REKLAMA

Coraz bliżej przyjęcia KPO. "Polska i KE doszły do porozumienia ws. kamieni milowych"

2022-05-13 14:40, akt.2022-05-13 16:12
publikacja
2022-05-13 14:40
aktualizacja
2022-05-13 16:12
Coraz bliżej przyjęcia KPO. "Polska i KE doszły do porozumienia ws. kamieni milowych"
Coraz bliżej przyjęcia KPO. "Polska i KE doszły do porozumienia ws. kamieni milowych"
fot. Grand Warszawski / / Shutterstock

W najbliższych kilku, kilkunastu dniach powinno dojść do formalnego zaakceptowania KPO; w środę zakończyły się prace zespołów negocjacyjnych ws. KPO. Polska i KE doszły do porozumienia ws. "kamieni milowych" - poinformował w piątek rzecznik rządu Piotr Müller.

Komisja Europejska wciąż nie zaakceptowała złożonego już ponad rok temu przez polski rząd Krajowego Planu Odbudowy, czyli dokumentu opisującego sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy UE. Pod koniec października zeszłego roku przewodnicząca KE Ursula von der Leyen postawiła warunek, by w polskim KPO znalazło się zobowiązanie rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.

Müller oświadczył w piątek, że w środę zakończyły się prace zespołów negocjacyjnych dotyczących Krajowego Planu Odbudowy.

"Zarówno zespół ze strony polskiej, jaki i zespół, który został stworzony przez przewodniczącą KE, doszły do porozumienia w zakresie treści +kamieni milowych+. Te zaaprobowane przez obie strony treści +kamieni milowych+ zostały właśnie przekazane do dalszej procedury, już takiej finalnej, formalnej akceptacji przez KE" - oświadczył.

Jak ocenił, to bardzo dobra wiadomość oznaczająca, że "w najbliższych kilku, kilkunastu dniach powinno dojść do formalnego zaakceptowania KPO".

"Przed nami już właściwie tylko droga formalna w KE, a później oczywiście realizacja poszczególnych reform, które są zapisane w KPO. Jest ich wiele, bo one nie dotyczą tylko wymiaru sprawiedliwości, to jest wąski wycinek, który był dyskutowany tylko na samym końcu, ale wielu reform gospodarczych, systemowych, które będą realizowane ze środków Unii Europejskiej" - mówił rzecznik rządu.

"W tej chwili oczekujemy na formalny, finalny krok ze strony KE" - dodał Müller.

W środę rzeczniczka KE Veerle Nuyts powiedziała PAP, że polski Krajowy Plan Odbudowy musi zawierać zobowiązania do: likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, reformy systemu dyscyplinarnego, przywrócenia do pracy sędziów zwolnionych niezgodnie z prawem.

"W ostatnich miesiącach ściśle współpracowaliśmy z Polską nad Krajowym Planem Odbudowy. Plan musi przyczyniać się do skutecznego rozwiązywania wszystkich lub znacznej części wyzwań określonych w zaleceniach dla poszczególnych krajów. W przypadku Polski obejmuje to niezawisłość sądownictwa" - przekazała rzeczniczka Komisji.

"Pracowaliśmy z Polską nad +kamieniami milowymi+ i celami we wszystkich trzech punktach i jesteśmy zadowoleni z wyników naszych rozmów. Teraz czekamy na potwierdzenie przez Polskę, że zgadza się z tymi kamieniami milowymi i celami. Wtedy Komisja byłaby gotowa do działania” – przekazała PAP Nuyts.

Likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego zakłada projekt noweli ustawy o SN, zgłoszony przez prezydenta Andrzeja Dudę. Pracuje nad nim komisja sprawiedliwości. W piątek jej szef Marek Ast (PiS) powiedział, że jest przekonany, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu, planowanym pod koniec maja, projekt ten zostanie przegłosowany.

