Credit Agricole zrewidował prognozę średniorocznej CPI w Polsce w '20 do 2,9 proc. z 2,3 proc.

Credit Agricole zrewidował prognozę średniorocznej inflacji CPI w Polsce w 2020 r. do 2,9 proc. z 2,3 proc. - wynika z poniedziałkowego raportu banku. W I kw. ekonomiści spodziewają się wzrostu wskaźnika do 4,2 proc., głównie za sprawą podwyżek cen prądu oraz proinflacyjnego wpływu wzrostu płacy minimalnej.

(fot. Andrzej Bogacz / FORUM)

"Wyraźnie wyższy od naszych wcześniejszych oczekiwań odczyt inflacji w grudniu skłonił nas do rewizji średnioterminowego scenariusza inflacyjnego. W I kw. spodziewamy się dalszego wzrostu inflacji ogółem do 4,2 proc. rdr, co będzie w znacznej mierze efektem podwyżek cen prądu oraz proinflacyjnego wpływu silnego wzrostu płacy minimalnej z początkiem br." - napisano w raporcie.

"W kolejnych kwartałach inflacja będzie się stopniowo obniżać z uwagi na efekty wysokiej bazy i wygasające szoki podbijające ceny żywności, a tym samym średniorocznie w całym 2020 r. wyniesie ona 2,9 proc. wobec 2,3 proc. w 2019 r." - dodano.

Wcześniej ekonomiści Credit Agricole prognozowali, że średnioroczna inflacja w 2020 r. wyniesie 2,3 proc.

Konsensus PAP Biznes z 2-9 stycznia wskazuje, że rynek oczekuje wzrostu średniorocznej inflacji CPI w 2020 r. do 3,4 proc.

We wstępnym szacunku flash Główny Urząd Statystyczny podał, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2019 r. wzrosły o 3,4 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,8 proc. Dane GUS były znacząco wyższe od prognoz ekonomistów.

Pełne dane o inflacji w grudniu GUS opublikuje w środę.

"Tempo wzrostu cen nie zmieni się w porównaniu do wstępnego szacunku (3,4 proc. rdr wobec 2,6 proc. w listopadzie). Struktura danych potwierdzi, że za silny wzrost inflacji ogółem w grudniu odpowiadała przede wszystkim wyższa inflacja bazowa" - oceniają ekonomiści Credit Agricole. (PAP Biznes)

pat/ ana/

Źródło: PAP Biznes
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 604,25 zł XII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil