Coraz więcej skarg na niewypłacanie wynagrodzeń za pracę

Do Państwowej Inspekcji Pracy wpływa coraz więcej skarg na niewypłacanie wynagrodzeń. W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku wpłynęło ich ponad 7 tysięcy. To o tysiąc więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego - informuje rzeczniczka Inspekcji Danuta Rutkowska.

Dodaje, że wiele skarg wpłynęło od osób, które podjęły wakacyjną pracę czy to w gastronomii, czy w ośrodkach wypoczynkowych. Wpłynęło ponad 1400 skarg o niewypłacenie należności osobom wykonującym pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej. Rozmówczyni IAR podkreśla, że nawet jeśli ktoś ma przepracować sezonowo jeden dzień, musi mieć spisaną umowę. Nie tylko dlatego, że takie są przepisy, ale też, by zapewnić sobie wypłatę wynagrodzenia.

Państwowa Inspekcja Pracy apeluje, szczególnie do młodych ludzi, by w sytuacji, kiedy podejmą pracę u pracodawcy, który nie zawiera z nimi umowy na piśmie, natychmiast zgłosili to do najbliższej jednostki PIP. Inspekcja natychmiast podejmuje w takiej sytuacji działania w celu wyegzekwowania umowy.

W sumie w pierwszym półroczu tego roku do Państwowej Inspekcji Pracy wpłynęło ponad 30 tysięcy skarg pracowniczych. Wiele z nich dotyczyło też niewypłacenia minimalnej stawki godzinowej, wynoszącej 13 złotych brutto.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Elżbieta Łukowska/zr

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 zamknackw

To co to za komornik?

Wskaż komornikowi aby zajął pojazd, i sprawdził nieruchomości, skoro ma jaguara to pewnie mieszkanie też. Jak ma mieszkanie rozpocznij egzekucję z nieruchomości.

A najlepiej daj sprawę prawnikowi do obsługi lol.

! Odpowiedz
2 17 glos_rozsadku

mi nie zapłacili na umowie zleceniu i co mam zrobić? Był wyrok sądowy, komornik stwierdził, że nie będzie rozwalać drzwi do mieszkania, bo za mała kwota, a dłużnik jeździ sobie nowym jaguarem XF.

! Odpowiedz
1 11 kzabor

Zmień komornika, a jak zrobi mu blokadę konta lub zajmie Jagura to od razu odda.

! Odpowiedz
0 13 glos_rozsadku odpowiada kzabor

zrobił blokadę konta i nic to nie dało.
I co znowu mam płacić 100zł nowemu komornikowi? Temu musiałem dać 100zł by się w ogóle zajął tą sprawą.

! Odpowiedz
0 3 samsza odpowiada glos_rozsadku

Prof. Robert Gwiazdowski podał kiedyś rozwiązanie. Nieważne jak małe roszczenie, można wystąpić do sądu o orzeczenie bankructwa całości (!) firmy, opłaty są niskie. Proces ten zmusza właściciela do podjęcia wielu angażujących działań. Każdy wybiera spłatę "natręta", bo to szybsze i tańsze. Choć nie wiem czy to jeszcze działa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.