REKLAMA

Coraz trudniej o chińskie panele fotowoltaiczne. Firmy przygotowują się na wzrost cen

2021-10-22 10:47
publikacja
2021-10-22 10:47
Coraz trudniej o chińskie panele fotowoltaiczne. Firmy przygotowują się na wzrost cen
Coraz trudniej o chińskie panele fotowoltaiczne. Firmy przygotowują się na wzrost cen
fot. GLF Media / / Shutterstock

Chińscy producenci paneli podnoszą ceny i zrywają kontrakty z europejskimi odbiorcami. Winne są drożejące surowce, kłopoty z prądem w chińskich fabrykach oraz krzem, który stał się surowcem politycznym. W przyszłym roku na pewno będzie drożej.

Problemy z łańcuchami dostaw, jakie pojawiły się podczas pandemii koronawirusa, to nie koniec kłopotów branży energii odnawialnej. Kryzys energetyczny dotyka teraz Chiny, co wpływa na ograniczenia produkcji chińskich fabryk. A ponieważ Chiny są głównym dostawcą paneli fotowoltaicznych, to już odbija się to na europejskim rynku.

WysokieNapiecie.pl

- Od początku 2020 roku z powodu koronawirusa nastąpiły problemy w dostawach paneli fotowoltaicznych. Koszty logistyki wzrosły ekstremalnie. Do tego doszły także wyższe koszty konstrukcji, ponieważ zdrożała stal i aluminium. Za sporą część światowej produkcji wafli krzemowych odpowiada kilka regionów w Chinach, gdzie obecnie częste są wyłączenia prądu. Z powodu przerw w dostawach energii regiony te nie są w stanie produkować wystarczającej ilości potrzebnych do modułów fotowoltaicznych wafli krzemowych - mówi Krzysztof Dziaduszyński, członek zarządu eSoleo.

Krucho z waflami

Dodatkowo wzrastające ceny krzemu także istotnie wpływają na cenę końcową modułów fotowoltaicznych - wskazuje Dziaduszyński.

Agencja Bloomberg wylicza, że od początku sierpnia ceny krzemu wzrosły o około 300 procent. Co więcej, po ujawnianiu przez dziennikarzy warunków pracy w położonym w zachodnich Chinach, a zamieszkanym głównie przez muzułmańskich Ujgurów regionie Sinkiang, Departament Pracy USA dodał polikrzem z Chin do listy towarów wytwarzanych przez pracę dzieci lub pracę przymusową.

- W efekcie duzi inwestorzy z funduszy inwestycyjnych dali czerwone światło na stosowanie polikrzemu z Chin, co komplikuje inwestycje na wielu rynkach, gdzie są obecni, także w Polsce - wyjaśnia Krzysztof Dziaduszyński.

Firmy zajmujące się fotowoltaiką w Polsce przygotowują się na wzrost cen. Niektórzy liczą, że to tylko przejściowe kłopoty, a problemy z ustaleniem dostaw to zwykłe przeciąganie negocjacji przed końcem roku. Inni przeliczają już chińskie ceny na złotówki.

Czy starczy paneli dla wszystkich? Dlaczego Chińczycy trzymają nas w niepewności? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Źródło:
Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
darek_lagos
Dwa miesiące temu pisaliście, że w Chinach drastycznie spadają ceny paneli pv, co spowoduje znaczny wzrost ilości farm i pokrycie zapotrzebowania na tanią energię w chrl. Teraz drastycznie spadł popyt na pv w Polsce, to trzeba straszyć ludzi: "bierzcie, bo za chwilę będzie za miliony i nawet nie kupisz bo znikną Dwa miesiące temu pisaliście, że w Chinach drastycznie spadają ceny paneli pv, co spowoduje znaczny wzrost ilości farm i pokrycie zapotrzebowania na tanią energię w chrl. Teraz drastycznie spadł popyt na pv w Polsce, to trzeba straszyć ludzi: "bierzcie, bo za chwilę będzie za miliony i nawet nie kupisz bo znikną jak ekogroszek z Castoramy" . Nie dostrzegłem nigdzie że" artykuł sponsorowany". Było gdzieś w tekście?
jas2
Aż trudno uwierzyć, że "superekologicznej" Europie, nikt nie produkuje ogniw fotowoltaicznych, a w tych niedobrych Chinach 90%.
newcommer
To jak Morawiecki, polexitu nie będzie więc zaczynam negocjacje....UE robi dokładnie to samo fit for 55 czyli kupujemy bo musimy. Tak działał system planowania za komuny.
marszalek2020
Z tymi panelami skończy się jak z benzyną i dieslem. Pamiętam te argumenty - bierz samochód diesla chociaż jest droższy bo paliwo o połowę tańsze - w dłuższym terminie na pewno zarobisz.
I co? Jajo. Teraz cena paliwa ta sama :)
ryszard-taryfiarz
No i tyle było by z tej papierowej unijnej ekologii. Proszę się rozejść.
bha
Patrzeć tylko jak recykling zacznie hossę.
300_pala
Bez łaski . W Polsce są dwie fabryki
ryszard-taryfiarz
Ale nie wafli krzemowych, znaczy komponentów z których bruk-bet czy selfa robi swoje ogniwa.
300_pala odpowiada ryszard-taryfiarz
A HAN PLAST Z CZEGO ROBI?
jasiek2017
hahhaah te montownie z chinskich podzespolów nazywasz fabrykami ?

Powiązane: Fotowoltaika

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki