Coraz więcej mieszkań w ramach programu "Mieszkanie Plus"

Do tej pory BGK Nieruchomości podpisało 81 listów intencyjnych oraz dwie umowy inwestycyjne; BGKN dysponuje już niemal 450 ha gruntów wytypowanych pod budowę mieszkań – powiedziała PAP rzecznik spółki Ewa Syta. Dodała, że obecnie w trakcie weryfikacji są kolejne 622 lokalizacje.

Coraz więcej mieszkań w ramach programu "Mieszkanie Plus"
Coraz więcej mieszkań w ramach programu "Mieszkanie Plus" (YAY Foto)

Jak wskazała rzecznik, od czerwca 2016 r. w ramach realizacji programu "Mieszkanie Plus" wypracowano model inwestycji funduszu oraz elastyczną formułę współpracy z samorządami. Ponadto podpisano listy intencyjne z 64 gminami oraz ze spółkami z udziałem Skarbu Państwa, m.in. z Agencją Mienia Wojskowego, Polskim Holdingiem Obronnym oraz Regionalnym Funduszem Gospodarczym SA w Częstochowie.

– Na mocy tych porozumień BGK Nieruchomości dysponuje już niemal 450 ha gruntów wstępnie wytypowanych pod budowę mieszkań – poinformowała rzecznik. BGKN szacuje, że na działkach może powstać do 60 tys. lokali mieszkalnych.

Wśród miejscowości, które podpisały już listy intencyjne, są duże miasta, takie jak: Wrocław, Kraków, Poznań, Gdańsk, Katowice, oraz mniejsze miejscowości: Kobyłka, Pelplin, Trzebinia, Konin, Ciechanów.

Syta poinformowała, że obecnie w trakcie weryfikacji są kolejne 622 lokalizacje, które mają być zagospodarowane pod budowę mieszkań. – Tak jak w przypadku każdej inwestycji realizowanej na rynkowych zasadach, zgłoszone grunty zostają poddane gruntownym analizom ekonomicznym i prawnym – wyjaśniła. Zaznaczyła, że w przypadku pomyślnego zakończenia weryfikacji, rozpoczną się negocjacje mające na celu uzyskanie optymalnej ceny za zgłoszone nieruchomości. Proces weryfikacji jest kwestią indywidualną – może trwać tydzień, ale może trwać nawet pół roku.

Rzecznik wskazała także, że BGKN prowadzi obecnie rozmowy z kilkunastoma kolejnymi spółkami zainteresowanymi udziałem w programie, jednak na tym etapie nie można ujawniać szczegółów. – Mamy też kilka ofert od deweloperów, którzy są zainteresowani współpracą w programie – dodała.

Do tej pory BGK Nieruchomości podpisało 81 listów intencyjnych, w tym 64 z jednostkami samorządu terytorialnego i 17 z PKP. W tym momencie 622 lokalizacje są w trakcie weryfikacji. Obecnie są podpisane 2 umowy inwestycyjne w Białej Podlaskiej i Jarocinie. W Białej Podlaskiej powstanie około 186 mieszkań, w Jarocinie około 258 lokali.

Umowa Ramowa o Współpracy w zakresie realizacji programu "Mieszkanie Plus" pomiędzy PKP SA a BGKN oraz kolejową spółką deweloperską Xcity została podpisane na początku lutego 2017 r. PKP przekazało ok. 250 ha gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Według szacunków na tych terenach może powstać nawet ok. 40 tys. mieszkań.

W umowie tej wskazano 17 konkretnych lokalizacji, na których może być realizowany program "Mieszkanie Plus" (m.in. Poznań - Wolne Tory, Warszawa - Odolany, Katowice - Asnyka). Dodatkowo w umowie są wymienione również inne miejscowości, w których BGKN jest zainteresowany realizacją inwestycji mieszkaniowych we współpracy z PKP.

– W tych miejscowościach PKP sukcesywnie analizuje grunty, jakie ma w swoich zasobach, pod względem potencjalnej możliwości ich wykorzystania w programie "Mieszkanie Plus", a następnie przesyła taką propozycję do BGKN – tłumaczyła Syta. Dodała, że w przypadku ostatecznego zakwalifikowania danej nieruchomości do programu, odrębnie dla każdej takiej lokalizacji będzie podpisana umowa inwestycyjna.

