Colloseum chce Huty Sendzimira

Colloseum chce Huty Sendzimira

Maria Trepińska

Konsorcjum Finansowo-Inwestycyjne Colloseum w połowie czerwca złożyło Emilowi Wąsaczowi, ministrowi skarbu, ofertę nabycia 25-35 proc. akcji Huty Sendzimira oraz 70-80 proc. akcji Huty Florian. Środki na zakup mają pochodzić przede wszystkim z kredytów.

Józef Jędruch, główny udziałowiec Konsorcjum Finansowo-Inwestycyjnego Colloseum, złożył Emilowi Wąsaczowi, ministrowi skarbu, propozycję zakupu walorów hut Sendzimira i Florian. Liczy na to, że wkrótce zostanie wyznaczony termin rozmów w tej sprawie.

- Nasza wstępna oferta dotyczy przejęcia od 25 do 35 proc. akcji Huty Sendzimira, z opcją objęcia pakietu kontrolnego, oraz 70-80 proc. akcji Huty Florian - mówi Józef Jędruch.

Według prezesa KFI Colloseum, zakłady Huty Sendzimira są dostawcą wsadu dla dwóch hut, należących do konsorcjum z Ornontowic: Pokój (63 proc. akcji) oraz Ferrum (ponad 50 proc. akcji posiadanych przez KFI i osoby związane).

- Huta Sendzimira byłaby dla nas kluczowym zakładem nie tylko wobec tych hut, które już posiadamy. Jesteśmy zainteresowani przejęciem Buczka i Zawiercia. Kilka miesięcy temu złożyliśmy ofertę ich przejęcia i czekamy teraz na decyzje - mówi Józef Jędruch.

Corus jest OK

KFI Colloseum ma też ochotę na Hutę Florian. Kuszący jest przede wszystkim asortyment produkowany przez Floriana. Jest to jedyny w Polsce producent blachy falistej, wykorzystywanej m.in. do krycia hal. Uzupełnia to produkcję Huty Pokój. Drugim atutem jest bliskie położenie hut.

Według prezesa KFI, prywatyzacja Huty Katowice i ewentualne wejście kapitałowe do tego zakładu Corusa mogłoby zaowocować dobrą współpracę między firmą z Dąbrowy Górniczej a zakładami należącymi do konsorcjum. Józef Jędruch, zapytany o środki na zakup kolejnych stalowych przedsiębiorstw, twierdzi, że przez kilka lat funkcjonowania KFI Colloseum zdobyła wiarygodność kredytową.

Wniosek do KPWiG

Po raz pierwszy Józef Jędruch potwierdził, że dysponuje - wraz z podmiotami zależnymi - pakietem większościowym giełdowego Energomontażu Połnoc. W spółce tej pakiet mniejszościowy należy do Elektrimu. Oficjalnie KFI posiada 24,9 proc. walorów warszawskiej firmy budowlanej.

- W najbliższym czasie ponownie wystąpimy do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd o zgodę na przekroczenie pułapu 24,9 proc. akcji. Z podobnym wnioskiem wystąpimy również w sprawie Huty Ferrum, ponieważ chcemy skonsolidować nasze rozproszone akcje obu spółek giełdowych. Wówczas struktura zarządzania będzie bardziej klarowna - mówi Józef Jędruch.

Obecnie Colloseum posiada w układzie rozproszonym 54 proc. akcji Energomontażu Północ. Ponad dwa miesiące temu KFI nabyło pakiet akcji, którego wcześniej pozbyło się Rafako.

- Nie będzie zmian w zarządzie Energomontażu Północ. Jesteśmy zadowoleni z wyników spółki. Wprowadziliśmy natomiast swoich ludzi do rady nadzorczej - wyjaśnia Józef Jędruch.

Deklaruje, że Colloseum nie będzie dalej kupować akcji Energomontażu Północ. Jednak nie wyklucza dalszych akwizycji w branży. Nieoficjalnie wiadomo, że Colloseum chce kupić dwie-trzy firmy, być może nawet giełdowe. Jednak Józef Jędruch na razie odmawia ujawnienia konkretnych informacji.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil