Coraz więcej Amerykanów oddaje paszporty. Przez podatki

Chociaż amerykański paszport to wciąż jeden z najcenniejszych dokumentów na świecie, liczba osób, które z niego rezygnują stale rośnie.

Co trzy miesiące Departament Skarbu publikuje imienną listę obywateli, którzy zrzekli się obywatelstwa Stanów Zjednoczonych. Jak wynika z najnowszej „listy wstydu” – jak potocznie za oceanem nazywany jest dokument – od kwietnia do czerwca amerykański paszport oddało 1131 osób.

Dla porównania w analogicznym okresie ubiegłego roku ich liczba wynosiła zaledwie 188, a w pierwszym kwartale 679. Co więcej, już pierwsza połowa 2013 r. przyniosła więcej rezygnacji niż lata poprzednie.

Liczba Amerykanów, którzy zrzekli się obywatelstwa
źródło: federalregister.gov

Istotny wzrost liczby rezygnacji z obywatelstwa w Stanach Zjednoczonych odnotowuje się od 2008 r., od kiedy obowiązuje prawo Amerykanom zarabiającym za granicą odprowadzać identyczne podatki, jak ich rodakom mieszkającym w kraju. Sytuacja ta prowadzi do licznych paradoksów - obywatel Stanów Zjednoczonych, który od lat żyje np. w Wielkiej Brytanii i sprzeda swój londyński dom, musi "Wujowi Samowi" zapłacić od tego podatek. Jest to tym bardziej kuriozalna, że brytyjski fiskus takiego podatku nie wymaga.

Aby zrzec się amerykańskiego obywatelstwa, nie wystarczy jedynie złożenie podpisu w konsulacie lub ambasadzie. USA są jednym z niewielu państw świata, w których obowiązuje tzw. "podatek emigracyjny". Uiszczany jest on od kwoty, jaką były obywatel uzyskałby, sprzedając wszystkie swoje aktywa w dniu zrzeczenia się obywatelstwa.

W niektórych okolicznościach krok może się opłacać. Jeden ze współzałożycieli Facebooka, urodzony w Brazylii Eduardo Saverin, zrzekł się amerykańskiego obywatelstwa tuż przed giełdowym debiutem internetowego giganta. Dzięki temu ruchowi zapłaci jedynie 15-procentowy podatek emigracyjny, lecz nie będzie musiał płacić dwa razy wyższego podatku od zysków kapitałowych.

/mz

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~jack

wszędzie ryja pchają i zatruwają życie innym

! Odpowiedz
0 0 ~000999

p...... ameryke! i gumofilce tyż! walić ich

! Odpowiedz
0 0 ~Raff

Czlowiek nie moze miec wlasnego zdania bo zaraz naskoczy go taki "asertywny" i zakrzyczy wyzwiskami.Szkoda dyskutowac z takimi

! Odpowiedz
0 0 ~asertywny

Raff w którym miejscu i kogo zwyzywałem ? Jeżeli kogoś obraziłem używając sformułowania człowiek to przepraszam
Jak już się wypowiadamy to publicznie to wypowiedzi powinny być w miarę obiektywne i choć odrobinę sensowne a nie bawmy się w dziennikarzy śledczych wystarczająco dużo ich w mediach.

! Odpowiedz
0 0 ~kartoflana polska odpowiada ~asertywny

ale porównałeś go do Antoniego Majaczerewicza a to może być zniewaga :)

! Odpowiedz
0 0 ~Ryży odpowiada ~kartoflana polska

Odezwała się inteligencja w gumofilcach niejaki kartoflany osiol.

! Odpowiedz
0 0 ~asertywny odpowiada ~kartoflana polska

Porównanie to nie wyzwisko, chyba że się coś zmieniło ?
Z drugiej strony to polityk a teoretycznie to ta najlepsza cząstka społeczeństwa, wybrańcy.

! Odpowiedz
0 0 ~asertywny

Człowieku tam żyje 320 milionów ludzi plus cała masa nielegalnych emigrantów, te kilka osób nic nie znaczy, nie ma poza tym odnośnika od innych krajów, a ty snujesz teorie spiskowe prawie jak Antoni M. Tylko że on coś z tego ma a TY ?

! Odpowiedz
0 0 ~fsda

jak widać miarka się przebrała. obywatele nie chcą mieć nic wspólnego z państwem ktore szpicluje inwigiluje cenzuruje manipuluje i w sumie wszytko za naszymi plecami. a potem ściga bohaterów którzy przekażą "wiadomości" ludziom. jak widać stany się już przejadły czas na nowe centrum świata. póki co to bogacze i nakomitości wybierają rosję oraz kraje bliskiego wschodu. czyżby nowy pępek świata oparł się o nowo powstała unię BRICS?

Pokaż cały komentarz !
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil