Coraz bliżej porozumienia rezydentów z ministrem zdrowia

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł spotkał się w czwartek - z rezydentami, którym przedstawił projekt zmiany wynagrodzeń młodych lekarzy. Minister ocenił, że były to dobre, merytoryczne rozmowy. Jesteśmy otwarci na dalsze negocjacje - zapewnili rezydenci.

(fot. Michał Tuliński / FORUM)

Podczas spotkania minister Radziwiłł przedstawił projekt rozporządzenia w sprawie wysokości zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego lekarzy i lekarzy dentystów odbywających specjalizacje w ramach rezydentury. Rozmowy ministra z młodymi lekarzami trwały około sześciu godzin.

To były dobre, merytoryczne rozmowy. Cieszę się, że doszło do tego spotkania, a jeszcze bardziej cieszy mnie jego przebieg - skomentował dla PAP minister Radziwiłł.

Na spotkaniu skupiliśmy się głównie na szkoleniu lekarzy, ich kształceniu, procesie specjalizacji. Udało nam się uzgodnić kilka kwestii w których jesteśmy zgodni - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa Porozumienia Rezydentów OZZL Joanna Matecka.

Zaznaczyła, że młodzi lekarze nie mieli jeszcze szansy na dokładne przeanalizowanie projektu w sprawie wynagrodzeń. Przedstawioną wersję rozporządzenia odrzucamy, ale jesteśmy otwarci na dalsze rozmowy, negocjacje - powiedziała.

Na 2 października lekarze rezydenci zapowiadają strajk głodowy w proteście przeciwko m.in. niedostatecznym nakładom na ochronę zdrowia i niskim pensjom wszystkich medyków. Chcą też zwrócić uwagę na problem niedoboru pracowników medycznych i ich przepracowanie. Częścią protestu ma być także akcja oddawania krwi planowana od 2 do 6 października - organizowana pod hasłem: "Niech poleje się krew".

Matecka powiedziała, że strajk nie jest odwołany i przypomniała, że poparcie tego protestu zadeklarowali przedstawiciele także innych zawodów medycznych. Jesteśmy członkiem Porozumienia Zawodów Medycznych, które zrzesza też m.in. pielęgniarki i ratowników. Prosiliśmy ministra, by rozmawiał też z grupami innych zawodów medycznych, bo wszyscy jesteśmy poszkodowani przez niskie nakłady na ochronę zdrowia - powiedziała.

Projekt przygotowany przez ministerstwo przewiduje, że wysokość zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego lekarzy i lekarzy dentystów odbywających szkolenie specjalizacyjne w ramach rezydentury będzie zależała od wybranej dziedziny medycyny oraz od okresu odbytej specjalizacji.

Do ustalenia wynagrodzeń zastosowane zostaną mnożniki, w efekcie których pensje lekarzy dodatkowo wzrosną po drugim roku specjalizacji, a najwięcej zarobią lekarze odbywający specjalizację z priorytetowych dziedzin medycyny.

Ponadto minister zdecydował, że wynagrodzenie zasadnicze w dziedzinach: chirurgia ogólna, choroby wewnętrzne, medycyna rodzinna, medycyna ratunkowa, pediatria i psychiatria będzie wyższe o dodatkowe o 1,2 tys. zł. Ma to zachęcić młodych lekarzy do wyboru właśnie tych specjalizacji.

Do rozporządzenia dołączono tabele, w których wskazano dokładne wysokości wynagrodzeń lekarzy rezydentów w latach 2017-2019.

Rezydenci, którzy zakwalifikowali się do szkolenia przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, w 2017 r. będą mogli liczyć na wynagrodzenie od 3263 zł do 4013 zł. W kolejnych latach wynagrodzenia rosną; w 2019 r. ich wysokość będzie między 3562 zł a 4381 zł.

Lekarze którzy zakwalifikują się do szkolenia po dniu wejścia w życie rozporządzenia, w 2017 r. będą mogli liczyć na wynagrodzenie od 3263 zł do 4920 zł. W 2019 r. wysokość ich wynagrodzeń określono na między 3562 zł a 5581 zł.

W rozporządzeniu ustalono nowe stawki wynagrodzeń rezydentów tylko na lata 2017-2019. Resort wskazuje, że "jedynie w tym horyzoncie czasowym znane są wszystkie parametry niezbędne do ich określenia".

Resort chce, by rozporządzenie weszło w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia z mocą od 1 lipca 2017 r.(PAP)

ozk/ jm/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 jrkp

To były dobre, merytoryczne rozmowy. Cieszę się, że doszło do tego spotkania, a jeszcze bardziej cieszy mnie jego przebieg - skomentował dla PAP minister Radziwiłł

a potem bedzie ze 'a taki cha' I robimy co chcemy - mozecie isc na prywatne gabinety albo wyjechac

#dojnazmiana #deformaPiS

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 5 rubikk

chyba kogoś pogięło, "lekarz" z zerowym doswiadczeniem, który posiada jedynie wiedzę teoretyczną ma dostawać za przyuczanie się do zawodu 4000? w dodatku ryzykując zdrowie I zycie swoich pacjentów... Banda oszołomów

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.