Zgodnie z projektem w SN miałaby zostać utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Spośród wszystkich sędziów SN, z wyjątkiem m.in. prezesów izb SN, miałyby być wylosowane 33 osoby, spośród których prezydent wybierać ma na pięcioletnią kadencję 11 sędziów do składu Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Projekt ma wprowadzić także instytucję "testu bezstronności i niezawisłości sędziego". Nowe przepisy umożliwią też wznowienie postępowań sędziom, którym Izba Dyscyplinarna uchyliła immunitet lub stwierdziła odpowiedzialność dyscyplinarną na podstawie zarzutów dotyczących wydanego orzeczenia. Na złożenie wniosku w tej sprawie sędziowie będą mieli sześć miesięcy, a sprawy te rozpatrzy Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN.

Konieczność zmian dotyczących Izby Dyscyplinarnej SN ma związek z tym, że Trybunał Sprawiedliwości UE latem 2021 r. zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w kwestiach m.in. uchylania immunitetów sędziowskich. Za niewykonanie tego postanowienia TSUE nałożył na Polskę karę 1 mln euro dziennie.

W ramach Funduszu Odbudowy z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. W KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.(PAP)

autor: Rafał Białkowski

Źródło:PAP
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (5)

dodaj komentarz
zosia3005
Wczoraj wykonali krok milowy w swoim stylu, przesunęli ten kamień o gazylion mil ... i mianowali do neo-KRS m.in. sędziego Nawackiego , który lekceważy orzeczenia i nie przywraca do pracy sędziego Juszczyszyna. Czy ktoś ROZGARNIĘTY myśli, że takie kpiny jakoś przejdą cichaczem ?!
lipsk
A po co nam ta kasa ? Odkąd jesteśmy w unii na moje konto nawet 1 euro nie dostałem. Owszem widzę te betonozę zalewające miasta i miasteczka ale to kasa dla cementowni które i tak do polski i Polaków nie należą. Pewnie kolesie z samorządów zarobią co ławki po 100 tyś kupują dla swych mieszkańców a ci pieją z radości .A może obawiają A po co nam ta kasa ? Odkąd jesteśmy w unii na moje konto nawet 1 euro nie dostałem. Owszem widzę te betonozę zalewające miasta i miasteczka ale to kasa dla cementowni które i tak do polski i Polaków nie należą. Pewnie kolesie z samorządów zarobią co ławki po 100 tyś kupują dla swych mieszkańców a ci pieją z radości .A może obawiają się uchodzców którzy coraz smielej prą na zachód? I tu bym raczej szukał tej zakulisowej gry pod publikę. Bo jak zajęcia tu nie znajdą to gdzie pojadą ?
wrecker
Jakie kurva zespoły negocjacyjne doszły do porozumienia kmiocie. Jest jasna sytuacja albo spełnicie warunki UE i będzie siano albo dalej brak siana
gruking
Ty to bys matke za kilka euro sprzedal
zosia3005
Tak - po wczorajszym jesteśmy raczej bliżej szlabanu do konca kadencji PIS ! .... Jeśli to co mówi rzecznik się sprawdzi : "Jak ocenił, to bardzo dobra wiadomość oznaczająca, że "w najbliższych kilku, kilkunastu dniach powinno dojść do formalnego zaakceptowania KPO". - to na tym wątku , w dniu 30 maja napiszę , że Tak - po wczorajszym jesteśmy raczej bliżej szlabanu do konca kadencji PIS ! .... Jeśli to co mówi rzecznik się sprawdzi : "Jak ocenił, to bardzo dobra wiadomość oznaczająca, że "w najbliższych kilku, kilkunastu dniach powinno dojść do formalnego zaakceptowania KPO". - to na tym wątku , w dniu 30 maja napiszę , że się myliłam ... jeśli nie - to wyjdzie na to, że rząd kolejny raz nie mówi dzisiaj prawdy !

Powiązane: Walka o budżet UE

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki