Coraz mniej czasu, by zatrzymać Nord Stream 2

Jest coraz mniej czasu, by zatrzymać projekt Nord Stream 2 - ocenia dziennik "Washington Examiner" po decyzji władz w Kopenhadze o zgodzie na ułożenie tego gazociągu w duńskich wodach.

(Nord Stream 2)

Po zgodzie strony duńskiej projekt Nord Stream 2 wydaje się nieunikniony - czytamy w wydaniu internetowym "Washington Examiner".

Portal przywołuje słowa Nikosa Tsafosa, eksperta z Center for Strategic and International Studies (CSIS). Uważa on, że "oprócz wyrażania sprzeciwu Stany Zjednoczone tak naprawdę nie próbowały zatrzymać tego projektu w sensowny sposób". "Od dwóch lat słyszeliśmy o nadchodzących sankcjach na Nord Steam 2. One jednak nie nadeszły" - dodaje.

W środę zastępca sekretarza stanu USA John Sullivan przed komisją spraw zagranicznych amerykańskiego Senatu stwierdził, iż obawia się, że "osiągnęliśmy ten moment, w którym Rosja ma środki i możliwości, by wybudować gazociąg niezależnie od tego, co zrobimy".

Sullivan został desygnowany przez prezydenta USA Donalda Trumpa na ambasadora Stanów Zjednoczonych w Rosji.

Duńska Agencja Energetyki poinformowała w środę, że wydała zgodę na ułożenie gazociągu Nord Stream 2 w duńskich wodach. Gazociąg ten ma przebiegać przez wody Rosji, Finlandii, Szwecji, Danii i Niemiec. Agencja napisała w zamieszczonym na stronie internetowej oświadczeniu, że udzieliła zezwolenia na budowę 147-kilometrowego odcinka rurociągu na południowy wschód od wyspy Bornholm.

Rzecznik należącej do Gazpromu spółki Nord Stream 2, która buduje gazociąg o tej samej nazwie, przekazał, że operator otrzymał informację w sprawie decyzji i wyraził z niej zadowolenie.

Nord Stream 2 to projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej prowadzącej przez Bałtyk, z Ust-Ługi w Rosji do Greifswaldu w Niemczech, o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie.

Gazociąg miał być gotowy do końca 2019 roku, jednocześnie Rosja zamierzała znacznie ograniczyć przesyłanie gazu tranzytem rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Przeciwne budowie Nord Stream 2 są m.in.: Polska, kraje bałtyckie, Ukraina i USA.

Komisja spraw zagranicznych Senatu USA przegłosowała w lecie projekt ustawy, pozwalającej na nałożenie sankcji na podmioty zaangażowane w budowę gazociągu Nord Stream 2. Aby ustawa weszła w życie, musi ją przyjąć cały Senat, Izba Reprezentantów i podpisać prezydent.(PAP)

mobr/ sp/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 8 talmud

polin to jak 5 kolumna w unii - ciekawe co bedzie jak chinczycy pokonają największego "sojusznika" polin......

! Odpowiedz
5 10 ajwaj

""Komisja spraw zagranicznych Senatu USA przegłosowała w lecie projekt ustawy, pozwalającej na nałożenie sankcji na podmioty zaangażowane w budowę gazociągu Nord Stream 2"" :)

Obled, te firmy to sa czesciowo hamerykanskie, kal-boje oslepieni nienawiscia w "walce z wiatrakami" dadza sankcje na siebie. Co to sie porobilo.

A GAZPROM na luzaczku, otwiera 3 rurociagi wazne w 2019, NS2, SilaSyberii, Turecki Potok (z Serbia, Wegrami) itd

A akcje ? Jak bylo ca 1 m-c temu do góry, "PISy Koty (zoliborskie) mialcza - karawana jedzie dalej"

Taraz:
GAZPROM = 7,370 EUR +0,20 +2,78% ____01.11.2019, 20:07:56
m/m +12,77%
https://www.onvista.de/aktien/Gazprom-Aktie-US3682872078

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 zan

Ameryka działa racjonalnie. Stracą, ale Rosja straci jeszcze bardziej, a Europa jeszcze bardziej uzależni się od Ameryki. Dominacja światowa = profit. Pamiętaj, że to wojna. Kiedyś nawet obliczono, że beton jest nieco tańszy od kruszącego go TNT. Co z tego, że wykosztujemy się na beton skoro zmusimy przeciwnika do jeszcze większego wykosztowania.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 16 zan

W 2003 za rządów AWS Rosja proponowała Polsce budowę gazociągu przez terytorium Polski, ale rząd się nie zgodził. Dziś "polska" walczy jak lew żeby storpedować obejście przez Bałtyk. Ludzie już tak zdurnieli od jankeskiej propagandy, że złoszczą się na złą Unię która w tej sprawie nie pomaga Polsce. Polsce? Jaki interes w tej obstrukcji ma Polska? Ameryce ten gazociąg przeszkadza. To Ameryce zależy aby Europę odciąć od ruskiego gazu, a Rosję od dewiz. Polacy zamiast walczyć o stocznie, o swój przemysł, demografię itd. walczą o amerykański interes imperialny. Wyłyżeczkowane mózgi. Lobotomia. Zgroza.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 12 jkendy

Oj chyba małemu w tym przypadku wstawanie z kolan nie wyszło. Wszyscy maja go w d....

! Odpowiedz
1 7 po_co

I tak za moment usłyszymy, że Polska to największy truciciel europy. OWE się u nas nie sprawdzi i każdy rozsądny o tym wie ale nie każdy wie, że jest propozycja aby Polska również korzystała z Nord Stream.
Faktycznie dla naszego kraju to zdecydowanie bezpieczniejsze. Lepiej kupić gaz który prowadzony jest nitką omijającą Polskę niż produkować energię z własnych źródeł.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 13 zan

Ta nitka omija Polskę, bo Polska nie zgodziła się na gazociąg przez własne terytorium. Poza tym zakontraktowaliśmy gigantyczne ilości amerykańskiego gazu, więc po te spekulacje na temat kupna z NS? Żeby było straszniej? Masz proameykański rząd, wojska okupacyjne USA, 447, Mosbacher dyktuje treści ustaw, proamerykańskie media. Jankesi mogą tu już wszytsko. Jeśli niszczy się polskie wydobycie to na ich polecenie. Oni teraz odpowiadają tutaj za stan kraju.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 26 jiira

NS2 sie wydarzy. Niestety to kolejny przyklad tego jak Europa Zachodnia ma w dooopie cala Europe Wschodnia. Zawsze miala, ma i bedzie miala...Bylismy, jestesmy i bedziemy polem bitwy i rezerwuarem taniej sily roboczej.

! Odpowiedz
10 17 jiira

I to tylko potwierdza jak wazne jest posiadanie kilku opcji i dywersyfikacja. Bez gazoportu i Baltic Pipe za kilka lat bylibysmy na kompletnej lasce Putina tak jak Ukraina i Bialorus teraz.

! Odpowiedz
2 13 zan odpowiada jiira

Rosjanie proponowali w 2003 gazociąg przez Polskę, ale rząd AWS odmówił, bo... gazociąg omijał Ukrainę. Gdyby się zgodzili, to Putin byłby dziś na naszej łasce. No, ale po co myśleć, po co pamiętać, po co fakty, skoro można spamować fora jankeską propagandą. USA zablokowały sprzedaż ukraińskiego Motor Sicz Chinom, wolą aby ten zakład poszedł na złom i bezrobocie niż kooperował z Chinami i Rosjanami. To na czyjej łasce jest Ukraina. Putina? A Polska w sprawie 447 będąc szantażowana przez USA nie będzie na ich łasce?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil