Coraz większe długi mieszkaniowe

O 107 mln zł wzrosła w ostatnich trzech latach wartość zaległych czynszów spółdzielczych. W sumie to już 400 mln zł.

(fot. Sławomir Stroński / Bankier.pl)

Statystyczna polska rodzina płaci co miesiąc osiem różnych rachunków na łączną kwotę 920 zł. Z tego 464 zł to czynsz. Tymczasem średnia wartość lokatorskich zaległości wpisana do Krajowego Rejestru Długów (KRD) wynosi 11 788 zł. Oznacza to, że przeciętny zadłużony lokator zalega z opłatami za mieszkanie za ponad 25 miesięcy — wynika z badania „Portfel statystycznego Polaka" przeprowadzonego przez TNS Polska na zlecenie KRD.

Jeśli chodzi o wielkość czynszowych zaległości, rekord należy do lokatorów z województwa opolskiego, którzy muszą oddać średnio 16 012 zł, za nimi są mieszkańcy Podkarpacia (15 989 zł) i Dolnoślązacy (14 461 zł). Z kolei pod względem liczby czynszowych dłużników palmę pierwszeństwa trzymają mieszkańcy województwa śląskiego — pochodzi stamtąd aż 23 proc. takich lokatorów.

Na niechlubnym podium znaleźli się również Dolnoślązacy (17,2 proc.) i Mazowszanie (11,7 proc.). Co ciekawe, rekordziści mają długi, których wartość często przewyższa cenę sporego mieszkania w dużym mieście. Najbardziej zadłużona jest 66-letnia kobieta z woj. zachodniopomorskiego, która jest winna swojej spółdzielni aż 342,64 tys. zł. Zaraz po niej jest 57-letni mężczyzna z Małopolski z zadłużeniem 335,11 tys. zł. Jako przyczyny niepłacenia czynszu dłużnicy najczęściej wymieniają niewystarczające dochody, brak pracy lub nagły wypadek. Prawie co czwartemu zdarza się jednak zwyczajnie zapomnieć o rachunku. Trochę inaczej widzą to jednak ci, którzy te pieniądze na rzecz wierzycieli odzyskują.

Czytaj więcej w dzisiejszym "Pulsie Biznesu"

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 0 ~przedsiębiorca

Rząd ciśnie na podatki, to nie mamy na czynsze i inne opłaty. Łupią nas na 2/3 zarobków, to jak mamy żyć z 1/3 ? Chcesz kupić cokowliek, to vat, albo i akcyza. Z pensji prawie połowa na daniny państwowe. Czas wziąć siekiery, widły, pały i pogonić rząd. Niech rząd wyjedzie stąd.

! Odpowiedz
0 1 ~polak2

człowiek jest tak zbudowany ze musi być goniony batem i krótko jak mu się popuści to zaraz kombinuje ,ma kasę ale nie da kupi piwko papierosy ale nie czynsz.

! Odpowiedz
0 5 ~Ania

Jak to mozliwe żeby z przymusu płacic za kogos? Komuna trwa w najlepsze

! Odpowiedz
1 8 ~zombiefield

Czynsze rosną to i ludzie przestają płacić, bo ich nie stać.
Jest jeszcze kwestia złodziejskich spółdzielni mieszkaniowych, które są po prostu typowym PRL'owym molochem

! Odpowiedz
3 0 ~Nowy

464 to czynsz? Płace 1120 za 46 m2

! Odpowiedz
0 5 ~chomik

chyba w TBS tyle masz kolego

! Odpowiedz
0 3 ~plutarch

Może wreszcie ceny m spadną...

! Odpowiedz
1 9 ~endi

Dlaczego bankier wciąż pisze tylko o mieszkaniach spółdzielczych , TBS -owskich i komunalnych , a nic nawet słowem nie wspomni o mieszkaniach w prywatnych kamienicach , których są miliony . Właśnie w tych mieszkaniach można obniżyć ludziom rachunki za mieszkanie o 90% , wystarczy tylko naprawić złe prawo łamiące konstytucję w stosunku do współwłaścicieli kamienic mniejszościowych . Ustawodawca dał prawo do zarządu takim domem tym którzy mają ponad 50% udziałów przez cały rok pomijając pozostałych właścicieli . Sprawowanie zarządu to są profity , to jest kasa której nie da się sprawdzić bo jak sprawdzić , iż na konserwacje i drobne naprawy wydano 3000 a nie 200 zł ? tego i wielu innych opłat nie da sprawdzić .Dodatkowo współwłaściciel większościowy ma prawo do wynagrodzenia oraz pokrycia kosztów administrowania domem , ale podkreślam tylko tego , że jest sama administracja , pozostałe opłaty idą swoim torem . Gdyby wszyscy współwłaściciele domu mieli prawo do zarządu zwykłego nad swoim domem w okresie roku odpowiadającym ich udziałom w budynku ich opłaty za mieszkanie spadłyby i to o min 90% , bo sami sprzątnęliby klatkę schodową , odgarnęli śnieg , zadzwonili po hydraulika czy odprowadzili by ratę podatku od nieruchomości - to są bardzo proste rzeczy a nabijają koszty za mieszkanie i co najważniejsze zyskali by pełen wgląd do poczynań współwłaściciela większościowego domu . Ustawodawca uchwalając tak złe prawo pozbawił wszystkich współwłaścicieli mniejszościowych kamienic prywatnych prawa do władania własną rzeczą - prawa które jest podstawą prawa rzymskiego i całego prawodawstwa demokratycznych państw opartych na nim

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 15 ~gty

jak można zapomnieć o rachunku? nie możliwe płącę regularnie od 30 lat a polak lubi żyć za cudze lub za darmo za to fura komóra i skóra musi być....

na co czeka spóldzielnia po latach zaległości albo eksmisja albo zamiana na mniejsze - to płacący czynsz płacą za dłużników wbo ciale sa podwyżki

spóldzielnie nie potrafią prywatny szybko by to przeciął - wpierw płacisz a później żyjesz za esztę a nie odwroptnie i nie piszcie że wszyscy są chorzy i bezrobotni....są bogole co z zcwaniactwa nie płacą bo im wygodnie się kredytują.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 7 ~Cynik

Dolnośląskie, mazowieckie, śląskie... Statystycznie regiony o najniższym bezrobociu... Ciekawe.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne