TYLKO U NAS

WYKRESY TYGODNIACoraz głębsza recesja, inflacyjna propaganda i rekordy Orlenu

2023-05-27 06:00
publikacja
2023-05-27 06:00

Mimo że do wakacji coraz bliżej, to na rynkach wciąż wiele się dzieje i nie możemy narzekać na nudę. Dodatkowych emocji z pewnością dostarczają nam też politycy, którzy w związku ze zbliżającymi się wyborami prześcigają się obietnicach. Oto tydzień w pigułce - przedstawiamy Państwu najcieksze wykresy ostatnich siedmi dni.

Coraz głębsza recesja, inflacyjna propaganda i rekordy Orlenu
Coraz głębsza recesja, inflacyjna propaganda i rekordy Orlenu
fot. Master1305 / / Shutterstock

1. Czy 10% ma znaczenie? Czyli o inflacyjnej propagandzie słów kilka

W polityczno-ekonomicznym światku od kilku miesięcy toczy się dyskusja na temat tego, kiedy inflacja CPI w Polsce spadnie poniżej 10%. Sądzę, że ta debata jest nie tylko bezcelowa, ale wręcz przede wszystkim szkodliwa dla życia gospodarczego kraju.

Bankier.pl

2. Dane potwierdzają stagflację w USA

W pierwszym kwartale tego roku amerykańska gospodarka urosła o 1,3 proc. – wynika ze zrewidowanych danych. To nieco lepiej, niż oczekiwali ekonomiści. Nieoczekiwanie wzrósł także deflator, czyli najszersza miara inflacji w gospodarce, który już w pierwszym, szacunkowym odczycie był wyższy od oczekiwań.

Bankier.pl

3. Płace realne wciąż pod kreską mimo spadku dynamiki inflacji

Kwietniowy odczyt wzrostu dynamiki wynagrodzeń okazał się zgodny z oczekiwaniami ekonomistów i niższy od wyników z marca.  Pomimo wciąż wysokiej nominalnej dynamiki wzrostu płac po uwzględnieniu inflacji realne wynagrodzenia spadają kolejny miesiąc z rzędu. Zatrudnienie wzrosło jednak nie tak bardzo, jak przewidywali eksperci.

Bankier.pl

4. Tąpnięcie w mieszkaniówce

Jedynie niespełna 7 tys. nowych mieszkań zaczęli budować deweloperzy w kwietniu 2023 r. Wyłączając kwiecień 2020 r., to najniższy kwietniowy wynik od dziewięciu lat – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Bankier.pl

5. Rekord za rekordem w Orlenie

PKN Orlen zaraportował wyniki za pierwszy kwartał 2023 r., w których znów pokazał rekordowe przychody i jeszcze większe zyski. To pierwszy raport kwartalny spółki po połączeniach, w którym powrócił 23-procentowych VAT na paliwa i energię oraz zakręcony został kurek z rosyjską ropą.

6. Skarbce giełdowych banków puchną od zysków

Sezon wynikowy giełdowego sektora bankowego za I kwartał dobiegł końca wraz z publikacją raportu PKO BP, który o włos przebił wynik Pekao. O ile rywalizacja największych polskich banków pod względem osiągniętych zysków była wyrównana, o tyle biorąc pod uwagę wielkość aktywów, ma jednoznacznego lidera.

7. Polacy zaciskają pasa. Sprzedaż detaliczna głęboko pod kreską

Kwiecień przyniósł głęboki realny spadek sprzedaży detalicznej w Polsce. Konsument zaciskał pasa i wciąż redukował zakupy mebli, sprzętu RTV i AGD. Aczkolwiek ekonomiści spodziewali się, że spadek sprzedaży będzie jeszcze większy.

GUS

8. „Polski przemysł przestał być kuloodporny”. Najniższa dynamika od czasów pandemii

Produkcja przemysłowa zanotowała w kwietniu trzeci z rzędu spadek rocznej dynamiki. Dane pokazane przez GUS okazały się sporym negatywnym zaskoczeniem, mimo że zakładano kontynuację spadkowego trendu. Negatywne czynniki wyliczają analitycy Pekao, wskazując, że polski przemysł przestał być „kuloodporny”.

Bankier.pl

9. Coraz głębsza recesja w europejskim przemyśle

Majowe wyniki badania menedżerów logistyki pokazały powiększającą się dywergencję pomiędzy sektorem wytwórczym i usługowym w strefie euro. Podczas gdy aktywność w przemyśle zamiera w coraz szybszym tempie, to sektor usługowy wciąż notuje ekspansję.

Bankier.pl

10. Ceny nowych mieszkań w największych miastach w górę

W marcu średnie kwoty transakcyjne płacone za mieszkania w największych polskich miastach wzrosły – taki wniosek płynie z najnowszego odczytu indeksu urban.one. Inna sytuacja panuje w mniejszych miastach, co pokazuje odczyt indeksu liczonego dla całej Polski, który znalazł się na najniższym poziomie od lipca 2021 r.

Bankier.pl

DU

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
efg
"wykresy ostatnich siedmi dni". Ciekawe.....
ministerprawdy
W Polsce ekipa morawieckeigo z limitami zadłużeniem radzi sobie generowaniem inflacji. Inflacja powoduje większe ceny, a więc większe wpływy z podatków czyli automatycznie rośnie na papierze PKB czyli automatycznie limit zadłużenia. Do tego setki miliardów udałio się przekwalifikować jako nie wliczane do budżetu. Inflacja ma też W Polsce ekipa morawieckeigo z limitami zadłużeniem radzi sobie generowaniem inflacji. Inflacja powoduje większe ceny, a więc większe wpływy z podatków czyli automatycznie rośnie na papierze PKB czyli automatycznie limit zadłużenia. Do tego setki miliardów udałio się przekwalifikować jako nie wliczane do budżetu. Inflacja ma też tą zalete (na krótką metę), że topnieje realne zadłużenie dzięki temu, że odsetki są śladowe w stosunku do inflacji. Ludzie ubożeją, a to kolejny plus bo można inflacją osiągać ambitne cele klimatyczne.
zops
Jest coraz lepiej a ludzie narzekają. www.wybory.wex.pl
przedsiebiorca30
Patrzenie przez indywidualne doświadczenia to nie miara dla ogółu. Problem w naszym kraju to już nie tylko dewastującą inflacja czy realny najszybszy spadek wynagrodzeń od upadku PRL, ale wzmocnienie postaw roszczeniowych społeczeństwa, które nie wymaga pilnego wsparcia czy rozłożenie instytucji Państwa których dewastujący efekt Patrzenie przez indywidualne doświadczenia to nie miara dla ogółu. Problem w naszym kraju to już nie tylko dewastującą inflacja czy realny najszybszy spadek wynagrodzeń od upadku PRL, ale wzmocnienie postaw roszczeniowych społeczeństwa, które nie wymaga pilnego wsparcia czy rozłożenie instytucji Państwa których dewastujący efekt dopiero przed nami. To są zazwyczaj równie pochyłe dla każdego państwa. Dziś już nie pamiętamy, że takie Państwa jak Argentyna czy Grecja były na wyższym poziomie niż nasz, a dziś są cieniem samych siebie. Polacy nie rozumieją skąd się bierze dobrobyt i jak utrzymywać ścieżkę rozwoju, dlatego teraz jak i wiele razy w historii ponownie dryfujemy w odwrotnym kierunku do porządnego, w wielu przypadkach ciesząc się z obecnego stanu :(
podatnik-
Mam przykrą wiadomość dla zwolenników " coraz większej recesji" z powodu braku gospodarki w PRL bis! A bez metafor sprawa wygląda tak: bajzel jakim jest PRL bis stworzyły elity ,które na solidaryźmie zwyczajnych ludzi '80 roku dostały się do żłobu. To za zgodą GW i jej środowiska trzech kapusi dostało koncesje na TV Mam przykrą wiadomość dla zwolenników " coraz większej recesji" z powodu braku gospodarki w PRL bis! A bez metafor sprawa wygląda tak: bajzel jakim jest PRL bis stworzyły elity ,które na solidaryźmie zwyczajnych ludzi '80 roku dostały się do żłobu. To za zgodą GW i jej środowiska trzech kapusi dostało koncesje na TV - nie uczciwi normalni tylko KAPUSIE! A teraz chcą żeby Naród zachowywał się jak obywatele Państwa Izrael ( w duże części Polki/acy) czyli można było stworzyć demokratyczny Izrael a nie można było demokratycznej POLSKI?. Czegoż to Naród miałby bronić? Majątków różnej maści kombinatorów? I to najważniejsze Polski brak jest PRL bis gdzie nie ma gospodarki jest kilka montowni, kilka zakładów rzemieślniczych i troszkę kopalin niestety niedochodowych! a wygląda to tak: ani to kraj ani to państwo ten PRL bis, który 27 maja 2023 to bardziej kolonia niewolnicza niż kraj, stworzony przy stole zwanym okrągłym i podczas pijackich libacji w Magdalence pod polityczną mafię, kolesiów, przekrętów, złodziejstwa i niespotykaną arogancję władzy! Bardziej miejsce dla kombinatorów, gdzie zwykły człowiek jest niczym, a przestępców się chroni. Zwykły człowiek nie odczuwa że to "jego kraj", gdzie miliony młodych, zdolnych, wykształconych, kreatywnych ludzi wyjechało za przysłowiowym chlebem? Gdzie przyzwoity człowiek nie ma szans na pracę, bo ją po znajomości dostają kolesie, gdzie na badania czy operację czeka się kilka lat. I na koniec gdzie już w 2009 r. człowiek Prezydenta śp. Lecha Kaczyńskiego Piotr Kownacki jako prezes PKN Orlen zarabiał dziennie 31.000,00 PLN słownie trzydzieści jeden tysięcy złotych a maksymalna emerytura powstańca, który walczył za Warszawę wraz z kombatanckimi dodatkami wynosi 1.500,00 PLN słownie jeden tysiąc pięćset złotych miesięcznie i to wszystko powstało pod czujnym okiem dwóch niezależnych telewizji założonych przez kapusi SB i gdzie podstawowym jest pytanie jak zdobył majątek? Należy dodać, że aktualne zadłużenie PRLu bis przekroczyło 7(siedem) bilionów(naszych bilionów) PLN? Czyli problem polega na tym czy ten Naród ma ojczyznę?
prawnuk
Jedynym politykiem opozycji, który - jak piszesz uczestniczył ZAWSZE w pijackich libacjach w Magdalence - był LECH....... i nie WAŁĘSA - tylko Kaczyński......
Była narracja, że nie pił tam wódki.....
Ale i na to są zdjęcia .......
Z tego co kojarzę Polszmat to telewizja pisowska.
A TVN amerykańska.

nie jestem zwolennikiem
Jedynym politykiem opozycji, który - jak piszesz uczestniczył ZAWSZE w pijackich libacjach w Magdalence - był LECH....... i nie WAŁĘSA - tylko Kaczyński......
Była narracja, że nie pił tam wódki.....
Ale i na to są zdjęcia .......
Z tego co kojarzę Polszmat to telewizja pisowska.
A TVN amerykańska.

nie jestem zwolennikiem PO - ale to co robi pis w ramach praworządności to powrót do bandyckich czasów sanacji
podatnik- odpowiada prawnuk
Nie wiem co znaczy "sanacja" natomiast bez metafor sprawa wygląda następująco: PRL zakończył swój żywot zgodnie z wytycznymi towarzyszy radzieckich z lat 1985-86 o nazwie głasnost i pieriestrojka. PRL został sprywatyzowany i aktualnie nazywa się PRL bis. PRL bis jest zadłużony na ponad 7 bilionów(naszych bilionów) PLN. Nie wiem co znaczy "sanacja" natomiast bez metafor sprawa wygląda następująco: PRL zakończył swój żywot zgodnie z wytycznymi towarzyszy radzieckich z lat 1985-86 o nazwie głasnost i pieriestrojka. PRL został sprywatyzowany i aktualnie nazywa się PRL bis. PRL bis jest zadłużony na ponad 7 bilionów(naszych bilionów) PLN. Powstał jako bankrut za zgodą Balcerowicza metodą prywatyzujemy zyski dla nielicznych plus ci co mieli prywatne banki ziemskie(doktor pośrednik primo voto Kulczyk śp., śp. Wejchert, Niemczycki, tow. Henryka primo voto Bochniarz, etc.) oraz reszta Narodu prywatyzująca straty i długi. PRL bis do dzisiaj się zadłuża, nic sobie nie robiąc z marnych losów przyszłych pokoleń! I na koniec kiedy tow. Balcerowicz wytłumaczy Narodowi skąd śp. kapuś SB. J. Wejchert miał pieniądze na założenie FOR? I wiem,że to KAPUSIE SB ( w już podobno wolnym PRLu bis) dostali koncesję na nadawanie TV. Na koniec Dyzma NBP załatwiacz prac wszelakich również w USA jest z wykształcenia i całego swojego życia naukowego li tylko historykiem jakich w tym i poprzednich rządach było na pęczki tyle, ze on jest od myśli ekonomicznej a więc może wygadywać co mu "ślina na język przyniesie"?
prawnuk
płace realne spadają mimo symbolicznej podwyżki w górnictwie o ponad 30%. Górnicy - wydajność 1950 kilo węgla na zmianę - zarabiają jak na średnią krajową i wydajność absurdalne pieniądze.
Dziś na poziomie ok 80% ceny swiatowej
andregru
Kacyki partyjne z PIS też nie zarzekają na zarobki " Członkini zarządu PZU w 2022 roku zarobiła ponad 2 mln złotych. Małgorzata Sadurska " a ile takich marionetek bez wykształcenia siedzi w SSP . To są miliardy zł które zamiast do budżetu państwa trafiają do kieszeni PIS.

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki