REKLAMA

Credit Agricole: Zniesienie obostrzeń epidemicznych nie przyniesie gwałtownego wzrostu konsumpcji

2021-01-11 09:34
publikacja
2021-01-11 09:34
fot. Andrzej Rostek / Shutterstock

Zniesienie obostrzeń epidemicznych nie przyniesie gwałtownego wzrostu konsumpcji w 2021 r. - uważają ekonomiści Credit Agricole (CA). Ich zdaniem, średniorocznie wzrost spożycia prywatnego wyniesie 3,3 proc. w 2021 r. wobec spadku o 3,2 proc. w 2020 r.

"[...] Nie oczekujemy materializacji scenariusza, w którym w br. wraz ze stopniowym znoszeniem obostrzeń nastąpi gwałtowny wzrost konsumpcji finansowanej z nagromadzonych w ub. r. oszczędności. Obostrzenia w Polsce miały przerywany charakter, tj. przyjmowały postać naprzemiennego zamrażania i odmrażania gospodarki. Za każdym razem obserwowaliśmy zwiększoną aktywność zakupową przed ich planowanym wprowadzeniem oraz realizację odłożonego popytu niezwłocznie po ich zakończeniu. Takie tendencje sygnalizują ograniczoną skłonność do odkładania konsumpcji na wiele miesięcy w przyszłość. Ponadto, należy również zwrócić uwagę, że w III kw. 2020 r., tj. okresie, w którym obowiązywały tylko niewielkie ograniczenia administracyjne, nie odnotowano znaczącego ożywienia konsumpcji" - napisano w poniedziałkowym raporcie.

"Biorąc pod uwagę zarysowane powyżej czynniki oczekujemy, że odsezonowany poziom konsumpcji ukształtuje się w II kw. br. na poziomie zbliżonym do obserwowanego przed wybuchem pandemii (tj. IV kw. 2019 r.). Prognozujemy, że dynamika konsumpcji w ujęciu rok do roku będzie wyraźnie dodatnia w II kw. z uwagi na efekty niskiej bazy i wyniesie 7,1 proc. Oczekujemy, że średniorocznie wzrost spożycia prywatnego wyniesie 3,3 proc. w br. wobec spadku o 3,2 proc. w 2020 r." - dodano.

W ocenie ekonomistów CA, w przypadku ewentualnej materializacji scenariusza, w którym konsumpcja przyspieszy silniej od oczekiwań, wpływ większego spożycia na wzrost PKB będzie ograniczony.

"Uważamy bowiem, że odłożony popyt finansowany oszczędnościami zmaterializuje się głównie w zakresie dóbr i usług, które są w dużej mierze importowane (np. dobra trwałego użytku, wakacje zagraniczne), co ograniczy jego pozytywny wpływ na PKB. Tym samym podtrzymujemy naszą prognozę wzrostu gospodarczego na 2021 r. na poziomie 3,6 proc. rdr" - napisano. (PAP Biznes)

tus/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (2)

dodaj komentarz
zenonn
Bankom zależy by wszyscy byli niewolnikami.
Każdy ma żyć ponad stan, kupować na kredyt, a nie za swoje.

_merit
Everybody wants o rule the world!

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki