojmorza.
itso_tea_earl_grey_hot
patologiczna śmietanka która będzie szkodzić naszej gospodarce
jpelerj
Zybertolisz. Nikt nie przyjdzie, USA wydoją kasę i tyle, jak było przy zakupach broni bez offsetu. Polska płaci za łaskę sojuszu, bo już jest pokłócona ze wszystkimi innymi. Zapłacimy, choćby nawet elektrowni miało nie być, albo skończyła by się jak ta w Ostrołęce.
ajwaj_
A moze PISy do el. jadrowej nie bedzie?
Na rynku jest ROSATOM > 50 %, Chiny, Korea
Nie tylko dla ceny, ale bezkonkurencyjne rozwiazania np. "recykling" adpadów atomowych, przebieg,
Bialoruska EA jest nie najnowoczesniejsza.
ROSATOM robi bezkonkurencyjne uzbrojenie
___________________
""Światowe
A moze PISy do el. jadrowej nie bedzie?
Na rynku jest ROSATOM > 50 %, Chiny, Korea
Nie tylko dla ceny, ale bezkonkurencyjne rozwiazania np. "recykling" adpadów atomowych, przebieg,
Bialoruska EA jest nie najnowoczesniejsza.
ROSATOM robi bezkonkurencyjne uzbrojenie
___________________
""Światowe Stowarzyszenie Energii Jądrowej (World Nuclear Association) poinformowało, że co najmniej siedem państw Afryki Subsaharyjskiej podpisało umowy o budowie elektrowni jądrowych przy wsparciu Rosji.

Rosatom, rosyjski państwowy koncern jądrowy, "współpracuje obecnie z ponad 15 krajami Afryki Subsaharyjskiej, w tym z Ghaną, Zambią, Kenią, RPA, Republiką Konga, Rwandą, Tanzanią i innymi, a także z następującymi krajami Afryki Północnej: Egipt, Algieria, Tunezja i Maroko", według Ryana Collyera""

https://www.powermag.com/russia-china-drive-africas-plan-for-nuclear-expansion/?itm_source=parsely-api
ajwaj_
PISio bida z nedza zabojadów, z szacunkiem dla zaby
__________
SPIEGEL.DE
""Francuski przemysł jądrowy został właściwie uznany za zakończony, ponieważ był zbyt drogi i przestarzały.
Równocześnie wstrzymano budowę nowych reaktorów. Powód: tak zwany europejski reaktor ciśnieniowy (EPR), który
PISio bida z nedza zabojadów, z szacunkiem dla zaby
__________
SPIEGEL.DE
""Francuski przemysł jądrowy został właściwie uznany za zakończony, ponieważ był zbyt drogi i przestarzały.
Równocześnie wstrzymano budowę nowych reaktorów. Powód: tak zwany europejski reaktor ciśnieniowy (EPR), który został zaplanowany jako projekt francusko-niemiecki pod koniec lat 90-tych, nadal nie działa w Europie.
Ursprünglich auf 2,5 Milliarden Euro veranschlagt, soll der Reaktor inzwischen rund zwölf Milliarden Euro kosten. Qualitätsprobleme der französischen Zulieferer, die seit Jahrzehnten keinen neuen Reaktor mitgebaut haben, erklären einen Großteil der Kostenexplosion."" itd

https://www.spiegel.de/politik/ausland/atomkraft-in-frankreich-drei-gruende-warum-das-land-6-neue-akw-plant-a-1301888.html
ajwaj_ odpowiada ajwaj_
Wazny kawalek dot. kosztów chcial po niemiecku pogadac
W koncu partnerzy Balbiny & co to "dobra zmiana"
______________
Pierwotnie szacowany na 2,5 mld euro, reaktor ma obecnie kosztować około 12 mld euro.

Problemy z jakością francuskich dostawców, którzy od dziesięcioleci nie pomagali w budowie
Wazny kawalek dot. kosztów chcial po niemiecku pogadac
W koncu partnerzy Balbiny & co to "dobra zmiana"
______________
Pierwotnie szacowany na 2,5 mld euro, reaktor ma obecnie kosztować około 12 mld euro.

Problemy z jakością francuskich dostawców, którzy od dziesięcioleci nie pomagali w budowie nowego reaktora, tłumaczą w dużej mierze gwałtowny wzrost kosztów.
_xyz
Normalnie oferta pomocy prawie jak w’39
demeryt_69
Alstom, General Electric, Westinghouse, Siemens ... wszyscy mają swoich lobbystów, jednak Polski nie stać na elektrownię jądrową - taki klimat :)

Powiązane: Polska elektrownia jądrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki