Conte: Rząd nie zrezygnuje ze swych reform

Premier Włoch Giuseppe Conte przed sobotnim wieczornym spotkaniem z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude'm Junckerem i rozmową z nim na temat odrzuconego przez KE budżetu oświadczył, że jego rząd nie zrezygnuje z planowanych reform.

(fot. Francois Walschaerts / Reuters)

Do spotkania Conte-Juncker w Brukseli dojdzie trzy dni po tym, jak Komisja Europejska odrzuciła zrewidowany projekt budżetu, w którym zapisano deficyt na poziomie 2,4 proc. PKB. Wskazując, że Włochy nie spełniają unijnego kryterium długu, KE otworzyła tym samym drogę do objęcia kraju procedurą nadmiernego deficytu.

Premier Conte zdementował pojawiające się w prasie spekulacje o tym, że jego rząd wprowadzi istotne zmiany do budżetu.

"Mówiliśmy o przemodelowaniu założeń, ale nikt nigdy nie rozważał rezygnacji z reform definiujących ten rząd" - oznajmił podczas rozmowy z dziennikarzami w Rzymie.

Jak wyjaśnił, w projekcie "pozostanie wszystko; przeprowadzimy reformy, obiecaliśmy to".

"To budżet, który ma być zrealizowany tak, jak został opracowany" - stwierdził premier Włoch.

Mówiąc o rozmowach z Komisją Europejską, Conte zadeklarował, że "rząd chce konstruktywnego dialogu, który leży w interesie Włoch i Unii".

"Z Junckerem będziemy negocjować do samego końca" - dodał.

Możliwość rezygnacji z reform i wydatków, które według KE mogą zwiększyć publiczne zadłużenie, wykluczają też wicepremierzy, przywódcy ugrupowań koalicyjnych: Matteo Salvini z Ligi i Luigi Di Maio z Ruchu Pięciu Gwiazd.

Salvini oświadczył w Rzymie: "Europie potrzebne są Włochy, w których będzie wzrost gospodarczy. Kary i szantaże nie są potrzebne ani Włochom, ani UE" - dodał.

"Budżet nie jest pakietem zamkniętym, ale nie mogą prosić nas o to, by sięgnąć do kieszeni Włochów i zabrać pieniądze" - ocenił lider Ligi i szef MSW.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ mmp/ je/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 8 pc1974

Ile Juncker miał promili?

! Odpowiedz
2 3 h-b

Wpadli już w taki kocioł zadłużania kraju na coraz doższy dla nich kredyt swoimi wszystkimi od lat pseudo rządami bez żadnej odpowiedzialności za aktualny stan finansów , że nie mogą już nic innego zrobić tylko brnąć dalej do swojego bankructwa finansów publicznych !i będą pomału schodzić na coraz większe dno. Niestety od od dawna lat wiele krajów - w tym niestety i Nasz - zadłużając się nieodpowiedzialnie i krótkowzrocznie lekka ręką coraz bardziej ponad wszelką miarę idą udają ,,Greka" że nie widzą w tym samych coraz szybciej kierunku zapaści i kryzysu na wieczne lata. Tragedia na Maxa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 h-b

Ps Niestety na tym nieodpowiedzialnym pseudo rządzeniu od wielu ,wielu lat ucierpi jak zwykle całe społeczeństwo od noworodka do staruszka - coraz bardziej obciążane będą ich karki spłatą coraz większych ,rosnących zadłużeń kraju.!.Jest to tragedia całego społeczeństwa tylko przez pseudo rządzenie pseudo polityków niestety bez żadnej odpowiedzialności ich.....w danym kraju .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 32 ajwaj

Bo tak przyjaciele z pieknej Italii tworza respekt i szacunek dla rzadu i Wlochów w calosci.
Wozenie czeków na miliardy tym i tamtym, oddawanie ich na stojaco bez flagi panstwa tego nie uczyni.

A propos Pan Junker . Po jego ostatnich 2 wystepach, jak wyszedl w jednym brazowym a drugim czarnym bucie czy tez byl prowadzony- wleczony przez ochrone nasuwaja sie watpliwosci o celowosci omawiania z nim czegokolwiek.


Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 18 and00

A co oni mogą mu zrobić?
Zbankrutować nie mogą.
Mogą dostać kare finansową.
No to Włochy zwiększą deficyt i karę będą płacić, co za problem?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil