REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Coraz więcej samorządów chce zakazu korzystania z paliw stałych

2021-12-03 10:17
publikacja
2021-12-03 10:17
Coraz więcej samorządów chce zakazu korzystania z paliw stałych
Coraz więcej samorządów chce zakazu korzystania z paliw stałych
fot. Serhii Krot / / Shutterstock

Coraz więcej samorządów decyduje się na to, by zakazać korzystania z paliw stałych; chodzi o kotły na paliwa stałe czy np. kominki - stwierdził w piątek prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Na rynku jest coraz więcej kotłów wysokiej jakości - dodał.

Szef Urzędy Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) pytany podczas piątkowej audycji w Polsat News o kotły na paliwo stałe wskazał, że "coraz więcej samorządów decyduje się na to, by zakazać możliwości korzystania z paliw stałych".

"Niekiedy to są kotły na paliwa stałe związane z ogrzewaniem, ale niekiedy to są nawet już kominki" - zaznaczył Chróstny. Dodał, że zmienia się nasza świadomość i podejście do zdrowia, a skutki zanieczyszczonego powietrza są bardzo poważne.

Jak przypomniał Chróstny, kotły na paliwa stałe sprzedawane w sklepach i na aukcjach muszą spełniać surowe wymagania, co jest kontrolowane przez PIH i UOKiK.

Pytany o kontrole, w wyniku których z rynku eliminowane są nielegalne kotły, Chróstny zaznaczył, że inspektorzy działają nie tylko stacjonarnie, ale prowadzą też kontrole w internecie. "To jest rocznie ok. 4 tys. ofert w internecie zweryfikowanych przez nas. 700 na różnych portalach czy to aukcyjnych, czy sprzedażowych to są te, które zostały zakwestionowane. Bardzo często tego typu oferty są usuwane z sieci" - powiedział szef UOKiK.

Według Chróstnego coraz więcej kotłów wysokiej jakości jest oferowanych na rynku. "Problem, który występuje z gorszą jakością, dotyczy często osób, które chałupniczo dorabiają sobie w ten sposób, że produkują lokalnie jakieś kotły na indywidualne zamówienie, ale to jest proceder, który z czasem również będzie eliminowany" - stwierdził. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (8)

dodaj komentarz
ajwaj_
Dobry czas na zakazy, nakazy w energii PISi
Atomówka jest w dyrekcji, wegiel drogi + FAKE CO2, moze gaz ?
Nie bardzo, gazik Sasina tani niestety nie jest
__________
"""Styczniowe kontrakty futures na holenderski indeks hubu TTF notowane były po 1,060 USD za tysiąc metrów sześciennych, by kilka minut
Dobry czas na zakazy, nakazy w energii PISi
Atomówka jest w dyrekcji, wegiel drogi + FAKE CO2, moze gaz ?
Nie bardzo, gazik Sasina tani niestety nie jest
__________
"""Styczniowe kontrakty futures na holenderski indeks hubu TTF notowane były po 1,060 USD za tysiąc metrów sześciennych, by kilka minut później spaść do 1,055 USD.
Było to 4,8 procent poniżej ceny rozliczeniowej z poprzedniego dnia, która wynosiła 1 108 dolarów. W ciągu dwóch godzin handlu maksimum wyniosło około 1.080 dolarów, 2,6 procent poniżej ceny szacunkowej.""
ajwaj_
Wegry maja wieloletnie kontrakty, Serbia 270 $/1 000m3,
Bialorus ca 120 $/1 000cmb
PISia kilka miesiecy umowy
piotr_malkontent
Radni mają prąd z gniazdka a ciepło z kaloryfera... a większość z nich uważa, że to państwo (albo nawet Łunia) jest zdrojem wszelakiego dobra.
ddaamm
Kto im dał władze decydować za wolnych ludzi…
darius19
wiec sie wolicie truc? Bo u mnie naokolo mnostwo palacych plastikami i innymi odpadami. A jakosc powietrza. Szkoda gadac. Nasz kraj - fatalny przyklad.
1984
Aha, palą plastikami i jeszcze nikt nie podkablował... T34 po powiece mi przejechał.

Od kilku lat w Krakowie jest zakaz używania paliw stałych. Tak rygorystyczny, że nawet grila rozpalić nie można. I to miasto ciagle należy do najbardziej zatrutych w Polsce. Najgorzej na al. Krasińskiego gdzie mierzy się smog komunikacyjny.
Aha, palą plastikami i jeszcze nikt nie podkablował... T34 po powiece mi przejechał.

Od kilku lat w Krakowie jest zakaz używania paliw stałych. Tak rygorystyczny, że nawet grila rozpalić nie można. I to miasto ciagle należy do najbardziej zatrutych w Polsce. Najgorzej na al. Krasińskiego gdzie mierzy się smog komunikacyjny. Powietrze znacznie bardziej zatrute niż na Śląsku gdzie hajcują węglem ile wlezie.

http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/archives

Średnioroczne steżenie PM10 ponad normę. Jeszcze w Warszawie na Niepodległości (też smog komunikacyjny) średnioroczna przekroczona. Na Krasińskiego było najwięcej przekroczeń dobowej normy PM10, najwyższe w Polsce stężenie NO2 oraz przekroczenia normy dla PM2.5 i BaP... A tam od kilku lat całkowity zakaz paliw stałych, a sytuacja praktycznie się nie poprawiła. A w najbardziej zanieczyszczonych w Małopolsce Nowym Targu poprawa gigantyczna: PM10 w normie, PM2.5 niższy niż w Krakowie i blisko normy... Tam można używać paliw stałych ale nie można montować starych kotłów niespełniajacych normy Ecodesign.

Co dają te zakazy skoro tam gdzie nie obowiązują poprawa jest szybsza?
bankster-kreator
... każdemu równo nosa utrze, bogatych zdusi jutro a biednych pojutrze. - Aleksander Fredro.

Powiązane: Ochrona klimatu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki