Coraz mniej banków w UNIICoraz mniej banków w UNII

W EUROPIE STARA BANKOWOŚĆ TEŻ PRZEGRYWA Z NOWĄ

Na rynku bankowym Unii Europejskie trwa proces koncentracji - wynika z najnowszego raportu Eurostatu, Urzędu Statystycznego UE, obejmującego dane za 1998 r. Świadczy o tym spadek o cztery procent liczby instytucji kredytowych wszelkiego rodzaju w krajach UE. Banki kontrolowały większość aktywów, jakimi dysponowały unijne gospodarki, a ich aktywa ponad dwuipółkronie przekraczały łączną wartość PKB krajów UE. Chociaż z tradycyjnych usług bankowych nadal pochodziła większa część dochodów instytucji kredytowych, nowe produkty i usługi, dające dochody z opłat i prowizji, stawały się coraz bardziej popularne w większości krajów Unii.

Wspólny rynek, wprowadzenie euro oraz nasilenie się wewnętrznej i zewnętrznej konkurencji prowadziły w ostatnich latach do konsolidacji na unijnym rynku instytucji kredytowych. Dowodzi tego fakt, że w 1998 r. w całej UE było ich prawie o 13 proc. mniej niż cztery lata wcześniej. Najbardziej spadła liczba banków we Francji, Portugalii, Belgii i Hiszpanii, a więcej banków powstało tylko w Grecji i Irlandii.

Banki maja ogromne znaczenie w gospodarkach UE. Szczególnie widać to w Luksemburgu, finansowym centrum Unii, gdzie aktywa banków są wyższe od wartości PKB kraju aż ponad 34 - krotnie. Bankowe aktywa znacznie przewyższają tez PKB w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Belgii.

Najwyższą stopę zwrotu z kapitału w sektorze bankowym w Unii osiągnęła Finlandia, a najniższą Włochy.

Dane wskazują, że w latach 1994 - 94 w 11 na 14 krajów Unii wzrosły dochody z opłat i prowizji, typowych dla nowoczesnej bankowości. W UE przodują w niej Luksemburg i Hiszpania, gdy tradycyjne usługi bankowe najbardziej preferują Belgia i Portugalia.

MARCIN SITEK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 604,25 zł XII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil