Coraz więcej Ukraińców osiedla się w Polsce

Od początku roku liczba obywateli Ukrainy posiadających ważne zezwolenia na pobyt długoterminowy wzrosła o 12 proc. i przekroczyła 200 tys. osób. Przeważają osoby w przedziale wiekowym 20-39 lat. Najchętniej wybieranym regionem do zamieszkania jest województwo mazowieckie.

(fot. Łukasz Solski / FORUM)

Dane nie dotyczą osób przebywających w kraju tymczasowo w ramach ruchu bezwizowego lub na podstawie wiz. Tego typu krótkoterminowe pobyty charakteryzujące się dużą cyrkulacją są najczęstsze w przypadku obywateli Ukrainy. Coraz więcej z nich chce jednak pozostać w kraju na dłuższy czas.

Świadczy o tym rosnąca liczba wniosków o zezwolenia na pobyt, a także liczba osób już posiadających takie zezwolenia. Obecnie nieco ponad 200 tys. obywateli Ukrainy posiada ważne dokumenty uprawniające do długoterminowego pobytu w kraju. Według stanu na 1 stycznia 2019 r. i 2018 r. było to odpowiednio 179 tys. i 145 tys. osób.

Cudzoziemcy chcący osiedlić się i zalegalizować swój pobyt w Polsce składają w urzędach wojewódzkich wnioski o zezwolenia na pobyt. Osoby spełniające warunki wydania zezwolenia otrzymują dokumenty potwierdzające ich prawo pobytu w kraju. Zdecydowana większość obywateli Ukrainy posiada zezwolenia na pobyt czasowy (maksymalnie do 3 lat) – 158 tys. osób. Nieco ponad 42 tys. dysponuje prawem pobytu stałego i rezydenta długoterminowego.

Najbardziej popularnymi regionami wśród obywateli Ukrainy są województwa: mazowieckie – 45 tys. osób, wielkopolskie – 22 tys., małopolskie – 21,5 tys., dolnośląskie – 15,5 tys. oraz śląskie – 14 tys. Około 57 proc. stanowią osoby w przedziale wiekowym 20-39 lat, prawie 30 proc. w przedziale 40-59 lat, a 11 proc. poniżej 20. roku życia. Przeważają mężczyźni – 115 tys. osób (57 proc.), w porównaniu do 86 tys. kobiet.

Obywatele Ukrainy stanowią obecnie 50 proc. populacji cudzoziemców posiadających ważne zezwolenia na pobyt w Polsce.

Źródło: Bankier24
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 5 petrolnuts

A czy Ukraińcy kupują mieszkania? Czy wynajmują tylko?

! Odpowiedz
12 6 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
11 50 cyklonb

Nie popierał inwazji Ukraińców i został usunięty.

! Odpowiedz
44 81 msciwy_ogorek

Super! Zapraszamy i przywieźcie ze sobą całą rodzine nawet najdalszą. Skoro Polki nie chcą rodzić dzieci może Ukrainki nam w tym pomoga.

! Odpowiedz
10 80 iwonka50

Chcą, chcą. Tylko dopiero teraz, nie wiadomo czy nie za późno, zmienia się klimat wokół rodziny. Ja np. mam 3 ale musiałam walczyć nawet z własną matką, która uważała że mam o 2 za dużo.

! Odpowiedz
47 36 zamknackw odpowiada iwonka50

Wow, ale zmiana klimatu. Gradacja społeczeństwa na tych co dostają od rządu 500 zł na dziecko tj. 500 zł x 12 = 6000 zł x 18 =108 000 zł od państwa w ciągu 18 lat. Pieniądze z puchy nie pochodzą, to jest zwykły dodruk kasy, efektem jest inflacja. A ci co nie dostają 500 plus bo dzieci nie mają, to jeszcze utrzymują ze swojej pracy rodziny 500 plus.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 69 iwonka50 odpowiada zamknackw

Moje dzieci rodziły się dłuugo przed epoką 500+.
Nie mam szans na taką kwotę 108 tys.
Ale cieszę się, że jest również że względu na rynek pracy. W końcu kobiety nie muszą żebrać o 5 zł/h. Od razu płace w różnych dronkach poszły w górę, bo zmniejszyła się liczba chętnych do pracy za miskę kartofli.

! Odpowiedz
23 39 talmud odpowiada zamknackw

dzieci to przyszle pokolenie bez ktorego spoleczenstwo rozpadnie sie - twoj wygodny/konspumpcyjny styl zycia zaowocuje na starosc - kogos innego dzieci nie powinny placic twojej emerytury ani dostarczac tobie zadnych uslug - ktos inny poniosl koszty ich wychowania /wyksztalcenia......

! Odpowiedz
9 27 eko89 odpowiada talmud

Przepraszam ale czy wydawanie pieniędzy na podstawowe rzeczy do życia a zarazem pracowanie oraz płacenie podatków uważasz jako konsumpcyjny styl życia. To po co ten cały system emerytalny. Znieść go.Po co mam płacić. Jak chcesz aby w przyszłości miał osobistego płatnika. To na kogo teraz płace a wiem na tych teraz są na emeryturze. Czyli mam tryskać spermą i budować kolonie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.