Prowadzenie inwestycji obejmie Narodowy Operator Mieszkaniowy

Operacyjne prowadzenie inwestycji oraz zarządzanie wybudowanym zasobem będzie zadaniem m.in. Narodowego Operatora Mieszkaniowego. Obecnie pilotażowo tę funkcję pełni BGK Nieruchomości, wykorzystujący swoje struktury (spółka BGK Nieruchomości, Fundusz Inwestycyjny Zamknięty).

Celem rządu jest, aby w 2030 r. liczba mieszkań przypadających na 1 tys. mieszkańców osiągnęła średnią unijną, czyli 435 mieszkań, wobec średniej 363 mieszkań obecnie.

Uchwałę ws. Narodowego Programu Mieszkaniowego (NPM) rząd przyjął pod koniec września br. Zakłada ona zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o średnich i niskich dochodach oraz poprawę stanu technicznego zasobów mieszkaniowych wraz ze zwiększeniem ich efektywności energetycznej.

Jedną ze składowych Narodowego Programu Mieszkaniowego jest program "Mieszkanie Plus", zgodnie z którym powstaną m.in. tanie mieszkania na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności. Średni czynsz, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, w mieszkaniu na wynajem ma wynieść od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania stawka czynszu ma wynieść ok. 12 - 24 zł za metr kw.

Do udziału w programie preferowane będą rodziny wielodzietne i rodziny o niskich dochodach, ale prawo ubiegania się o najem mają mieć wszyscy obywatele. Lokale mają być budowane m.in. na gruntach wniesionych do Narodowego Funduszu Mieszkaniowego m.in. przez Skarb Państwa i gminy. Zgodnie z założeniami programu Mieszkanie plus, inwestycje mieszkaniowe będą realizowane na gruntach pozyskanych z trzech źródeł: jednostek samorządu terytorialnego, Skarbu Państwa i spółek z jego udziałem oraz inwestorów prywatnych.

kfk/ skr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~iou

niech pkp da ziemie, to sie si wybudujemy. nie bedzie problemu z najemcami-dluznikami

! Odpowiedz
6 5 ~kodziarz

A niby z jakiej paki ma finansować mieszkanie jakimś pisowskim dzieciorobom ?

! Odpowiedz
2 6 ~xxx

Program i tak zostanie utopiony przez najmujących - niepłacących. Eksmisje tylko sądownie (zwykle 2 lata) i tylko z lokalem zastępczym, liczne wyjątki dla osób z dziećmi, chorymi, itd.

! Odpowiedz
4 3 ~ela

Naucz się trochę prawa, a potem udzielaj

! Odpowiedz
1 1 ~niepelnosprawny_org

poproszęo lokalizacje na podkarpaciu, tu najbardziej potrzeba mieszkań, tzw. Polska B może być w końcu nawet Polską C i D...

! Odpowiedz
1 10 ~wikiliki

Zgadzam się, mieszkałem 7lat w Austrii, sprawa wyglądała następująco: wynajmowalem od państwa za 500E miesiecznie, wprowadzając się zapłaciłem wkład własny 30tys euro,gdy zmienialem mieszkania oddali mi wkład, zmieniłem miejsce pracy zmieniłem mieszkanie, tak to powinno wyglądać a nie kredyty na 30lat, program jest dobry oby tylko kolejne rządy go kontynuowaly

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~adam

przecież takie coś istnieje w PL tylko pod nazwą TBS - Towarzystwo Budownictwa Społecznego.... tylko ileś lat temu zamknęli ten program bo wprowadzili dopłaty do kredytów i dawno nic nie budowali. teraz właśnie to rusza na nowo :)

! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
12 12 ~Autor

Komunizm pełną parą...

! Odpowiedz
7 12 ~Recenzent

za PO to był nazizm hitlerowski pełną parą więc wolę taki jak to określiłeś" komunizm "

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl