Coraz więcej Włochów emigruje z kraju

Coraz więcej Włochów emigruje z kraju, spada liczba przybywających do Włoch migrantów z Afryki - taki obraz nakreślił krajowy Instytut Statystyczny Istat w dorocznym raporcie, ogłoszonym w poniedziałek w Rzymie.

Jak odnotowano, w ciągu ostatnich dziesięciu lat Włochy opuściło na stałe 816 tysięcy osób; przede wszystkim w poszukiwaniu pracy. W minionym roku za granicę przeprowadziło się 157 tysięcy osób; trzy czwarte z nich to Włosi. Jest wśród nich około 30 tysięcy osób z wyższym wykształceniem.

Najwięcej włoskich emigrantów pochodzi z regionów Lombardia, Wenecja Euganejska i Sycylia.

Większość Włochów wybiera Wielką Brytanię. W zeszłym roku zamieszkało tam 21 tysięcy obywateli Italii. Społeczność włoska w Zjednoczonym Królestwie liczy około 700 tysięcy osób. Kolejne kraje, do których się przenoszą Włosi to Niemcy, Francja, Szwajcaria i Hiszpania, a także Brazylia, USA, Australia i Kanada.

Spada natomiast liczba przybyszów z kontynentu afrykańskiego; w zeszłym roku wskaźnik ten był niższy o 17 punktów procentowych w porównaniu z rokiem poprzednim. Po okresie 2015-2017, który minął pod znakiem rekordowej fali migracyjnej, została ona zatrzymana w zeszłym roku. W 2018 roku przypłynęło do Włoch około 23 tysięcy migrantów, czyli ponad pięć razy mniej niż w latach poprzednich.

Kolejnym odnotowanym przez Istat zjawiskiem migracyjnym na terenie kraju jest masowy odpływ mieszkańców południa Włoch na północ. W 2018 roku przeniosło się 117 tysięcy ludzi głównie z Sycylii i Kampanii. Odsetek ten stale rośnie.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil