Coraz więcej gospodarstw domowych oszczędza, a także planuje oszczędności

2019-11-08 09:28
publikacja
2019-11-08 09:28

Coraz więcej gospodarstw domowych oszczędza, a także coraz więcej planuje oszczędności - wynika z badań Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych i Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.

/ Shutterstock

"30,2 proc. polskich gospodarstw domowych biorących udział w badaniu uważa, że w nadchodzącym roku zdoła zaoszczędzić jakiekolwiek pieniądze. To o 1/3 więcej niż przed rokiem i prawie trzykrotnie więcej niż przed dziesięciu laty. Polacy oszczędzają też coraz więcej – średnio 14,0 proc. swych dochodów (wobec 11,8 proc. przed rokiem)" - napisano w raporcie.

Wyniki badania wskazują, że gospodarstwa domowe coraz lepiej oceniają także swoją obecną sytuację finansową. Odsetek tych, którzy wpadają w długi, wyniósł w III kwartale 2019 r. 5,3 proc. wobec 7,6 proc. przed rokiem.

"W świetle wyników obecnego badania w zakresie oceny klimatu do oszczędzania, jak i salda w zakresie zbilansowania bieżących dochodów i wydatków gospodarstw domowych, które wzrosło czwarty kwartał z rzędu (po korekcie w połowie ubiegłego roku), należy oczekiwać, że coraz więcej gospodarstw będzie oszczędzać i będą one zwiększać swoje oszczędności" - napisano w komentarzu.

map/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (20)

dodaj komentarz
witasl
Ludziom sie troszeczke poprawiła sytuacja finansowa w ostatnich miesiacach. Dodatkowo przeciez w lipcu weszły ppk w co jak widac Polacy zaczynaja wierzyc, a to tez przeciez forma oszczednosci
pluto85md
Oszczedzaja w ankietach, a w danych nbp nic nadzwyczajnego sie nie dzieje, tzn. mamy sredniomiesiecznie kilka mld zl wiecej niz rok temu, mniej wiecej tyle ile wynosci przyrost wyplat. Ja tez na koncie biezacym mam wiecej niz rok temu gdy dostalem nizsza wyplate. Takie oszczednosci maja Polacy.
bha
Prędzej mała garstka procentowa oszczędza coraz więcej na tej reszcie.
silvio_gesell
To oczywiste, że oszczędzają, bo wzrost wynagrodzeń przewyższa inflację.
pan_stanislaw_bezdomny
A jedno i drugie przewyższa też stopy.
silvio_gesell odpowiada pan_stanislaw_bezdomny
Tak, przewyższa nie tylko stopy, ale i rentowności dziesięciolatek. Nasza giełda jest zaskakująco słaba jak na takie warunki.
pan_stanislaw_bezdomny odpowiada silvio_gesell
Bo rynek dyskontuje wszystko.
silvio_gesell odpowiada pan_stanislaw_bezdomny
No właśnie że nie, bo nie byłoby trendów.
pan_stanislaw_bezdomny odpowiada silvio_gesell
No właśnie że tak, czerwone łapki tylko mnie w tym utwierdzają.
silvio_gesell odpowiada pan_stanislaw_bezdomny
Bo wyraźnie masz rację, że obecnie wszystko jest w cenach. Co nie znaczy, że tak jest zawsze. W trendzie dostałbyś zielone łapki.

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki