REKLAMA

Coraz więcej Włochów emigruje z kraju

2019-12-16 14:26
publikacja
2019-12-16 14:26
Coraz więcej Włochów emigruje z kraju
Coraz więcej Włochów emigruje z kraju
fot. Nino Barbieri / / Wikimedia Commons

Coraz więcej Włochów emigruje z kraju, spada liczba przybywających do Włoch migrantów z Afryki - taki obraz nakreślił krajowy Instytut Statystyczny Istat w dorocznym raporcie, ogłoszonym w poniedziałek w Rzymie.

Jak odnotowano, w ciągu ostatnich dziesięciu lat Włochy opuściło na stałe 816 tysięcy osób; przede wszystkim w poszukiwaniu pracy. W minionym roku za granicę przeprowadziło się 157 tysięcy osób; trzy czwarte z nich to Włosi. Jest wśród nich około 30 tysięcy osób z wyższym wykształceniem.

Najwięcej włoskich emigrantów pochodzi z regionów Lombardia, Wenecja Euganejska i Sycylia.

Większość Włochów wybiera Wielką Brytanię. W zeszłym roku zamieszkało tam 21 tysięcy obywateli Italii. Społeczność włoska w Zjednoczonym Królestwie liczy około 700 tysięcy osób. Kolejne kraje, do których się przenoszą Włosi to Niemcy, Francja, Szwajcaria i Hiszpania, a także Brazylia, USA, Australia i Kanada.

Spada natomiast liczba przybyszów z kontynentu afrykańskiego; w zeszłym roku wskaźnik ten był niższy o 17 punktów procentowych w porównaniu z rokiem poprzednim. Po okresie 2015-2017, który minął pod znakiem rekordowej fali migracyjnej, została ona zatrzymana w zeszłym roku. W 2018 roku przypłynęło do Włoch około 23 tysięcy migrantów, czyli ponad pięć razy mniej niż w latach poprzednich.

Kolejnym odnotowanym przez Istat zjawiskiem migracyjnym na terenie kraju jest masowy odpływ mieszkańców południa Włoch na północ. W 2018 roku przeniosło się 117 tysięcy ludzi głównie z Sycylii i Kampanii. Odsetek ten stale rośnie.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Korespondencja z Włoch

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki